پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی


امروزه منابع اصلی تولید پساب که هم بصورت خانگی و هم بصورت صنعتی تولید میشود پساب قالیشویی میباشد ولی در کشور ما ایران با توجه به کم آبی (که موجب افزایش هزینه مصرف بالای آب گردیده) و خشکسالی، صنعت قالیشویی را با مشکلات فراوانی مواجه کرده است.

از طرف دیگر چون فاضلاب تولیده شده قالیشویی، دترجنت مواد شوینده نیز دارد بنابراین ورود این گونه پساب برای محیط زیست مشکلات زیادی ایجاد میکند.
برای تصفیه فاضلاب قالیشویی با در نظر گرفتن پساب های تولیدی که تحت تاثیر مواد شوینده نیز میباشند روشهای مختلفی از جمله: بیولوژیکی ، فیزیکی و شیمیایی وجود دارد.

خصوصیات کیفی تصفیه فاضلاب قالیشویی

در واقع میتوان گفت خصوصیات کیفی تصفیه فاضلاب قالیشویی تا خدود زیادی مشابه تصیفه فاضلاب بهداشتی میباشد با این تفاوت که پساب قالیشویی با مقدار قابل توجهی مواد کف زا، شوینده و دترجنت همراه است.

مقدار تولیدی پساب قالیشویی میتوان گفت به ازای هر متر مربع قالی که شسته میشود تقریبا 40-30 لیتر پساب تولید میشود. و فاضلاب تولید شده در این صنعت علاوه بر مواد شوینده دارای الیاف سبک وزن کنده شده از قالی طی شستشو نیز میباشند.

مراحل تصفیه در پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی

بخش آشغالگیر : این بخش جهت حذف و جداسازی مواد درشت و شناور فاضلاب استفاده میشود.

بخش متعادل ساز: در ابتدای فرآیند تصفیه فاضلاب از یک متعادل ساز برای تعادل سازی کیفی و کمی پساب در طول شبانه روز استفاده میشود.

بخش اختلاط سریع: این واحد قلب روش تصفیه شیمیایی بوده و یکی از مهمترین واحد در فازهای تصفیه خانه میباشد که از این واحد برای مواقعی که یک ماده باید با سایر مواد مخلوط شود استفاده میشود.

در این واحد برای مخلوط کردن فاضلاب با مواد منعقد کننده از همزنهای دور تند استفاده میشود که حدودا 10 دقیقه به طول می انجامد لازم بذکر است که برای منعقد کردن نیز از موادی مانند آهن، آلوم، آهک و سولفات استفاده میشود.

بخش فلاکولاسیون (لخته سازی):

در این واحد درجه حرارت فاضلاب، سرعت اختلاط سریع، بسیار موثر بوده و پس از واحد اختلاط سریع فاضلاب و افزوده شدن مواد منعقد کننده، پساب وارد بخش لخته سازی شده و حدود 30 دقیقه با سرعت کم باهم همزده میشوند.

بخش مخزن ته نشینی:

در این واحد فاز جامد از مایع جدا شده و به همین ترتیب مواد جامد به هم متصل شده و تحت تاثیر نیروی ثقل در ته مخزن ته نشینی رسوب میکنند.

واحد فیلتر شنی:

بعد از بخش ته نشینی، فاضلاب وارد واحد فیلتر شنی شده و مواد معلق جزئی موجود در پساب از آن حذف میشود این بخش در واقع جهت فیلتراسیون و کاهش کدر بودن بودن اب به کارد میرود.

بخش مخزن ته نشینی:

در این واحد فاز جامد از مایع جدا شده و به همین ترتیب مواد جامد به هم متصل شده و تحت تاثیر نیروی ثقل در ته مخزن ته نشینی رسوب میکنند.

بخش گندزدایی:

آخرین مرحله تصفیه فاضلاب قالیشویی که جهت حذف میکروبهای بیماریزا ، درجه تیرگی آب فاضلاب و اکسیداسیون مواد آلی فاضلاب و حذف بوی نامطبوع فاضلاب کاربرد دارد.

مزیت های پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی:

– پائین بودن هزینه اولیه احداث پکیج و بازگشت هزینه اولیه در کوتاهترین زمان ممکن

– اپراتوری آسان

– بهره برداری آسان

– قابلیت اجرا و طراحی با توجه به میزان فضای قابل دسترس

– با توجه به نوع ماده منعقد کننده و ترکیبات موجود امکان طراحی سیستم وجود دارد

– قابلیت استفاده از آب نهائی تصفیه شده با پکیج

– راندمان بالا در حذف مواد شوینده و دترجنت ها

پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست