پکیج تصفیه فاضلاب پتروشیمی


در صنعت پتروشیمی از مواد خام اولیه مثل گاز و نفت برای تولید فرآورده های مختلف شیمیایی استفاده میشود از همین رو میتوان گفت فعالیت پتروشیمی مواد شیمیای خیلی خطرناک و سمی تولید میکند که میتواند آسیب های جبران ناپذیری را برای محیط زیست در بر داشته باشد نه تنها محیط زیست بلکه زندگی بشر را نیز میتواند تحت تاثیر قرار دهد.

فاضلاب پتروشیمی یا همان PCWW که مخفف (Petrochemical Wastewater Treatment) میباشد، حاوی ترکیب های شیمیایی از جمله : آمونیوم نیترات، فلزات سنگین، آوره، اسیدهای معدنی و آلی، پلی اتیلن و دوده پساب پتروشیمی میباشد.

در گذشته برای تصفیه فاضلاب پتروشیمی، فاضلاب را مستقیما وارد محیط کرده و آن را دفن میکردند اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی پکیج تصفیه فاضلاب جهت تصفیه پساب پتروشیمی که بهترین راه کار برای تصفیه پساب میباشد و هم از راندمان بالایی جهت تصفیه فاضلاب برخوردار است.

پکیج تصفیه فاضلاب پتروشیمی

روش های تصفیه پساب پتروشیمی با پکیج تصفیه فاضلاب پتروشیمی

روش فیزیکی – شیمیایی

این روش برای جداسازی مکانیکی ذرات جامد درشت از فیلتراسیون شنی در پکیج تصفیه فاضلاب پتروشیمی کاربرد داشته و همچنین از مواد شیمیایی برای ضد عفونی پساب ها استفاده میشود.

روش بیولوژیکی بی هوازی

در این روش از دو متد زیر استفاده میشود:

UASB : برای حذف BOD و COD از پساب پتروشیمی بکار گرفته میشود. که با حذف لجن فعال میتوان گاز متان بیشتری تولید کرد.

UABR : برای حذف آلاینده های الی با قدرت بسیار بالا کاربرد دارد و در مقایسه با روش UASB کارایی بالاتری دارد.

روش بیولوژیکی بی هوازی

در این روش از دو متد زیر استفاده میشود:

UASB : برای حذف BOD و COD از پساب پتروشیمی بکار گرفته میشود. که با حذف لجن فعال میتوان گاز متان بیشتری تولید کرد.

UABR : برای حذف آلاینده های الی با قدرت بسیار بالا کاربرد دارد و در مقایسه با روش UASB کارایی بالاتری دارد.

روش چربی گیری

این روش خود به سه دسته زیر تقسیم بندی میشود:

API (American Petroleum Institute) : طبق استاندارد ها، این موسسه در جهت تصفیه فاضلاب پتروشیمی با پکیج تصفیه فاضلاب پتروشیمی عمل میکند. این روش نسبتا رایج و تقریبا قدیمی میباشد.

از مهمترین تفاوت این روش با روش CPI میتوان به مخزن های مستطیلی شکل که برای جمع آوری ذرات معلق چربی و جامد بر اساس وزن مخصوص کاربرد دارد اشاره کرد که چون روباز هستند تحت تاثیر باد قرار گرفته و ته نشین شده و اجزا از هم جدا میشود.

روش DAF (Dissolved Air Flotation) : جدیدترین روش برای حرف چربی های پساب پتروشیمی میباشد و علاوه بر جداسازی روغن و ذرات جامد میزان الاینده های COD و BOD5 نیز کاهش میدهد.

تزریق هوا در این روش با فشار به داخل پساب صورت گرفته و مواد معلق موجود در پساب به حباب های هوا میچسبد و خیلی سریع در سطح جمع میشوند.

روش CPI ( Corrugated Plate Interceptors): در این روش از یکسری صفحات موجدار از جنس فایبرگلاس یا فلز برای تصفیه پساب استفاده میشود.

دلیل استفاده از این صفحات بدین منظور میباشد که با برقراری بک جریان آرام مواد جامد موجود در پساب بصورت لجن ته نشین شوند و مواد معلق مانند روغن و ذرات چربی در سطح اب قرار گیرند و در نهایت اسکیمر ذرات معلق روی پساب و یک پمپ مخصوص، لجن را جمع میکند.

روش تصفیه بیولوژیکی

این روش نیز خود شامل مراحل زیر میباشد:

روش MBBR یا Moving Bed Biofilm Reactor : با تزریق نمک و پلیمر به پساب باعث حذف فسفر و نیتروژن و مواد جامد غیر قابل تجزیه میشود و آب تصفیه شده نهایی پس ازورود به دریاچه ها سبب رشد بی رویه جلبک ها نمیشود.

روش IFAS یا Integrated Fixed-film Activated Sludge : این روش در واقع یک روش تلفیقی ست که بستر فیلم ثابت در داخل لجن ثانویه فعال در طی فرآیند تصفیه فاضلاب قرار میگیرد. در این روش از لجن فعال در تصفیه فاضلاب پتروشیمی با پکیج تصفیه فاضلاب پتروشیمی استفاده میشود که راندمان فرآیند های پایین دست را نیز بالا میبرد.

روش EAAS یا Extended Aeration Activated Sludge : در این روش از دو مرحله : مرحله اول جهت تجزیه لجن و تکثیر باکتری ها مواد آلی تجزیه میشود ولی مقدار آن بسیار کم است و مرحله دوم باکتری ها، لجن ها را جهت تامین انرژی تجزیه میکنند و مواد آلی ساختار خود را نیز بطور همزمان بکار میگیرند، استفاده میشود. از این روش بیشتر در مواقعی که راندمان بالاتری از تصفیه و بازیافت لجن فعال به روش هوازی و بیلوژیک مد نظر است استفاده میشود.

روش MBR یا Membrane Bioreactor ( بیوراکتور غشایی) : در این روش از یکسری غشا برای تصفیه بیولوژیکی و فیلتراسیون استفاده میشود و پسابی که تولید میشود از کیفیت بالایی برخوردار بوده و تجهیزات مورد نیاز در این روش نیز فضای کمی را اشغال میکند و مخزن ته نشینی ثانویه لجن فعال حذف میگردد.

تکنولوژی بکار رفته در پکیج تصفیه فاضلاب پتروشیمی

در کشورهای در حال توسعه پیشرفت های چشم گیری با پشت سر گذاشتن مراحل آزمایشی در زمینه تصفیه فاضلاب پتروشیمی رخ داده است از انواع این تکنولوژی ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1 . روش ازن زنی یا BAC (Biological Activated Carbon) : این روش برای حذف پساب های حاوی ABS ، فنول، آمینوبنزوئیک اسید کاربرد دارد و به تخریب مواد پتروشیمی که در برابر تجزیه مقاوم هستند منجر میشود.

2 . روش انعقاد الکتریکی یا EC ( Electrocoagulation): در این روش از الکترودهایی مانند آلومنیوم و آهن با ولتاژ جریانی مشابه روش EF و زمان 1-10 دقیقه برای انعقاد الکتریکی استفاده میشود.

هدف از استفاده از روش انعقاد الکتریکی در تصفیه فاضلاب پتروشیمی با پکیج تصفیه فاضلاب پتروشیمی همان هدف بکار رفته در روش شناورسازی الکتریکی است اما راندمان این روش بالاتر از روش شناور سازی الکتریکی میباشد.

3. روش الکتروفلوتیشن یا EF : این روش برای نخستین بار توسط کشور ترکیه پیشنهاد داده شده که به روش شناور سازی الکتریکی نیز مشهور است در این روش از شناورسازی کاتد و آند استفاده میشود.

الکتروکاتد از جنس فولاد ضد زنگ و الکترو آند از جنس گارافیت میباشد که به مدت 2-20 دقیقه از ولتاژ 12 ولتی و جریان 5-15 میلی امپری جهت حذف هیدروکربن ها، فنول ها و حذف تیرگی استفاده میشود.

مراحل تصفیه پساب پتروشیمی

1- مرحله آشغالگیری: این مرحله در واقع پیش تصفیه نیز میتوان گفت با استفاده از تجهیزات آشغال گیر دستی و مکانیکی جهت جداسازی آشغال های بزرگ از پساب کاربرد دارد.

2. مرحله تصفیه مقدماتی: این مرحله برای جداسازی شن بوسیله فیلتر های شنی و حذف ذرات روغن و حذف اولیه الاینده ها کاربرد دارد.

3. مرحله تصفیه بیولوژیکی : در این مرحله از میکرو ارگانیسم های هوازی و بی هوازی برای حذف الاینده های آلی و غیر آلی استفاده میشود و روشهای استفاده شده در این مرحله MBBR ، EAAS ، و IFAS میباشد.

4. مرحله ضدعفونی: در این مرحله با استفاده از کلر ، نور UV و یا ازن برای ضدعفونی نهایی و حذف میکروبهای بیماری زا استفاده میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست