کاربردهای تصفیه آب صنعتی در صنایع مختلف


کاربرد تصفیه آب صنعتی
5/5 - (1 امتیاز)

در این مطلب کاربردهای تصفیه آب صنعتی در صنایع مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد. دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی تجهیزاتی هستند که در ابعاد بزرگ ساخته می‌شوند. این دستگاه‌ها به‌ منظور تهیه آب خالص و شیرین از انواع آب شور و فاضلاب‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شرکت بنیان آب با استفاده از تکنولوژی‌های مدرن و دانش متخصصان خود، طراحی و اجرای انواع پروژه‌های تصفیه آب و شبکه‌های آب را به‌عهده می‌گیرد. لازم به ذکر است که خدمات مشاوره تخصصی در ارتباط با موضوعات ذکر شده توسط این شرکت به ‌صورت رایگان انجام می‌شود.

جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

مهم‌ترین و پیشرفته‌ترین راهی که برای طراحی و ساخت انواع دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی استفاده می‌شود، تکنولوژی اسمز معکوس می‌باشد. در روش اسمز معکوس برای حذف انواع آلاینده‌ها، از فیلترهای ممبران استفاده می‌شود. این فیلتر باعث حذف املاح و مواد معدنی محلول در آب مانند پتاسیم، سدیم، کلسیم و غیره می‌شود.

کاربرد تصفیه آب صنعتی
کاربرد تصفیه آب صنعتی

چه صنایعی از دستگاه تصفیه آب صنعتی استفاده می‌کنند؟

از کاربردهای تصفیه آب صنعتی که مربوط به استفاده از دستگاه‌های مجهز به سیستم اسمز معکوس می‌باشد، می‌توان به تهیه و تولید آب ‌شیرین از آب شور اشاره داشت. آب شیرینی که با استفاده از این روش بدست می‌آید با مقاصد تامین آب آشامیدنی تولید می‌شود. تولید آب آشامیدنی از آب شور در شهرهای ساحلی در حال افزایش و پیشرفت می‌باشد. در حال حاضر کشورهای حوزه خلیج فارس و خاورمیانه در استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی پیشتاز می باشند.

از طرفی در مناطقی که دسترسی کمتری به آب ‌شیرین یا لوله ‌کشی شهری دارند، کاربردهای تصفیه آب صنعتی بیشتر به چشم می‌آیند. به ‌عنوان مثال یکی از کاربردهای تصفیه آب صنعتی در این مناطق تامین و تولید آب ‌شیرین مورد نیاز جهت پرورش و رشد سریع دام و طیور می‌باشد. در مناطقی که سختی آب بسیار بالا بوده و امکان مصرف آن وجود ندارد با استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی می توان این مشکل را برطرف نمود.

در امور مرتبط با کشاورزی و فعالیت‌های گلخانه‌ای نیز می‌توان کاربردهای تصفیه آب صنعتی را مشاهده نمود. با استفاده از انواع دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی، آب مورد نیاز جهت مصارف کشاورزی و کشت گلخانه‌ای گیاهان تهیه می‌شود. در کارخانجات تولید لوازم آرایشی و بهداشتی و حتی داروسازی نیز از تصفیه‌ خانه‌های صنعتی به‌ منظور تامین آب مورد نیاز کارخانه استفاده‌های فراوانی به عمل می‌آید.

کاربردهای تصفیه آب صنعتی در کاغذسازی
کاربردهای تصفیه آب صنعتی در کاغذسازی

تهیه و تولید آب مورد نیاز برای فرآیندهای کارخانجات پتروشیمی، نساجی، کاغذسازی و رنگ‌سازی ، فولاد نیز از دیگر کاربردهای تصفیه آب صنعتی می‌باشد. یکی دیگر از حوزه های استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی قالشویی می باشد. در صنعت قالیشویی با تصفیه پساب و استفاده مجدد از آن به طور چشمگیری در مصرف آب و هزینه‌ها صرفه جویی می‌شود.

کنار تمامی این موارد به ‌منظور تامین آب مورد نیاز برای دیگ‌های بخار و سیکل‌های ترکیبی نیز از تصفیه آب صنعتی استفاده می‌شود. در بیمارستان‌ها نیز از این دستگاه‌ها به‌ منظور تامین آب مصرفی دستگاه دیالیز از تصفیه ‌خانه‌های صنعتی استفاده می‌شود.

بررسی کاربردهای تصفیه آب صنعتی در دامپروری و کشاورزی

همان‌طور که عنوان شد یکی از کاربردهای تصفیه آب صنعتی تأمین آب مورد نیاز کشاورزی و دامداری می‌باشد. در حال حاضر بخش اعظمی از کشور ایران با مشکل کمبود منابع آب‌ شیرین مواجه می‌باشد. استفاده از انواع دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی به‌ منظور افزایش کیفیت آب برخی مناطق و استفاده بهینه از منابع آبی موجود، رواج زیادی پیدا کرده ‌است. استفاده از این دستگاه‌ها به ‌خصوص در حوزه پرورش گل ‌و گیاه زینتی و محصولات گلخانه‌ای از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. با در نظر گرفتن کاهش میزان بارندگی در سطح کشور و افزایش تقطیر، میزان TDS به‌ طور قابل‌ توجهی افزایش یافته ‌است.

میزان TDS در تولیدات گلخانه‌ای فاکتور مهمی محسوب می‌شود. زیرا بسیاری از گلخانه‌ها که در زمینه پرورش انواع خاصی از گیاهان زینتی فعالیت دارند، نیاز به TDS پایینی دارند. به ‌همین ‌جهت استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی امری مهم و غیر قابل ‌اجتناب به ‌نظر می‌رسد.

در حوزه پرورش دام و طیور نیز میزان TDS آب از اهمیت بالایی برخوردار است. در شمال کشور که چشمه‌ها و منابع آبی زیادی در دسترس می‌باشد، مشکلی از این بابت وجود ندارد. به ‌همین ‌جهت شرایط برای پرورش دام و طیور مناسب به ‌نظر می‌رسد. اما بسیاری از شهرهایی که در زمینه دامپروری فعالیت دارند از آب مناسب و کافی برای رفع نیازهای خود برخوردار نمی‌باشند. در بسیاری از موارد نیز به‌ منظور تامین آب مصرفی، از آب چاه استفاده می‌شود که این آب نیز چندان مناسب به ‌نظر نمی‌رسد. بنابراین به ‌منظور افزایش کیفیت آب موجود و مناسب‌ سازی آب لازم است که از دستگاه تصفیه آب صنعتی استفاده شود.

در صورتی ‌که تمایل به دریافت خدمات مشاوره‌ای رایگان در ارتباط با تصفیه آب و فاضلاب داشته ‌باشید، می‌توانید با متخصصان و مهندسان خبره این مجموعه ارتباط برقرار نمایید. شرکت بنیان آب در زمینه طراحی و ساخت تصفیه‌خانه‌های آب فعالیت‌های اجرایی و مشاوره‌ای ارائه می‌دهد. شرکت بنیان آب انواع پروژه های مربوط به طراحی و ساخت انواع شبکه‌های آب و تصفیه خانه آب را به عهده می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب سایت