انواع کربن اکتیو و کاربردهای آن


کربن اکتیو پودری
4/5 - (3 امتیاز)

کربن اکتیو کاربردهای متنوعی در صنعت دارد. تصفیه آب و فاضلاب بیشترین سهم در استفاده از انواع کربن اکتیو را دارند. در این راستا گروه صنعتی و مهندسی بنیان آب، با بهره مندی از دانش و تجربه، آماده ارائه خدمات تخصصی و مشاوره رایگان به صنایع مختلف است. کافی است با ما تماس بگیرید.

کربن اکتیو

کربن اکتیو یا همان کربن فعال، نوعی کربن با درصد تخلخل بالا است. این خاصیت موجب شده تا مساحت سطح موثر کربن زیاد باشد. به طوری که یک گرم از کربن اکتیو، بیش  از 3000 متر مربع سطح تماس موثر دارد.  به دلیل بالا بودن سطح تماس، ظرفیت جذب و قدرت گیراندازی آن نیز افزایش یافته است. کربن اکتیو قابلیت فعالسازی مجدد را نیز دارد.

انواع کربن اکتیو

با توجه به اندازه، کاربردها و روش های آماده سازی، انواع کربن اکتیو دسته بندی می شوند. کربن اکتیو از نظر ساختار و میزان تخلخل نیز دارای انواع مختلفی است. بر این اساس انواع کربن اکتیو به سه گروه میکرومتخلخل، ماکرو متخلخل و مزومتخلخل تقسیم بندی می شوند. کاربرد هر یک از این گروه ها متفاوت است. از کربن فعال میکرومتخلخل به علت سطح زیاد و منافذ ریز برای حذف بو و طعم استفاده می شود. نوع ماکرو متخلخل برای جذب گازها و مایعات کاربرد دارد.

از نظر اندازه، کربن اکتیو به سه دسته پودری، گرانولی و قالبی تقسیم می شود.

کربن اکتیو پودری
کربن اکتیو پودری یکی از انواع کربن اکتیو است

کربن فعال پودری

یکی از متداول ترین انواع کربن اکتیو به صورت پودر است به همین علت نسبت به حجم آن سطح تماس بسیار بالایی دارد. همچنین به علت ریز بودن دانه ها، فاصله نفوذ در آنها خیلی کم است. علاوه بر شکل پودری ممکن است به صورت گرانول های بسیار ریز در اندازه های کمتر از 1 میلیمتر و قطر میانگین 15/0 تا 25/0 میلیمتر تهیه شود.

برای تهیه کربن اکتیو به شکل پودر، ذرات کربن را خرد کرده و یا له می کنند. بیش از 95% از ذرات حاصل دارای مش بندی مشخصی هستند. این نوع کربن به علت ظرفیت بالای جذب نمی تواند در ظروف نگهداری شود و به صورت مستقیم در فرآیندهای مورد نظر استفاده می شود. فرآیند ته نشینی و جداسازی مواد موجود در آب یا فاضلاب نمونه ای از این موارد است.

کربن فعال گرانولی

یکی دیگر از انواع کربن اکتیو، نوع گرانولی است. اندازه این نوع کربن اکتیو نسبت به نوع پودری بیشتر است. در نتیجه سطح تماس آن نیز کمتر است. به دلیل بالا بودن سرعت نفوذ در این نوع کربن ، از آن برای جذب گازها و بخارات استفاده زیادی می شود. همچنین تصفیه آب، جداسازی ذرات در سیستم های سیال، حوضچه ای اختلاط سریع، بو زدایی، حذف رنگ و غیره کربن فعال گرانولی به کار برده می شود. گرانول های بزرگتر برای استفاده در فازهای مایع مناسب هستند و گرانول های کوچکتر نیز برای فاز گازی مناسب هستند.

کربن فعال قالبی

این نوع کربن اکتیو با استفاده از قالب گیری کربن فعال پودری تحت فشار تولید می شود و به شکل استوانه ای (اکسترود) است. این نوع کربن اکتیو نیز بیشتر برای فازهای گازی مناسب است و قطر آن تقریبا 8/0 تا 5 میلیمتر می باشد.

کاربرد انواع کربن اکتیو

بر اثر تجزیه حرارتی مواد کربنی در دمای بالا و اتمسفر خنثی، کربن اکتیو تولید می شود. اگر کربن اکتیو از زغال سنگ یا ذرت به دست آمده باشد؛ آن را زغال فعال نیز می نامند. می توان کربن فعال را از پوست نارگیل و پوست گردو تولید کرد.

انواع کربن اکتیو مصارف متعددی دارند. از جمله این مصارف، می توان به پزشکی، تصفیه آب و فاضلاب های صنعتی، آرایشی و بهداشتی، صنایع مختلف، آزمایشگاه های شیمی تجزیه، کشاورزی، مصارف زیست محیطی، ذخیره سوخت و خالص سازی گازها اشاره کرد.

تصفیه آب و فاضلاب

برخی از انواع کربن اکتیو در تصفیه آب و فاضلاب استفاده می شوند. کربن اکتیو به صورت فیلتر کربنی برای تصفیه آب و فاضلاب استفاده می شود. آلاینده هایی که در تغییر رنگ و بوی آب موثر هستند توسط این فیلترها جذب می شوند.

پزشکی

بیمارانی که دچار مسمومیت شده اند با کمک کربن اکتیو درمان می شوند. به این صورت که پودر کربن اکتیو با آب مخلوط شده و به بیمار خورانده می شود تا مواد سمی جذب کربن فعال شود و از بدن بیمار خارج شود.

آرایشی و بهداشتی

از انواع کربن اکتیو برای ساخت خمیردندان، کرم های آرایشی و…  استفاده زیادی می شود.

تصفیه هوا

فیلترهایی از جنس کربن اکتیو در دستگاه های تصفیه هوا و همچنین ماسک های فیلتردار به کار رفته است. این فیلتر ها به منظور حذف آلاینده های شیمیایی، گازها و بو مورد استفاده قرار می گیرند.

کشاورزی

در کشاورزی از کربن اکتیو برای محافظت بذر در مقابل علف کش‌ها و سموم استفاده می‌شود.

صنایع دارویی

کربن اکتیو در صنایع دارویی کاربرد های متنوعی دارد. از کربن اکتیو هم برای تصفیه آب مورد استفاده در صنایع داروسازی استفاده می شود و هم برای  تصفیه پساب خروجی به کار می رود. علاوه بر کاربرد کربن اکتیو در تصفیه مراحل نهایی تولید و حذف مواد بودار، برای تهیه‌ی داروهای خوراکی نیز استفاده فراوانی دارد.

کاربرد کربن اکتیو
کاربرد کربن اکتیو در صنایع دارویی

صنایع غذایی

از کربن اکتیو برای رنگ زدایی از آبمیوه ها و نوشیدنی ها استفاده می شود. همچنین از انواع کربن اکتیو که گرید خوراکی دارند در ساخت بستنی، انواع نوشیدنی، کیک و غیره استفاده می شود.

صنایع پتروشیمی

برای حذف جیوه و شیرین سازی گازها کربن اکتیو به کار برده می شود. همچنین به علت قدرت جذب بالای انواع کربن اکتیو؛ از آنها برای ذخیره سازی گازها نیز استفاده می شود. تصفیه پساب های پتروشیمی نیز با کمک کربن فعال انجام می شود.

گروه صنعتی و مهندسی بنیان آب با برخورداری از متخصصان باتجربه در زمینه تصفیه آب و فاضلاب، آمادگی خود را برای مشاوره رایگان و خدمات تخصصی به صنایع مختلف اعلام میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب سایت