پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی


رتبه این مطلب

پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی  یک سازه پیش ساخته و یک تصفیه خانه کامل فاضلاب می باشد. این پکیج به منظور تصفیه فاضلاب شهری یا بهداشتی طراحی گردیده است. این  پکیج های پیش ساخته از جنس پلی اتیلن سنگین (HDPE 100) و پس از ساخت در کارگاه شرکت به محل نصب ارسال می شود.  فاضلاب خام از قسمت ورودی به داخل پکیج هدایت می شود و از قسمت خروجی ، فاضلاب تصفیه شده خارج می شود. این پکیج ها با روش های هوادهی گسترده(EAAS)  و یا MBBR  تولید و عرضه می گردد. این پکیج شامل واحد های آشغاگیر ، حوضچه هوادهی ، حوضچه  ته نشینی ، حوضچه کلرزنی و خط برگشت لجن که واحد ها از طریق ثقلی به همدیگر متصل می نماییم. تمام واحد به صورت یک پارچه در یک پکیچ که به صورت دفنی یا نیمه دفنی در زمین دفن می شود قرار گرفته است.

پکیج پلی اتیلنی تصفیه فاضلاب

یکی از مهم ترین ویژگی های پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی کیفیت بالا و مقاومت مناسب در برابر خوردگی و همچنین قیمت مناسب آن می باشد. با توجه به اینکه فاضلاب ها به شدت خورنده می باشند و عموما شاخص پی اچ (PH) در آنها به شدت متغیر ، پکیج های پلی اتیلنی مزیت پیدا می کنند.

فرآیند پکیج پلی اتیلنی تصفیه فاضلاب با لجن فعال به روش لجن فعال هوادهی گسترده(EAAS)

این پکیج ها ابتدا به صورت پیش ساخته در کارگاه  ساخته می شوند و سپس در محل مورد نظر کارفرما نصب  و مورد بهره برداری قرار می گیرند.فرآیند های متفاوتی در پکیج های تصفیه فاضلاب اجرا می گردد.از این روش ها EAAS یا MBBR یا SBR می باشد که بر اساس آن چیدمان فرآیند های تصفیه تعیین می گردد.

مزایا پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی

 1. نصب آسان ‌پکیج برای کاهش هزینه ها عاملی اساسی است.
 2. ‌پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن نیازی به محیط یا فضای خاص اختصاصی ندارد.
 3. این نوع پکیج نیاز به ساخت فوندانسیون و زیر ساخت خاصی ندارد.
 4. پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن عمر بسیار بالایی دارد.
 5. هزینه پایین تری برای خرید به نسبت دیگر پکیج های تصفیه فاضلاب نیاز دارد.
 6. از آن جایی که ‌پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن زنگ نمی زند و دچار خوردگی نمی شود، نیازی به رنگ کردن ‌پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن نیست.
 7. مقاومت زیاد در برابر شرایط محیطی و عدم نیاز به تعمیرات و نگهداری
 8. مقاومت زیاد در برابر حرارت و گرما و تحمل میزان دمای بالا
 9. عدم یخ زدگی در زمستان و حفظ دما برای تجزیه بیولوژیکی فاضلاب

معایب پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی

 1. دسترسی محدود به واحد های تصفیه فاضلاب
 2. عدم سهولت در جابجایی مخزن
 3. نیاز به پمپ برای انتقال پساب تصفیه شده
واحد های پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی
 • آشغالگیر

آشغالگیر ، اولین واحد در تصفیه خانه فاضلاب می باشد. هدف از آشغالگیر جمع آوری جامدات و مواد جامد مانند سرنگ ، فیلتر سیگار ، بطری و شیشه های شکسته نوشابه و … می باشد. زیرا که عموما مشاهده شده است که متاسفانه به دلیل فرهنگ سازی غلط بسیاری از زباله ها در فاضلاب ریخته شده که این باعث مشکلاتی می گردد. لذا آشغالگیر در انواع مختلف  به صورت میله ای و سبدی و … عرضه می گردد. اما در این پکیج ها به صورت سبدی و شبکه شبکه عرض می گردد. آشغالگیر پکیج های پلی اتیلنی از جنس فلزی بود و در ورودی تصفیه خانه قبل از مخزن متعادل ساز قرار می گیرد.

 • بی هوازی

واحد بی هوازی یکی از واحد های بسیار موثر با راندمان بالا در پکیج های تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی می باشد. واحد بی هوازی انوع مختلفی دارند.  این واحد کمک شایانی به کمیت و کیفیت فاضلاب خروجی از سیستم تصفیه خانه می کند. واحد بی هوازی معمولا برای فاضلاب های دارای بار آلودگی بالا مانند بیمارستان و صنعتی قرار می گیرد. این واحد پس از واحد آشغالگیر قرار گرفته که فاضلاب پس از آشغالگیری به این واحد سر ریز می شود. واحد بی هوازی بسیار فرآیند حساس می باشد که تاثیر بالایی در آن کیفیت فاضلاب دارد. به همین دلیل باید همواره دقت کرد که فاضلاب با کیفیت نسیتا خاصی به این واحد سرریز شود.

واحد بی هوازی

در تصفیه خانه ها واحد بی هوازی که در ورودی قرار گرفته است به این ترتیب فعال است که فاضلاب از کف مخزن آن وارد آن شده و به صورت اندک اندک به مخزن بی هوازی تزریق می شود.

 • هوادهی

مرکز اصلی سیستم تصفیه ، واحد هوادهی می باشد. هوادهی به معنای تجزیه بیولوژیکی فاضلاب می باشد. بدین روش که مواد آلی موجود در فاضلاب خام در معرض توده بیولوژیکی(میکروارگانیسم) قرار گرفته و در حضور اکسیژن و در شرایط پی اچ مناسب و دمای مناسب شروع به تجزیه آلایندگی ها آلی فاضلاب می نمایند. هوای این بخش توسط بلوئر های هوادهی تولید شده و از طریق لوله کشی به کف مخزن هوادهی رسانده شده و توسط دیفیوزر های نصب شده در این قسمت توزیع و پخش می گردد. بخش اصلی هوادهی بلوئر های آن می باشند. این بلوئر ها همواره در تعیین کارکرد پکیج تعیین کننده می باشند. بلوئر های پکیج های تصفیه معمولا از محصولا اروپای غربی یا تایوانی می باشند. معمولا بلوئر های زیر در بازار موجود است :

انواع بلوئر های موجود

روتس بلوئر ها :
 1. لانگ تک (LONGTECH)
 2. پدرو گیل (PEDRO GIL)
 3. ارزن (AERZEN)
 4. روبوسکی (ROBUSCHI)
 5. شوفو (SHOWFOU)
 6. گریتک (GREATECH)
 7. گولدن تک (GOLDENTECH)
بلوئر های ساید چنل:
 1. رونتای (RONTAI)
 2. گرین کو (GREENCO)
 3. پالما (PALMA)
 4. استریم(STREAM)
 5. FPZ
 6. یورو وکیوم (EUROVACCUM)
 • ته نشینی

فاضلاب پس از اینکه در زمان ماند مناسب در تانک هوادهی قرار گرفت و مرحله اکسیداسیون بیولوژیکی را پشت سر گذاشت برای جداسازی مواد معلق و میکروارگانیزم ها و زلال سازی بایستی به حوضچه ته نشینی هدایت شود. حوضچه ته نشینی به شکل قیف بوده و و از کف آن جامدات ته نشین شده  به تانک هوادهی برگشت داده می شود. و از سرریز های بالای حوض ته نشینی پساب زلال شده به سمت محل کلرزنی هدایت می شود.

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی

 1. تصفیه فاضلاب بیمارستان ها ، درمانگاه ها ، کلینیک ها
 2. تصفیه فاضلاب اردوگاه ها و مکان های نظامی
 3. تصفیه فاضلاب مجتمع های مسکونی و اداری
 4. تصفیه فاضلاب کارخانجات مختلف و صنایع
 5. تصفیه فاضلاب هتل ها و مراکز اقامتی

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی

قیمت پکیج پلی اتیلنی تصفیه فاضلاب بستگی به پارامتر های متفاوتی دارد. عموما قیمت پکیج ها در محدوده 150 میلیون تومان تا 2 میلیارد تومان (بر اساس قیمت های سال 1400) متغیر است. پارامتر های تاثیر گذار در یک خرید مناسب پکیج تصفیه بستگی به شاخص های متعارف طراحی تصفیه خانه فاضلاب دارد. هریک از این شاخص ها را در ادامه توضیح می دهیم.

 

تجهیزات جانبی

تجهیزات جانبی تصفیه خانه که روی قیمت تمام شده تصفیه خانه برای کارفرما تاثیر گذار است شامل :

 1. گودبرداری خاک به منظور استقرار پکیج
 2. مخزن متعادل ساز اولیه
 3. تصفیه تکمیلی شامل فیلتر شنی
 4. مخزن دخیره پساب تصفیه شده

حمل ، نصب و راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی

پکیج تصفیه پس از ساخت به محل ساخت منتقل و در محل پس از نصب و راه اندازی فاضلاب در آن بارگذاری می شود. پکیج های پلی اتیلنی به دلیل وزن پایین شان نسبت به پکیج های فلزی و به دلیل دفنی بودنشان راحت تر به محل مورد نظر منتقل  می گردد. معمولا  با سافتاده از خودر های باری این جا به جایی انجام می شود.

نصب پکیج شامل آماده سازی محل مورد نظر از نظر گود برداری محل به اندازه ابعاد درخواستی و سپس استقرار پکیج و خاکریزی و محکم کردن خاک اطرف پکیج به نحوی که بار درون و بیرون پکیج پس از خنثی باشد. نصب تجهیزات به صورت کلی به دو بخش تجهیزات الکتریکال و مکانیکل تقسیم می شود. نصب و راه اندازی اتاقک بلوئر ها شامل برق کشی های آن حائز اهمیت است. بایستی تمامی نکات ایمنی در نصب تجهیزات رعایت شود تا عمر تجهیزات دوام داشته باشد.

راه اندازی پکیج های تصفیه فاضلاب هم شامل بارگذاری فاضلاب در پکیج ها پس از آشغالگیری و انتقال توسط پمپ ها به داخل حوضچه هوادهی می باشد. راه اندازی پکیج جهت تکمیل آن ممکن است زمان بر باشد زیرا وقتی پکیج ها راه اندازی می شود بایستی به اندازه کافی به آن زمان داد تا فرآیند های تجزیه بیولوژیکی و رشد توده بیولوژیکی در زمان مناسب اتفاق بیفتد.

هزینه نگه داری پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی

پکیج های تصفیه فاضلاب وقتی خریداری می شوند و در محل نصب می شوند در واقع 50 درصد کار تصفیه انجام شده است ، 50 درصد مابقی شامل نگه داری و بهره برداری صحیح این پکیج ها می باشد. اصول نگه داری پکیج تصفیه فاضلاب دارای قواعد ثابتی می باشد و طبیعتا این نگه داری ها شامل هزینه هایی می شود که در زمان راهبری باید حتما رعایت شود. در اینجا به برخی از این شاخص های می پردازیم :

 1. هزینه برقی مصرفی تجهیزات مانند بلوئر ها ، پمپ ها و …
 2. هزینه های آزمایشگاه معتمد محیط زیست و نمونه گیری از خروجی تصفیه خانه :طبق آیین نامه جلوگیری از آلودگی آب ها مصوب سازمان حفاظت محیط زیست ، واحد های صنعتی و غیرصنعتی تولید کننده فاضلاب بایستی به صورت فصلی نسبت به انجام طرح خود ظهاری اقدام نمایند. طبق این قانون بایستی هر 3 ماه یک بار هزینه های مربوط به انجام آزمایشات طرح خودا اظهاری شامل پارامتر های زیر انجام شود.                      PH – TSS –COD – BOD – NH4 –NO3 -PO4- توتال کلی فرم – کلیفرم گوارشی- چربی و روغن – دترجنت
 3. هزینه خرابی و عدم کارکرد بعضی تجهیزات
 4. هزینه تخلیه لجت مازاد با کامیون لجن کش
 5. هزینه کارگران متخصص بخش بهره برداری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب سایت