معرفی روش های حذف مس از آب و پساب ها


رتبه این مطلب

 روش های حذف مس از آب و پساب ها را باید بشناسید تا بتوانید از شیوع بیماری ‌ها جلوگیری کنید. برای جلوگیری کردن از ورود فلزات سنگین و مانع ورود بیماری ها هر یک از این روش ها را باید یاد بگیرید. فلزات در بسیاری از مواقع از پساب فاضلاب به وجود می آیند. در واقع فلزات متفاوتی که در آب و پساب ها به وجود می آیند تهدید بزرگی برای سلامتی بدن هستند.

حذف مس از درون آب و پساب

آشنایی با روش های حذف مس از آب و پساب ها

برخی از مهمترین روش های حذف مس از آب و پساب ها عبارت هستند از :

  1. اسمز معکوس

حذف مس از آب با استفاده از اسمز معکوس به عنوان یکی از بهترین روش ها شناخته می ‌شود. استفاده از دستگاه آب شیرین کن کاربرد زیادی در این روش دارد. این روش که به شیرین سازی آب معروف است با استفاده از غشای نیمه تراوا عملکرد مناسبی خواهد داشت. اسمز معکوسپ تلاش اصلی اش این است که فلزات را به طور کامل از بین ببرد تا آب به درستی تصفیه شود. این روش نیمه تراوا مرکز دستگاه را بررسی می‌کند و دیگر یون های فلزی را از بین می برد. یون های موجود در آب مانند مس امکان رد شدن از غشای نیمه تراوا را ندارند.

  1. روش جذب

یکی دیگر از روش های از بین بردن مس آب، روش جذب می باشد. در این روش به طور معمول از کربن فعال استفاده خواهند کرد. کارایی این روش در سطح قابل قبول بی نظیر است. با عبور آب از روی کربن، یون های فلز مس از نابود می شوند و تصفیه انجام می گردد. فتح کربن فعال یکی از مهمترین موادی است که در این روش بررسی خواهد شد.

  1. روش های حذف مس از آب و پساب ها با اولترافیلتراسیون

حذف با اولترافیلتراسیون به عنوان یکی دیگر از روش های حذف مس از آب و پساب ها است که کاربرد زیادی دارد. استفاده از غشا جهت جلوگیری کردن از عبور مس و دیگر فلزات کاربرد زیادی خواهد داشت که در این روش مورد استفاده قرار می ‌گیرد. غشای مورد استفاده در این روش منافذ بزرگی دارد. به همین دلیل کارایی آن نسبت به اسمز معکوس کمتر است. در حالت استاندارد اگر این روش را به درستی انجام دهیم حدود ۹۰ درصد مس حذف می گردد.

  1. حذف با تبادل یون

حذف با تبادل یون یکی دیگر از روش های حذف مس از پساب می باشد. استفاده از رزین های تبادل یون در صنعت فاضلاب اهمیت زیادی دارد. رزین قدرت زیادی در تبادل یون کسب کرده است. به همین دلیل رزین یون های مس را به راحتی جذب می کند. استفاده از این روش در خانه هایی که بسیار بزرگ هستند هزینه زیادی را در بر می ‌گیرد. از آنجایی که رزین کارایی خود را بسیار سریع از دست می دهد نیاز به احیا و تعویض دارد.

حذف مس از درون آب

  1. روش های حذف مس از آب و پساب ها و ته نشینی شیمیایی

ته نشینی شیمیایی به عنوان یکی دیگر از روش های حذف مس از آب و پساب ها شناخته می ‌شود. در این روش رسوب دهنده های شیمیایی را مورد استفاده قرار می ‌دهند. هر یک از رسوب دهنده های شیمیایی باید در قسمت کف مخزن تصفیه قرار بگیرند. بعد از اینکه رسوب دهنده ها استفاده شوند مس از درون آب حذف می گردد.

  1. انعقاد الکتریکی

انعقاد الکتریکی به عنوان یکی دیگر از روش های حذف مس از پساب و آب می باشد. این روش به عنوان یکی از روش ‌های بسیار موثر است. البته باید بدانید که اجرای این روش در محیط های بزرگ زمان بر خواهد بود. جریان الکتریکی موجب جداسازی مس می گردد. در واقع در این روش از کاتد استفاده خواهد شد. فلزات با بار مثبت و منفی جذب می گردند و حذف می شوند.

  1. ریزجلبک برای حذف مس از آب

ریزجلبک به عنوان یکی دیگر از روش های شناخته می‌ شود که برای حذف مس از آب استفاده خواهد شد. بسیاری از روش های شیمیایی که جهت کاهش دادن مس استفاده می‌ شوند در نهایت ترکیبات شیمیایی زیادی را ایجاد می کنند. علاوه بر این هر یک از روش ها هزینه بر هستند و به تجهیزات پیشرفته نیاز خواهد داشت. به همین دلیل می توانیم از تصفیه های بیولوژیکی برای فاضلاب استفاده نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب سایت