آشنایی با سیستم تصفیه فاضلاب هوازی


رتبه این مطلب

 سیستم تصفیه فاضلاب هوازی به عنوان یکی از مهم‌ ترین سیستم هایی است که در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار خواهد گرفت. برای تصفیه کردن آب فرایند های متفاوتی انجام می گردد. هر یک از سیستم هایی که تصفیه فاضلاب را انجام می‌دهند از فرایند های مشخص شده ای استفاده می نمایند. اگر تصفیه فاضلاب به صورت هوازی باشد باید از روش بیولوژیکی استفاده گردد. زیست توده هایی که تشکیل شده از مواد آلی و میکروارگانیسم ها هستند در فاضلاب مورد تصفیه قرار می گیرند. دی اکسید کربن به عنوان یکی از مهمترین موادی است که موجب تجزیه زیست توده ها خواهد شد. فرایندها و روش های گوناگونی برای تصفیه هوازی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

سیستم هوازی تصفیه

فرایند تصفیه فاضلاب هوازی

سیستم های مستقل جهت تصفیه فاضلاب اقدامات لازم را انجام می ‌دهند. بعد از فرایند های هوازی جهت حذف کردن مواد آلی، اکسیژن نیاز است که در مواد مغذی استفاده شود. بسیاری از افرادی که با کاربرد تصفیه فاضلاب به صورت هوازی آشنا نیستند نمی دانند که فرایند بیولوژیکی باید چگونه اجرا شود. اکسیژن جهت حذف کردن آلاینده هایی مانند فسفر و نیتروژن در این روش تصفیه مورد استفاده قرار می گیرد. اکسیژن باید به طور دائم به وسیله دستگاه های هوادهی منتشر گردد. پس از آن تمامی میکروارگانیسم هایی که هوازی هستند از مواد آلی تغذیه شان را انجام می‌ دهند و سپس آن را به زیست توده یا دی اکسید کربن تبدیل خواهند کرد.

مراحل کارکرد سیستم تصفیه فاضلاب هوازی

بر اساس ترکیبات شیمیایی، تصفیه بیولوژیکی امکان دارد در چند مرحله انجام شود. با توجه به ویژگی هایی که هر یک از فاضلاب ها دارند برای بهینه نمودن زیست توده ها باید از روش ‌های گوناگونی استفاده نمایید. یکی از مهمترین نکاتی که در مورد سیستم تصفیه فاضلاب هوازی اهمیت دارد این است که روش های تصفیه را به خوبی بشناسید. روش های تصفیه آب در سیستم هوازی با راندمان بالا انجام می گردند. انتخاب فرایند مناسب روی شرایط محیطی تاثیر زیادی می گذارد.

فرآیند لجن فعال به طور معمول در سیستم هوازی تصفیه آب مورد استفاده قرار خواهد گرفت. فاضلاب بعد از تصفیه اولیه نیاز است که وارد مخزن هوادهی گردد. زمان هوادهی اگر میکروارگانیسم های هوازی مصرف شوند امکان دارد جامدات بیولوژیکی در بازه زمانی مناسب تشکیل گردند. لخته هایی که در این روش تشکیل می شوند وارد مخزن خواهند شد. پس از ته نشینی، این لخته ها از درون فاضلاب خارج می‌ گردند. سیستم هایی که مربوط به لجن فعال هستند به ته نشینی نیاز خواهند داشت.

سیستم هوازی برای تصفیه سازی

فرایند غشایی تصفیه سازی آب با سیستم هوازی

فرآیند بیوراکتور غشایی به عنوان یکی دیگر از روش های سیستم تصفیه فاضلاب هوازی شناخته خواهد شد. این فرآیند لجن فعال رشد را ته نشین می‌ کند و ترکیبات لازم را انجام خواهد داد. طراحی سیستم ها بر اساس ماهیت فاضلاب و همچنین اهداف تصفیه امکان دارد متفاوت باشد. مخازنی که مربوط به تصفیه هوازی هستند در دسته بندی های متفاوت قرار می‌ گیرند. فرایند و تجهیزات پیچیده‌ ای در این روش استفاده خواهند شد.

فرایند راکتور بیولوژیکی به عنوان یکی دیگر از فرایند هایی است که در سیستم هوازی تصفیه آب استفاده خواهد شد. این فرایند در بستر رشد متحرک اجرا خواهد شد. به طور معمول با استفاده از مخازن هوادهی این فرآیند اجرا می گردد. امروزه بسیاری از بیوفیلم های پلاستیکی برای این فرآیند به کار گرفته می‌ شوند. استوانه های مکعبی شکل که در این فرایند استفاده می ‌شوند قطرشان یک یا نیم اینچ است.

روش کارکرد بهترین سیستم تصفیه فاضلاب هوازی

اگر  می ‌خواهید از سیستم تصفیه فاضلاب هوازی استفاده کنید باید کاربرد این سیستم تصفیه فاضلاب را بشناسید. در واقع سیستم هوازی بسیار ساده و کارآمد می باشد. زمانی که تصفیه فاضلاب به صورت هوازی انجام شود سیستم آلاینده ها را به طور کامل حذف می کند. در تصفیه فاضلاب صنعتی از فرایند بی هوازی و همچنین فرایند هوازی به طور ترکیبی استفاده خواهد شد. تصفیه فاضلاب به صورت هوازی به عنوان روش بازدهی بالا در انواع فاضلاب های صنعتی و بهداشتی شناخته می شود. تصفیه بی هوازی دسته بندی های گوناگونی دارد که هر یک از آنها در بستر رشد ثابت، استفاده خواهند شد. شما می‌ توانید برای اجرا کردن روش متحرک از روش هوازی تصفیه فاضلاب استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب سایت