نکات مهم برای تصفیه آب به روش اسمز معکوس چیست؟


سیستم تصفیه آب به روش اسمز معکوس
5/5 - (2 امتیاز)

روش اسمز معکوس فرآیندی است که در زمینه تصفیه آب و فاضلاب و همچنین شیرین‌سازی آب‌های شور مورد استفاده قرار می‌گیرد. شرکت بنیان آب یکی از پیمانکاران معتبر در زمینه اجرای انواع پروژه‌های تصفیه آب می‌باشد. کارشناسان این مجموعه مشاوره‌های مربوط به موضوعات آب و تصفیه‌ فاضلاب را به‌ صورت رایگان ارائه می‌نمایند.

 جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

در روش اسمز معکوس از یک غشای نیمه تراوا به ‌منظور حذف مولکول‌های درشت‌ و انواع ناخالصی‌ها از آب استفاده می‌شود. این غشاها در برابر نفوذ انواع یون‌ها مانند نمک و نیترات و غیره نفوذ ناپذیر می‌باشند. به‌ همین ‌جهت پس‌ از عبور آب از این غشا می‌توان گفت که آب خالص و قابل نوشیدن در اختیار خواهیم داشت.

در حال حاضر یکی از بهترین روش‌های تصفیه آب، استفاده از روش اسمز معکوس می‌باشد. این روش در تصفیه فاضلاب صنعتی کارخانجات، قالیشویی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین سیستم مورد استفاده در تصفیه‌ خانه‌های کوچک خانگی نیز از روش اسمز معکوس بهره می‌برند. زیرا در این روش می‌توان انواع گونه‌های شیمیایی حل‌ شده در آب و یا انواع میکرو ارگانیسم‌ها و باکتری‌ها را از آب حذف نمود. بنابراین روش اسمز معکوس هم برای مصارف صنعتی و هم تامین آب آشامیدنی دارای کاربردهای فراوانی می‌باشد.

چگونگی عملکرد اسمز معکوس

اسمز معکوس در اصطلاح به فرآیندی گفته می‌شود که کاملا عکس فرآیند اسمز عمل می‌کند. به این معنی که جهت حرکت جریان آب در اسمز معکوس، بر خلاف جهت حرکت جریان آب در فرایند اسمز می‌باشد. در فرایند اسمز جریان آب از محلول رقیق به سمت محلول غلیظ در حرکت است. اما در اسمز معکوس به دلیل فشاری که توسط پمپ‌های فشار قوی تامین می‌شود، جهت حرکت آب از محلول غلیظ به رقیق می‌باشد.

فرآیند اسمز معکوس
فرآیند اسمز معکوس

در روش اسمز معکوس از غشاهایی استفاده می‌شود که دارای حفرات ریزی در ابعاد نانو می‌باشد. انتخاب غشاء یکی از مهم‌ترین مواردی است که در مورد تصفیه آب به روش اسمز معکوس باید مورد توجه قرار گیرد. امروزه با توجه به توسعه و پیشرفت در تولید غشاهای پلیمری، استفاده از روش اسمز معکوس بیشتر مورد توجه قرار گرفته ‌است.

انتخاب غشاهای مناسب در روش اسمز معکوس

در طراحی سیستم اسمز معکوس به‌ منظور ایجاد تصفیه‌خانه آب و فاضلاب یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به ‌دقت مورد توجه قرار گیرد انتخاب غشاء مناسب می‌باشد. زیرا غشا مهم‌ترین و حساس‌ترین بخش از دستگاه تصفیه آب می‌باشد که در کیفیت نهایی آب نیز بسیار تاثیرگذار است.

علت اهمیت انتخاب غشاهای مناسب در روش اسمز معکوس این است که قطر حفره‌های موجود در غشاء و همچنین ضخامت قشر تعیین‌کننده میزان فشار عملیاتی مورد نیاز در سیستم می‌باشند. نکته حائز اهمیت دیگری که در مورد غشاها باید مورد توجه قرار گیرد این است که این قسمت از دستگاه به‌ صورت مداوم در تماس با آب و مواد شیمیایی محلول در آب می‌باشد. بنابراین باید از مقاومت لازم در برابر مواد شیمیایی برخوردار باشد، تا با مواد بازدارنده و ضد رسوب گذار وارد واکنش شیمیایی نشود.

عواملی که در مقایسه‌ی انواع غشاء مورد بررسی قرار می‌گیرد عبارت‌اند از:

 • قطر منافذ موجود در روی غشاء
 • ضخامت غشا
 • مقاومت غشا در برابر مواد شیمیایی
 • افت فشار
 • شرکت سازنده
 • قیمت

پیش تصفیه آب در روش اسمز معکوس

یکی دیگر از بخش‌های مهم تصفیه آب در روش اسمز معکوس فیلتراسیون اولیه آب ورودی می‌باشد. این عملیات برای زدودن ذرات درشت معلق در آب و انواع رسوباتی که در آب تصفیه نشده وجود دارد، انجام می‌شود.

سیستم تصفیه آب به روش اسمز معکوس
سیستم تصفیه آب به روش اسمز معکوس

علت انجام این فیلتراسیون اولیه این است که از گرفتگی غشا جلوگیری شود. زیرا یکی از اتفاقات نامطلوبی که ممکن است در سیستم‌های اسمز معکوس به وجود آید گرفتگی غشاء می‌باشد. به این معنی که در صورت نبود فیلتر اولیه احتمال این‌ که موادی مانند گل‌ولای، ماسه، لجن بیولوژیکی، جلبک، سیلیس و لخته‌های آهن و رس به سطح غشا بچسبد بسیار زیاد است. با رسوب گرفتن سطح غشا و مسدود شدن منافذی که در روی غشاء تعبیه ‌شده است، عملا فرآیند اسمز معکوس با مشکل مواجه می‌شود.

با توجه به مواردی که ذکر شد به‌ منظور انجام عملیات پیش تصفیه آب چند مرحله فیلتراسیون انجام می‌شود که در ادامه به ذکر آن خواهیم پرداخت.

 • فیلتر اولیه‌ای که برای جلوگیری از عبور ذراتی مانند کربنات کلسیم و زنگ‌زدگی ها
 • فیلتر ثانویه برای جلوگیری از عبور ذرات ریزتر که دارای منافذ کوچک‌تر می‌باشند.
 • استفاده از فیلتر کربن فعال برای زدودن مواد شیمیایی آلی و کلر برای پیشگیری از تخریب غشا نازک در سیستم اسمز معکوس.

در نهایت پس ‌از تصفیه آب به روش اسمز معکوس، به ‌صورت اختیاری در صورتی ‌که کیفیت بیشتری برای آب آشامیدنی مد نظر باشد، از لامپ اشعه فرابنفش به ‌منظور ضدعفونی کردن آب از هر نوع میکروب استفاده می‌شود.

اگر در امور مرتبط با پروژه‌های آب و فاضلاب نیاز به دریافت راهنمایی و مشاوره دارید کافیست با شماره تلفن‌های کارشناسان شرکت بنیان آب تماس حاصل نمایید. این شرکت دارای رزومه قوی و درخشان در زمینه شبکه‌های آب و تصفیه‌خانه آب و فاضلاب می‌باشد.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • امیر
  1400-12-18 15:50

  قیمت دستگاه RO را میتوانیم با تماس با پشتیبانی شما بگیریم؟

  پاسخ
  • بله مورد خود را با پشتیبانی ما در میان بگذارید تا بهترین راه حل با بهترین قیمت را به شما پیشنهاد دهیم

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب سایت