آشنایی با کاربرد orp در صنعت آب و فاضلاب


رتبه این مطلب

 کاربرد orp در صنعت آب و فاضلاب برای اندازه گیری کردن مقدار مواد اکسید کننده می باشد. هر یک از مواد اکسید کننده که در آب و فاضلاب و غیره وجود دارند باید توسط این سیستم اندازه گیری شوند. مقدار هر یک از مواد اکسید کننده که در ارتباط با محیط هستند متفاوت خواهد بود. این شاخص با نام‌ های دیگری مانند پتانسیل کاهش اکسیداسیون معرفی می گردد. واحد مولتی متر را برای اندازه گیری این شاخص مورد استفاده قرار خواهند داد. یکی از مهم‌ترین کاربردهای این شاخص در صنعت آب و فاضلاب این است که کلر موجود در آب را اندازه گیری خواهد کرد. در این مطلب می‌خواهیم هر یک از مواردی که مربوط به کاربرد این شاخص می باشد را بررسی کنیم تا اطلاعات بیشتری در مورد آن داشته باشید.

شاخص اندازه گیری orp

شاخص orp چیست ؟

مواد طبیعی، یون ها، فلزات و … در دو وضعیت قرار خواهند گرفت. اگر شما از بهترین شاخص اندازه گیری صنعت آب و فاضلاب استفاده کنید می توانید تمامی مواد را در وضعیت های گوناگون اندازه گیری نمایید. دقت داشته باشید که شاخص orp به میزان تمایل و پتانسیل موادی که در محیط قرار گرفته اند اشاره خواهد کرد. این شاخص پتانسیل هر یک از اکسیداسیون ها را کاهش می‌ دهد و تاثیر مستقیم روی میزان سلامت آب دارد. قدرت ضدعفونی کردن کلر و هریک از مواد شیمیایی درون استخر و تصفیه خانه ها در این شاخص فراهم خواهد شد. با اندازه گیری این شاخص در فرآیندهای تصفیه آب می توانیم از مدت زمان مورد نیاز جهت تصفیه و مقدار مواد ضدعفونی کننده مطلع شویم.

در هر یک از فرایندهای که مربوط به تصفیه آب و فاضلاب می باشد از مواد شیمیایی جهت از بین بردن آلاینده ها استفاده خواهند کرد. اگر کاربرد orp در صنعت آب و فاضلاب استفاده شود تاثیر زیادی روی بهبود کار ایجاد خواهد شد. اگر در تصفیه آب استخر مقدار این شاخص کمتر از اندازه استاندارد گردد یعنی کلر موجود در استخر کاهش پیدا کرده است.

کاربرد orp در صنعت آب و فاضلاب از نظر استانداردهای بین المللی

اگر می خواهیم کاربرد orp در صنعت آب و فاضلاب را بدانیم باید مقدار استاندارد این شاخص را بررسی کنیم. با توجه به تأثیر زیادی که از اکسید شوندگی دریافت می شود هر یک از مواد مقدار استاندارد دارند. افزایش میزان مواد اکسید کننده در بدن افراد منجر به این مسئله می‌ شود که بیماری‌های قلبی و بیماری‌ هایی مانند سرطان و دیابت برای افراد به وجود آید. ورود مواد اکسید شونده به دیگر سلول های بدن تاثیر زیادی جهت سلامتی و افزایش طول عمر خواهد داشت. به هر یک از موادی که قدرت اکسید شوندگی بالایی دارند آنتی اکسیدان می گویند. این مواد برای بدن مفید هستند و شاخص مناسبی در آنها درج می گردد.

ارتباط شاخص orp با دما

در صورتی که می خواهید کاربرد orp در صنعت آب و فاضلاب را بدانید باید ارتباط آن را با دما بررسی کنید. با توجه به این مسئله که ph و دما با یکدیگر ارتباط مستقیم دارند شاخص orp نیز در این ترکیب استفاده خواهد شد. هر یک از اندازه های مربوط به دمای آب و فاضلاب با استفاده از این شاخص افزایش پیدا می کند. مقدار اثرگذاری کلر و بسیاری از مواد ضدعفونی کننده در این شاخص کاهش پیدا خواهد کرد. مقدار این شاخص‌ ها و میزان تمایل آنها برای اکسید کنندگی کمتر می باشد. با افزایش دما مقدار ph بالاتر می ‌رود و مقدار این شاخص کمتر خواهد شد. شاخص orp، پتانسیل ماده را برای کاهش اکسیداسیون نشان خواهد داد. با توجه به این مسئله پتانسیل به عنوان انرژی ذخیره شده شناخته می شود. می‌توانیم آن را به واحد میلی ولت اندازه گیری نماییم.

شاخص اندازه گیری کلر آب

کاربرد orp در صنعت آب و فاضلاب و اندازه گیری آن

برای اندازه گیری کردن شاخص orp باید از دستگاه مخصوص استفاده کنید. این دستگاه دارای سنسور است و مقدار انرژی الکتریکی را به خوبی نشان خواهد داد. کاربرد orp در صنعت آب و فاضلاب و همچنین تصفیه آب استخر را باید به خوبی بدانید. شاخص orp در کنار ph دارای اهمیت زیادی خواهد بود.در حالت استاندارد مقدار این شاخص برای استخر حدود ۴۵۰ میلی ولت می باشد. در صورتی که مقدار کلر کمتر شود این شاخص کمتر می گردد و با تزریق کلر می توانیم آن را به حالت استاندارد برسانیم. با استفاده از این شاخص می توانید در تصفیه آب، کلر را به خوبی اندازه گیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب سایت