پکیج تصفیه فاضلاب لبنی به چه صورت است؟


پکیج تصفیه فاضلاب لبنی
5/5 - (1 امتیاز)

صنایع لبنی در روند تولید محصول، آب زیادی مصرف می کنند و به تبع آن حجم فاضلاب تولیدی این دسته از صنایع زیاد است. فاضلاب لبنی دارای آلاینده ها و مواد مضر زیادی است که برای طبیعت خطرناک هستند. همچنین به علت کمبود منابع آب، صرفه جویی امری ضروری است. یکی از راهکارهای موثر با راندمان بالا و مقرون به صرفه برای تصفیه پساب های لبنی استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب لبنی می‌باشد.

شرکت مهندسی آب و فاضلاب بنیان آب با بیش از ۱۰ سال سابقه در زمینه تصفیه آب و فاضلاب در کشور است. آماده ارائه مشاوره رایگان در این زمینه به شما است. کافی است با ما تماس بگیرید از مشاوره کارشناسان ما بهره مند شوید.

فاضلاب لبنی

پساب های لبنی بار آلی فراوانی دارند. این مواد آلی شامل پروتئین، چربی، کربوهیدرات و مواد جامد معلق می باشند. به همین دلیل این نوع فاضلاب در طبیعت به سرعت تجزیه می شود و بوی بدی تولید می کند. از این رو سهم زیادی در آلودگی محیط زیست دارد. به دلیل وجود مقادیر زیاد پروتئین، اوره و اسید نوکلئیک، فاضلاب‌های لبنی نیتروژن فراوانی دارند. این نوع پساب ها به طور کلی خنثی هستند ولی به دلیل بالا بودن سرعت تجزیه به سمت اسیدی شدن می روند.

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع لبنی

آلاینده های موجود در پساب‌های لبنی بسیار متنوع هستند به همین دلیل نمی توان فقط با یک روش آنها را تصفیه کرد. برای بهبود کیفیت تصفیه باید چند روش با هم ترکیب شده و مورد استفاده قرار گیرند. پکیج تصفیه فاضلاب لبنی یکی از انواع پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی است و از پرکاربردترین پکیج ها می باشد. با استفاده از این دستگاه می توان مواد آلاینده و مضر را از پساب حذف کرد و آب را به چرخه مصرف برگرداند. زیرا در تصفیه فاضلاب لبنی تجهیزات مختلفی نصب شده و با بهره گیری از روش‌های گوناگون موجب بهبود و ارتقای شاخص های کیفیت تصفیه می شوند.

پکیج تصفیه فاضلاب لبنی
پکیج تصفیه فاضلاب لبنی

همان طور که گفته شد، برای تصفیه فاضلاب لبنی روش های زیادی وجود دارد و اجرای هر یک از این روش ها نیازمند تجهیزات خاصی است. عمده روش های به کار رفته در پکیج تصفیه فاضلاب لبنی، روش های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی است. به همین علت تصفیه خانه فاضلاب لبنی دارای اجزای مختلفی است.

مصرف آب در صنایع لبنی بالاست
مصرف آب در صنایع لبنی بالاست و تولید پساب در آن بالاست.

آشغالگیرهای دستی و مکانیکی جزء اصلی ترین و مهم ترین اجزای پکیج تصفیه فاضلاب لبنی هستند. این آشغالگیرها برای جمع آوری ذرات بزرگ جامد معلق و همچنین تصفیه فیزیکی به کار می روند. به کارگیری روش های هوازی و بی هوازی و نصب دستگاه های چربی گیر از مهمترین ملزومات پکیج تصفیه فاضلاب لبنی است. برای انجام روش های بیولوژیکی هوازی، سیستم های هوادهی سطحی و عمقی بر روی پکیج نصب می شود.

فیلترها و بخش های گندزدایی و کلرزنی نیز باید بر روی پکیج تصفیه فاضلاب لبنی نصب شوند. به غیر از موارد ذکر شده، پکیج تصفیه فاضلاب لبنی به اجزای دیگری از قبیل شیرآلات ورودی و خروجی، انواع لوله، تابلوی برق، ابزارهای سنجش و اندازه گیری مانند دماسنج و pH متر نیاز دارد.

جنس پکیج تصفیه فاضلاب لبنی

پکیج تصفیه فاضلاب لبنی از جنس فلز ساخته می شود. برای جلوگیری از خوردگی لازم است. تصفیه فاضلاب لبنی با کمک روش های مختلف مقاوم سازی شود. خوردگی علاوه بر کاهش عمر مفید پکیج؛ موجب می شود کیفیت تصفیه و آب خروجی پایین بیاید. برای جلوگیری از انتشار بوی بد فاضلاب و کاهش سر و صدا، فرایند تصفیه در محیط بسته انجام می شود.

روش کار پکیج تصفیه فاضلاب لبنی

حجم فاضلاب ورودی، نوع آلودگی و میزان آلودگی عواملی هستند که در انتخاب روش مناسب برای تصفیه پساب لبنی موثر هستند. روش های کلی تصفیه فاضلاب لبنی عبارتند از:

تصفیه فیزیکی

در اولین مرحله از تصفیه، مواد جامد و معلق با کمک ابزار مختلف مانند انواع فیلترهای مکانیکی یا آشغالگیرها حذف می شوند. تصفیه فیزیکی تاثیری بر کیفیت پساب ندارد و فقط برای آسان شدن مراحل بعدی و افزایش عمر قطعات؛ این مرحله انجام می شود. زیرا بار آلی پساب کاهش می یابد و از مسدود شدن اجزای پکیج تصفیه فاضلاب لبنی در مراحل بعد جلوگیری می شود.

همگن سازی و متعادل کردن فاضلاب

این مرحله اهمیت زیادی دارد زیرا باید غلظت آلاینده در حوضچه تصفیه متعادل باشد.

تصفیه زیستی و بیولوژیکی

مهمترین مرحله تصفیه از بین بردن مواد آلی موجود در پساب با کمک باکتری ها است. این مرحله به دو صورت هوازی و بی هوازی انجام می شود.

تصفیه شیمیایی

در این مرحله پساب ضدعفونی می شود و آخرین مرحله در تصفیه خانه فاضلاب لبنی است. از بین بردن میکروارگانیسم ها، انگل ها و باکتری های بیماری زا با مواد شیمیایی صورت می گیرد تا پساب شرایط لازم برای رهاسازی را داشته باشد.

برای طراحی، ساخت و راه اندازی تصفیه فاضلاب لبنی، لازم است شرایط محیط، حجم پساب و نوع آلایندگی بررسی شود. اصول ایمنی و استاندارد نیز باید رعایت شود تا پساب خروجی کیفیت مطلوبی داشته باشد.

شرکت مهندسی آب و فاضلاب بنیان آب

شرکت بنیان آب سازنده و بهره بردار انواع تصفیه خانه‌ها و پکیج‌های آب و فاضلاب در کشور است. این شرکت در زمینه شبکه‌های آب و فاضلاب نیز فعالیت دارد. این شرکت با استفاده از مهندسین با تجربه خود بهترین راه‌ حل را با مناسب‌ترین قیمت به شما پیشنهاد میدهد. برای بهره مندی از مشاوره رایگان ما فقط کافی است با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب سایت