معرفی انواع آب شیرین کن‌ها و درصد استفاده از هر کدام در دنیا


انواع آب شیرین کن
رتبه این مطلب

با وجود میزان آبی که در روی کره زمین در دسترس انسان می‌باشد، نیاز به استفاده از انواع آب شیرین کن‌ها بیش‌ از هر زمانی در جوامع انسانی به چشم می خورد. در واقع ۷۰ درصد از منابع آبی کره زمین را آب‌های شور تشکیل می‌دهند. به ‌همین سبب کمبود آب یکی از معضلات و مشکلاتی است که کشورهای مختلف دنیا با آن مواجه می‌باشند.

شرکت بنیان آب به عنوان پیمانکار و بهره ‌بردار در رابطه با پروژه های تصفیه ‌خانه آب و فاضلاب خدمات خود را ارائه می‌نماید. این شرکت در زمینه‌های مربوط به شبکه‌های آب و فاضلاب مشاوره‌های تخصصی را به‌صورت رایگان ارائه می‌دهد.

جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

انواع آب شیرین کن
انواع آب شیرین کن و کاربردهای آن

در حال حاضر با استفاده از تکنولوژی‌هایی که در دنیا وجود دارد انواع آب ‌شیرین‌کن‌ها با کاربردهای متفاوت تولید شده و به بهره‌ برداری می‌رسد. این دستگاه‌ها می‌توانند به ‌عنوان نوعی فیلتراسیون برای جداسازی ناخالصی‌ها و املاح معدنی از آب عمل کنند. با توجه به پیچیدگی‌هایی که در مورد جداسازی نمک از مولکول‌های آب وجود دارد، لازم است که در طراحی و ساخت این دستگاه‌ها از فیلترهای خاصی استفاده شود.

به‌ منظور شیرین ‌سازی آب از فرآیندهای حرارتی و مکانیکی متنوعی استفاده می‌شود. دستگاه‌هایی که عملیات مربوط به این فرایندها را انجام می‌دهند، اسمز معکوس RO و حرارتی HTH می‌باشند که هر یک عملکرد مخصوص به خود را در عملیات شیرین‌سازی آب دارند.

انواع آب‌ شیرین ‌کن‌های موجود در دنیا

در حال‌ حاضر انواع آب ‌شیرین ‌کن‌ها به شکل های مختلف و با کاربردهای متفاوت در دنیا طراحی و تولید شده‌اند. در واقع با توجه به شرایطی که آب ‌شیرین ‌کن مورد استفاده قرار می‌گیرد از انواع دستگاه های مناسب برای رفع نیازهای موجود استفاده می‌شود. به ‌عنوان مثال آب‌ شیرین ‌کن‌های دریایی را نمی‌توان برای مقاصد خانگی مورد استفاده قرارداد. زیرا هم از نظر ابعاد و هم از نظر اقتصادی متناسب با نیازهای تصفیه خانگی آب نمی باشند.

انواع آب‌ شیرین‌ کن‌ها به ۳ دسته کلی تقسیم‌ بندی می‌شوند.

  • آب‌ شیرین ‌کن صنعتی
  • آب‌ شیرین ‌کن خانگی
  • آب ‌شیرین‌ کن خورشیدی

انواع آب‌ شیرین ‌کن‌های صنعتی

بسیاری از کارخانجات تولیدی و صنعتی در خارج از محدوده‌های شهری احداث می‌شوند. این کارخانجات با توجه به نوع تولیدات و فعالیت‌هایی که دارند و همچنین به‌ منظور تامین آب شرب کارکنان خود نیاز به آب شیرین دارند. برای تامین آب مصرفی کارخانجات و صنایع مختلف، که به حجم بالایی از آب‌ شیرین احتیاج دارند از آب ‌شیرین ‌کن‌های صنعتی استفاده می‌شود.

انواع آب شیرین کن‌های صنعتی
انواع آب شیرین کن‌های صنعتی

این دستگاه‌ها دارای ابعاد بزرگی می‌باشند که می‌توانند حجم بالایی از آب ‌شیرین را تأمین نمایند. نکته قابل ‌توجه در مورد انواع آب‌ شیرین ‌کن‌های صنعتی این است که برای استفاده از این دستگاه‌ها نیاز به فضای نسبتا وسیعی می‌باشد. به‌ منظور حرکت دادن آب در داخل دستگاه‌ها نیز لازم است که از پمپ‌های فشار قوی استفاده شود.

انواع آب ‌شیرین ‌کن‌های خانگی

در بسیاری از مناطق روستایی هنوز سیستم آبرسانی شهری وجود ندارد و آب آشامیدنی مردم از طریق رودها و رودخانه‌ها تأمین می‌شود. از طرفی با خشکسالی‌هایی که اخیرا به ‌وجود آمده است مصرف آب چاه و قنات نیز رو به افزایش گذاشته ‌است. با وجود این‌ که این آب‌ها شیرین بوده و در برخی مناطق به ‌لحاظ طعم مشکلی ندارند، اما املاح معدنی موجود در آب‌ها ضرورت استفاده از آب‌ شیرین ‌کن‌های خانگی را بیشتر می‌سازد. حتی در برخی از مناطق شهری که کیفیت آب چندان قابل ‌قبول نیست نیز استفاده از این آب‌ شیرین ‌کن‌ها رواج داشته و بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند که در منزل خود از یک تصفیه ‌کننده خانگی آب استفاده نمایند.

در حال حاضر انواع آب ‌شیرین‌ کن‌های خانگی از نوع اسمز معکوس ساخته می‌شوند. این دستگاه‌ها دارای ابعاد کوچکی هستند و می‌توان آن‌ها را به ‌راحتی در منزل نصب نمود. این نوع از آب ‌شیرین ‌کن‌ها در مدل‌های متنوعی تولید می‌شوند. یکی از این مدل‌ها نوع فیلتردار می‌باشد که می‌توان آن را در زیر سینک نصب نمود. مدل‌های دیگری نیز وجود دارند که دارای محفظه‌ی بزرگ‌تری بوده و به‌صورت هوشمند عمل می‌کنند. این آب ‌شیرین ‌کن‌ها را می‌توان به‌ صورت رومیزی استفاده نمود.

انواع آب ‌شیرین‌ کن‌های خورشیدی

انواع آب‌ شیرین ‌کن‌های خورشیدی به روش تقطیر و تبخیر عملیات شیرین کردن آب را انجام می‌دهند. به‌ این ‌ترتیب که آب شور وارد دستگاه آب ‌شیرین‌ کن می‌شود و در اثر تابش نور خورشید به صفحه شیشه‌ای این دستگاه‌ها آب گرم شده و تبخیر می‌شود.

انواع آب شیرین کن‌های خورشیدی
انواع آب شیرین کن‌های خورشیدی

املاح معدنی و نمک موجود در آب در تشتک باقی می‌ماند و آب کاملا شیرین، به روش تقطیر جمع ‌آوری می‌شود. در این روش تمامی فلزات سنگین و عوامل بیماری‌زای موجود در آب حذف می‌شوند و از بین می‌روند. این دستگاه‌ها به فضای زیادی نیاز داشته و برای مصارف صنعتی و کشاورزی می‌توان از آن‌ها استفاده نمود.

میزان استفاده از انواع آب‌ شیرین‌ کن‌ها در دنیا

درحال حاضر به‌ منظور تأمین آب‌ شیرین برای ۵ درصد از جمعیت مناطق کم ‌آب دنیا که نزدیک ساحل قرار دارند، از آب ‌شیرین ‌کن‌های صنعتی استفاده می‌شود. این مناطق در نواحی مختلفی مانند خاورمیانه، آفریقا، استرالیا، و اروپا واقع شده‌اند و تامین آب ‌شیرین مصرفی آن‌ها از طریق آب ‌شیرین ‌کن‌های صنعتی انجام می‌شود.

در تمام دنیا منطقه خاورمیانه بیشترین میزان استفاده از دستگاه‌های آب‌ شیرین ‌کن را به خود اختصاص داده ‌است. کشورهای حوزه خلیج‌ فارس و خاورمیانه در مورد توسعه انواع آب ‌شیرین ‌کن‌ها پیشرفت بسیار زیادی داشته اند. به‌ طوری ‌که بیش‌ از ۵۰ درصد از شیرین‌ سازی آب در دنیا به کشورهای خاورمیانه اختصاص دارد.

در صورتی ‌که تمایل دارید از خدمات مشاوره رایگان این مجموعه استفاده نمایید، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سایت با کارشناسان شرکت بنیان آب ارتباط برقرار نمایید. این شرکت تمامی خدمات مربوط به طراحی و ساخت پروژه‌های تصفیه آب و فاضلاب را به‌ صورت تخصصی ارائه می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب سایت