پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی


پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی
5/5 - (3 امتیاز)

پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی می تواند به نوعی به تصفیه پساب های موجود در آب ها کمک کند و فرایند تصفیه آن ها را تسهیل کند. تسهیل فرایند تصفیه آب و تصفیه مجدد آب، در واقع رسالت مهم هر کشوری در دنیا و بهترین راه برای مقابله با کمبود آب موجود در دنیا است. بنابراین پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی،رسالت تمام دنیا را به سرانجام خواهد رسانید.
شرکت بنیان آب با سابقه‌ی ساخت و بهره برداری ده‌ها تصفیه خانه فاضلاب آماده خدمت رسانی به شما است. کافی است با مشاورین ما تماس گرفته و از مشاوره رایگان ما در زمینه شبکه و تصفیه فاضلاب بهره‌مند شوید.

تاریخچه صنایع دباغی و چرم سازی

ریشه کلمه دباغی در زبان انگلیسی به کلمه ای لاتین با معنی پوست درخت بلوط و کلمه ای فرانسوی با معنی قهوه ای مایل به زرد بر می گردد. علت شباهت این کلمه با کلمات مربوط به تمدن‌ها قبلی، استفاده کردن مردم آن منطقه از چرم برای تولید کیف و کفش و سایر وسایل می‌باشد. این وسایل ضد آب بودند و سابقه آن ها حتی به 7000 سال قبل از میلاد مسیح نیز باز می گردد.

با توجه به این شواهد میتوان این طور نتیجه‌گیری کرد. که تجارت چرم سابقه ای بسیار طولانی دارد. استفاده از چرم در ابتدا در بین روستاییان رونق بیشتری داشته است و شهری ها و ثروتمندان به علت بوی بد آن علاقه چندانی به آن نداشتند. به مرور چرم به شهرها هم راه پیدا کرد و مردم شهر هم به استفاده کردن از چرم علاقه خاصی پیدا کردند.

پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی

مراحل ساخت چرم در دباغی های شهری و روستایی به صورت زیر می باشد

پوست در ابتدا در آب قرار داده میشود. تا گوشت و چربی بر روی سطح آن باقی نماند. در ادامه موهای موجود بر روی پوست، پاکسازی میشود. ضربات خاصی برای نرم کردن پوست در دباغی استفاده میشده است. پس از این مرحله پوست را برای تخمیر شدن در مکانی رها می کردند.

ماده های خاصی را برای دباغی کردن در این برهه زمانی استفاده می کردند. از محبوب ترین ماده ها برای این کار می توان به سدر و آلوم یا تانن اشاره کرد.این مواد پوست را به خوبی نرم و تجزیه پذیر می کردند. برای از دست رفتن رطوبت پوست از کشش استفاده می شد و برای این کار از افراد قوی و نیرومند استفاده می کردند.بیش ترین پساب صنعت دباغی مربوط به رطوبت پوست و گوشت و موی موجود در لاشه حیوانات است.

بنابراین باید از پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی مناسبی برای تصفیه این پساب استفاده گردد. کروم پس از انقلاب صنعتی به پساب های دباغی اضافه شده است. که نتیجه آن سمی تر شدن این پساب ها نسبت به قبل است. کروم در حقیقت به عنوان موثرترین ماده در دباغی شناخته شده است.

تصفیه آب صنعتی

یکی از مهم ترین دسته های فاضلاب ها، فاضلاب صنعتی می باشد که پساب کارخانه ها و صنایع مختلف موجود در کشور را در درون خود دارا می باشد. بر اساس نوع صنعت میزان آلاینده ها هم ممکن است خطرناک تر از انواع دیگر باشند.
برای مثال پساب فاضلاب های پتروشیمی به مراتب خطرناک تر از پساب فاضلاب های کاغذ سازی می باشد. البته نوع آلاینده های این دو با هم بسیار متفاوت است، پتروشیمی دارای آلاینده های آلی مثل نفت و گریس بوده و صنعت کاغذ سازی آلاینده های کم خطر تری را دارا می باشد. البته آلاینده های معدنی مثل کروم و کبالت هم ممکن است در این صنایع موجود باشند.

علت اهمیت بالای تصفیه آب فاضلاب صنعتی، ارتباط مستقیم این فاضلاب با سایر موجودات زنده و تخلیه شدن این فاضلاب در طبیعت می باشد. مواد آلی موجود در فاضلاب های صنعتی، برگشت پذیر هستند و قابلیت بازیافت دارند. بنابراین با بازگشت این مواد می توان در مصرف آن ها صرفه جویی زیادی کرد. پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی، با بازگرداندن مواد آلی و معدنی و بازیافت آن ها به انسان و محیط زیست خدمت بزرگی خواهد کرد.

علت سمی بودن فاضلاب دباغی و چرم سازی

فشار اسمزی در دباغی باعث از بین رفتن باکتری ها و کم تر شدن رطوبت در بین پساب های دباغی میشود. اما خطر جدی‌تری پساب های دباغی را تهدید میکند. مقادیر زیاد آلومینیوم و پتاسیم خطرات جدی برای محیط زیست دارد. البته این مواد باعث مستحکم تر شدن چرم‌ها می شوند. بنابراین باید به دنبال راه قطعی برای کاهش خطر این مواد بود. ابزاری مثل پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی می توانند اثرات بسیار فوق العاده ای در کاهش خطر این مواد داشته باشد.

امروزه برای کاهش خطر کروم شش ظرفیتی از ترکیبات آن استفاده میشود. این ترکیبات درجه سمیت کمتری نسبت به کروم اصلی دارند. برای این که مقدار بیشتری کلاژن در سطح این پوست ها باقی بماند، از گلایسین و پرولین استفاده میکنند.

فاضلاب دباغی و چرم سازی

برای یک دباغی اصولی نیاز به استفاده از ترکیبات شیمیایی، آلی و معدنی است. ابتدایی‌ترین مرحله دباغی برنزه کردن است. این مرحله معطوف به استفاده از ماده کروم و تانن است. برای مراحل بعدی باید از مواد بسیار آلوده‌کننده دیگری استفاده شود. BOD در حقیقت شاخص میکروارگانیسم‌های موجود در آب است. به کمک آن میتوان میزان مواد سمی موجود در آب را تشخیص داد.

موادی که در دباغی و چرم سازی به کار رفته است، باعث بالا رفتن میزان این شاخص میگردد. پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی، به کاهش میزان این شاخص کمک زیادی میکند. میزان آلودگی پساب‌های دباغی برای رودخانه‌های نیکاراگوئه به میزان زیادی بالا رفته است. این امر به مهم‌ترین دلیل افزایش بیماری های روده و بیماری های انگلی تبدیل شده است.

کروم سه ظرفیتی موجود در پساب های دباغی در نهایت به کروم شش ظرفیتی تبدیل میشود. تمام تلاش خود را برای نابودی محیط زیست خواهد کرد. این کروم با تجمع پیدا کردن در بدن موجودات زنده در نهایت باعث نابودی گسترده آن ها خواهد شد. پساب‌های دباغی یکی از مهم‌ترین عوامل انتقال آلودگی گسترده کروم به موجودات زنده ای مثل مرغ است. به طوری که در بنگلادش، کروم باعث مرگ مرغ‌های زیادی شده است. برای جلوگیری از این امر بهتر است مراکز دباغی از پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی استفاده کنند.

سایر ویژگی های فاضلاب دباغی

نوع خاصی از محافظت کننده چرم ها و پوست‌ها در برابر میکروب‌ها باعث مشکلات پوستی و بیماری های چشم می‌شود. آنتراسن را باید یکی از دردساز ترین مواد مضر موجود در این پساب ها دانست. این ماده موجب بیماری‌های کبدی و کلیوی میشود. مواد مضر دیگری نیز در این پساب‌ها وجود دارد که تنها راه رهایی از آن ها، استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی است. این مواد عبارتند از آرسنیک و فرمال دهید.

از عوارض بسیار مهم موجود این دو ماده در فاضلاب دباغی میتوان به مشکلات پوستی و بیماری های چشمی اشاره کرد. سیستم لنفاوی، کلیه ها و کبد ممکن است توسط این ماده تحت شعاع قرار بگیرد و به بیماری های خطرناکی دچار شوند. نکته مهم این است که این مواد حتما باید در فرایند چرم سازی مورد استفاده قرار بگیرند. بنابراین باید به دنبال راهی باشید تا بتوانید اثر این مواد بر محیط اطراف را کمتر کنید.

روش شناخته شده پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی

اولین پروژه نصب پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی، در سال 1992 در سوئد توسط یک دباغ خوش فکر انجام شد. هدف واقعی این پروژه کم کردن میزان آلاینده‌هایی مثل نیتروژن در سطح پساب ها دباغی بود. در مرحله برنزه کردن نیتروژن زیادی تولید میشد. که به همین دلیل باید از روش های تازه و اصولی برای کاهش میزان این آلاینده های بهره برده میشد. یکی از این روش ها نصب پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی، است.

پس از اکتشاف این موضوع، در اروپا فقط توان حفظ نیتروژن محیط به میزان 30 درصد را داشتند. به همین علت باید به دنبال راه های بهتری برای حفظ تعادل در این پساب ها می گشتند. در نهایت یک شرکت معتبر دیگر توانست تا حدود 89 درصد BOD و نیتروژن موجود در پساب‌های دباغی را کاهش دهد.

ضایعات ازت از دیگر موادی بودند که به این روش تصفیه شده و از پساب‌های دباغی جدا شدند. اجرا شدن این پروژه نیاز به بودجه زیادی داشت و المو، همان دباغ خلاق توانست با دریافت مبلغ قابل توجه ای از سازمان LIFE این پروژه را به سرانجام برساند.

اهمیت پکیج تصفیه فاضلاب دباغی وچرمسازی

پساب‌های صنعتی عنوان آلوده ترین پساب ها را به خود اختصاص داده اند. بنابراین باید به دنبال راهی برای تعدیل کردن این پساب ها بود که پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و چرم سازی بهترین راه برای این امر است.

با حذف شدن کامل رنگ های آلی و چربی ها و روغن ها از این پساب ها این تعدیل صورت خواهد پذیرفت. در صورت تعدیل نشدن این فاضلاب‌ها جان تمامی موجودات زنده و انسان ها در معرض خطر جدی قرار خواهد گرفت.

برای مشاوره رایگان راجع به تصفیه فاضلاب میتوانید با مشاوران متخصص ما تماس بگیرید. شرکت بنیان آب ارائه دهنده خدمات مختلف تصفیه آب و فاضلاب مانند: بهره برداری، ساخت، تامین و مشاوره با رزومه درخشان پاسخگو شما است.

02126240128

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب سایت