راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی


راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی
5/5 - (1 امتیاز)

با رشد و توسعه تکنولوژی، تولید دستگاه های تصفیه آب صنعتی یکی از مهم ترین و کارآمدترین فناوری ها در صنعت آبرسانی محسوب می شود که امروزه در بسیاری از زمینه ها مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که آب یکی از مهم ترین نیازهای بسیاری از صنایع است، دستگاه تصفیه آب صنعتی از طریق تصفیه و بازیافت آب جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است. در این مقاله به معرفی این دستگاه و بررسی جوانب مختلف آن می پردازیم و نکات مهم خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی را با شما در میان می گذاریم.

دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست و چه کاربردی دارد؟

به دلیل نبود منابع آب شیرین و قابل استفاده، دستگاه تصفیه آب صنعتی سیستمی است که می توان از آن برای پاکسازی منابع آب زیرزمینی و سطحی استفاده کرد و از آنها برای مصارف مختلف استفاده کرد. از این دستگاه برای کنترل خوردگی و حذف مواد در اثر اکسیداسیون، کنترل رسوب به دلیل وجود نمک در آب، کنترل رشد باکتری ها و انواع میکروب ها استفاده می شود. این دستگاه نه تنها در صنعت بلکه در منازل برای تامین آب آشامیدنی به عنوان یک دستگاه تصفیه آب خانگی نیز کاربرد دارد که تمامی آلاینده ها مانند نمک، مواد شیمیایی، رسوبات، فلزات سنگین و هرگونه ناخالصی موجود در آب را از بین می برد و آن را به  آب شیرین ومورد نیازمصرفی تبدیل می کند.
تصفیه آب صنعتی به روش های مختلفی انجام می شود. اما موثرترین و کارآمدترین روش تصفیه آب، اسمز معکوس یا (RO) است که برای استفاده از این روش از دستگاه های تصفیه آب صنعتی استفاده می شود. اسمز معکوس روشی است که حتی  برای تصفیه آب دریا نیز استفاده می شود. زیرا در بسیاری از کشورهایی که دسترسی آسان به آب های زیرزمینی ندارند، آب دریا و آب شور را تصفیه می کنند و از آن برای شستشو و آشامیدن در منزل استفاده می کنند و در صنایع دیگردر زمینه های مختلف مورد استفاده قرارمی دهند. دستگاه تصفیه آب صنعتی در بسیاری از صنایع مانند کشاورزی، باغداری و گلخانه‌ها، صنایع آب معدنی و نوشابه، صنایع غذایی، آزمایشگاهی و دارویی و بهداشتی، صنایع نساجی و بافندگی، مرکز پرورش طیور، استخرهای پرورش ماهی، تامین آب و توزیع تجهیزات تصفیه آب صنعتی کابرد دارد.

نکات مهم هنگام خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی

 1. قبل از خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی، حتما به این نکته توجه داشته باشید که شرکتی که قصد نصب و راه اندازی دستگاه تصفیه آب را دارد، باید نیاز شما به آب و منبع تامین در دسترس شما را بررسی کند و یک طراحی بی نقصی از نحوه وعملیات نصب را در نرم افزارهایی تهیه کرده وبه شما ارائه کند.
 2.  قبل از ساخت و خرید دستگاه، میزان حجم آب مورد نیاز و کیفیت آن را دقیقا مشخص کنید و به پیمانکار بدهید.
 3. مشخصات و ویژگی های منبع آبی که دستگاه تصفیه از آن تغذیه میکند را به دقت تجزیه و تحلیل کرده و در اختیار کارشناسان قرار دهید. دمای آب مورد نظر نیز باید تعیین و گزارش شود. برای این کار بسیاری از شرکت ها فرمی را در اختیار شما قرار داده  که شامل سوالاتی در این زمینه است و شما می توانید با استفاده از آن ها تمامی اطلاعات لازم را به راحتی به متخصصان شرکت منتقل کنید.
 4. توجه داشته باشید که آیا دستگاه تصفیه آب صنعتی شما به سیستم پیش تصفیه نیاز دارد یا خیر. زیرا اگر منبع آبی که دستگاه تصفیه را تامین می کند حاوی باکتری یا مواد جامد زیادی مانند کلسیم و منیزیم باشد، لازم است از سیستم پیش تصفیه برای دستگاه استفاده نمود. از آنجایی که شیوه اسمز معکوس در دستگاه تصفیه آب صنعتی تنها سبب کاهش TDS آب (سختی آب) می شوند، این امر منجر به محدودیت هایی برای تصفیه وعمل پاکسازی در آن می شود.بنابراین مطالعه منبع آب و تهیه اطلاعات دقیق ازآن در این زمینه حائز اهمیت است. لازم به ذکر است که پیش تصفیه ها به دو صورت رزین های سدیمی وآنتی اسکالانت از رایج ترین انواع در زمینه تصفیه آب می باشد.
 5. به پارامتر SDI توجه کنید و آن را به پیمانکار بدهید. شاخص SDI نشان دهنده میزان ذرات معلق و کلوئید در منبع آب و کیفیت آب ورودی به دستگاه تصفیه آب صنعتی است. اگر SDI آب بیشتر از 5 باشد، باید حتما از سیستم پیش تصفیه استفاده شود. اما از آنجایی که آزمایشگاه ها اغلب به این پارامتر توجهی ندارند، حتما از آنها بخواهید که شاخص SDI را اندازه گیری کرده و در اختیار شما قرار دهند.
 6. شرکتی که وظیفه نصب دستگاه تصفیه آب صنعتی شما را بر عهده دارد. پس از اطلاع از مشخصات منبع تامین آب، می تواند هزینه های بهره برداری و هزینه های تمام شده دستگاه را برآورد کند. بنابراین درخواست کنید که از قیمت دستگاه مطلع شوید. برای مثال باید هزینه برق یا مواد شیمیایی دستگاه تصفیه آب صنعتی مورد نظر خود را در طول روز بدانید.
 7. با توجه به نکات ذکر شده در رابطه با خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی دانستیم که شرکت های نصب کننده این دستگاه باید قبل از تهیه آن و ساخت تجهیزات بر اساس نیاز شما اطلاعاتی را جویا شوند. بنابراین اگر شرکتی در زمان خرید طرح ثابتی را در اختیار شما قرار داد، حتما از انتخاب خود صرف نظر کرده و به سازمان های معتبر مراجعه نمایید.

قیمت خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی

عوامل زیادی در تعیین قیمت یک دستگاه تصفیه آب صنعتی با استفاده از روش RO تأثیر دارند که در ادامه به توضیح برخی از آنها می پردازیم:

 • میزان خالصی آب خروجی و تصفیه شده
 • میزان ناخالصی آب ورودی از منبع تامین کننده
 • تعداد فیلترهایی که در دستگاه تعبیه شده‌اند.
 • قدرت و کارایی پمپ‌ها در اسمز معکوس (هر چه ظرفیت دستگاه تصفیه بالاتر باشد، پمپ‌ها نیز باید قوی‌تر در نظر گرفته شوند)
 • نوع و جنس قطعات تعبیه شده در دستگاه
 • کیفیت شاسی و لوله کشی در دستگاه
 • نوع آلاینده‌ها و میزان سختی که در آب باید رفع شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب سایت