آشنایی با پارامترهای موثر بر رشد باکتری های فاضلاب


رتبه این مطلب

 اگر پارامترهای موثر بر رشد باکتری های فاضلاب را بررسی کنیم، شرایط لازم را برای رشد آنها فراهم خواهیم کرد. انواع باکتری هایی که درون فاضلاب شکل می گیرند تاثیر بی نظیری برای حذف کردن مواد آلی دارند. برای از بین بردن انواع میکروارگانیسم ها تصفیه بیولوژیکی به طور اصولی انجام خواهد شد. عواملی مانند اکسیژن، پی اچ آب، دما، مواد مغذی و … به عنوان مهم ‌ترین مواردی هستند که روی رشد باکتری ‌های فاضلاب تاثیر می گذارند.

رشد باکتری فاضلاب

آیا پی اچ به عنوان پارامترهای موثر بر رشد باکتری های فاضلاب شناخته می شود ؟

در بین انواع پارامترهای موثر بر رشد باکتری های فاضلاب باید پی اچ  آب را به خوبی بررسی کنید. جهت فراهم کردن شرایط مناسب برای رشد میکروارگانیسم نیاز است که  پی اچ آب در محدوده مشخص شده بررسی شود. قدرت اسیدی که در پی اچ آب وجود دارد کمک می کند تا باکتری ها به طور کامل رشد کنند. پایین و بالا رفتن مقدار پی اچ آب روی رشد انواع باکتری ها در فاضلاب شهری و بهداشتی تاثیر زیادی خواهد گذاشت. برای اینکه انواع میکروارگانیسم ها بتوانند رشد کنند نیاز است که پی اچ آب را روی بازه خنثی قرار دهیم. افزایش و مقدار پی اچ اگر به صورت خنثی و نرمال انجام گردد روی رشد بسیاری از باکتری ها امکان دارد تاثیر خوبی نداشته باشد.

انواع فعالیت های آنزیمی به عنوان اصلی ترین مواردی هستند که روی پی اچ آب تاثیر زیادی می گذارند. در این شرایط باید بدانیم که تشکیل لخته های پی اچ متفاوت متوقف خواهد شد و هیدروژن تولید می گردد. به همان اندازه‌ای که کاهش پی اچ  رشد خوبی برای رشد باکتری ها فراهم می کند، افزایش پیدا کردن آن ممکن است تاثیرات نامطلوبی را ایجاد نماید‏. پی اچ مورد نیاز برای رشد باکتری ها نیاز است که در محدوده 7 باشد.

اندازه استاندارد دما و تاثیر آن برای رشد انواع باکتری های فاضلاب

یکی از مهمترین پارامترهای موثر بر رشد باکتری های فاضلاب دما است که باید استاندارد باشد. زمانی که دما پایین و بالا برود روی فعالیت آنزیمی تاثیر زیادی خواهد گذاشت. کاهش و افزایش دما تاثیر زیادی بر فعالیت باکتری های فاضلاب می گذارد. سرعت هر یک از مواد مغذی با پایین رفتن و بالا رفتن دما تغییر پیدا خواهد کرد. سرعت هر یک از مواد مغذی و فعالیت آنزیمی اگر در دمای بالا بیشتر شود یعنی رشد باکتری ها چندین برابر می گردد. در عملیات تصفیه باید بدانید که دما نیاز است حالت ایده ‌آل داشته باشد. در محیط گرم که درجه پساب تا حدودی افزایش پیدا می کند کند امکان دارد رشد باکتری ها چندین برابر شود.

باکتری فاضلاب

تاثیر مواد آلی مهمترین نکته برای پارامترهای موثر بر رشد باکتری های فاضلاب

مواد آلی به عنوان مهمترین فاکتورهایی هسند که روی رشد باکتری های فاضلاب تاثیر زیادی خواهند گذاشت. باکتری هایی که در انواع فاضلاب ها شکل می گیرند باید در پساب ها تغذیه گردند. فرایند تغذیه باکتری ها به گونه‌ ای فراهم می‌ شود تا به شرایط رشدشان را بهبود ببخشند. مهمترین نکته برای تصفیه بیولوژیکی این است که مواد آلی توسط باکتری ها به بهترین نحو ممکن تجزیه گردند. باکتری هایی که درون فاضلاب هستند مواد آلی را تجزیه می‌ کنند تا تعدادشان بیشتر شود. در نهایت هر یک از باکتری ها می توانند به یکدیگر وصل شوند و مواد آلی را به مرور زمان از بین ببرند.

دسته بندی انواع باکتری های فاضلاب

اگر پارامترهای موثر بر رشد باکتری های فاضلاب را بشناسیم دسته بندی آنها را می توانیم به خوبی بررسی کنیم. دسته بندی هر یک از انواع باکتری های درون فاضلاب اهمیت زیادی برای شناخت آنها دارد. باکتری ها طبق نیازی که درون فاضلاب برایشان به وجود می آید به سه دسته اختیاری، هوازی و بی هوازی دسته بندی خواهند شد. اگر درون فاضلاب باکتری هوازی شکل بگیرد شرایط رشد باکتری بهبود پیدا خواهد کرد. باکتری هایی که در دسته بندی غیر هوازی هستند برای اینکه رشدشان افزایش پیدا کند باید از کربن استفاده کنند. کربن مقدار زیادی در فاضلاب وجود دارد و به همین دلیل رشد باکتری های غیر هوازی بیشتر خواهد شد. میکروارگانیسم هایی که هوازی هستند جهت رشد بیشتر به شرایط محیط عادت می ‌کنند. در برخی از موارد دی اکسید کربن به عنوان مهمترین ماده برای تغذیه و رشد انواع میکروارگانیسم های هوازی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب سایت