کاربرد دیفیوزر در تصفیه فاضلاب صنعتی و انسانی


یک دیسک دیفیوزر در حال هوادهی
5/5 - (1 امتیاز)

در این مطلب در مورد کاربرد دیفیوزر در صنعت آب و فاضلاب به تفسیر صحبت میکنیم و سعی داریم شما را در خرید دیفیوزر مناسب کمک کنیم. شرکت بنیان آب با بیش از ۱۰ سال سابقه در صنعت آب و فاضلاب آماده ارائه مشاوره رایگان توسط کارشناسان خود به شما عزیزان را دارد. کافی است که با ما تماس بگیرید تا از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید.

مدیریت پسماند و انواع شیوه های تصفیه فاضلاب

با توجه به اینکه فعالیت های تولیدی و صنعتی و مصرفی انسان ها دارای پسماندها و ضایعات گوناگونی است. مدیریت این پسماندها نقشی بسیار موثر برای بقای انسان‌ها دارد. مهمتر اینکه مدیریت پسماند تنها برای انسان‌ها صورت نمی پذیرد. از جایی که عمده وابستگی‌های ما نسبت به محیط زیست و تعادل در زیست محیط هم نسبت به انسان‌ها و جانوران است. شیوه‌های تصفیه فاضلاب هم سعی در خنثی سازی هر تهدیدی نسبت به محیط اطراف ما دارد. شیوه‌های گوناگونی برای تصفیه فاضلاب انسانی و صنعتی وجود دارد.

برخی از این شیوه‌ها با اضافه کردن مواد های شیمیایی و تنظیم محیط اسیدی فاضلاب، اقدام به تصفیه آن می‌کنند. اما طیفی از تصفیه‌های فاضلاب هم موجود است که تصفیه فاضلاب را با فعال کردن میکروارگانیسم‌های موجود در فاضلاب انجام میدهند. این طیف از روش‌های تصفیه با هوادهی به میکروارگانیسم‌ها صورت می پذیرد.

نمونه ای از تجهیزات تصفیه فاضلاب های انسانی که برای تصفیه فاضلاب های شهری استفاده می شود.
نمونه ای از تجهیزات تصفیه فاضلاب های انسانی که برای تصفیه فاضلاب های شهری استفاده می شود.

کاربرد دیفیوزر در مقابل سایر روش‌های تصفیه فاضلاب 

کاربرد دیفیوزر از طریق دخالت فرآیندهای شیمیایی یا تصفیه‌های مکانیکی نیست. البته استفاده از دیفیوزر نوعی تصفیه بیولوژیکی فاضلاب به شمار می آید. زیرا در استفاده از دیفیوزر، هوادهی به فاضلاب و ایجاد فضای هوازی برای میکروارگانیزم‌ها است. علاوه بر این استفاده از دیفیوزر موجب آزاد شدن بو نمی شود و منعی جهت استفاده در تاسیسات نزدیکی محل سکونت ندارد. سایر روش‌های تصفیه فاضلاب گاها به دلیل غلظت بالای فاضلاب، نیازمند اجرای چندگانه فرآیند های شیمیایی هستند که بشدت تنظیم شده است. دیفیوزرها با هوادهی گسترده به میکروارگانیزم ها نقش موثری در بی بو بودن فرآیند دارند.

کاربرد دیفیوزر در هوادهی به فاضلاب چگونه است؟

استفاده از دیفیوزر، یک روش مکانیکی هوادهی به فاضلاب است. کاربرد دیفیوزر دیسکی یا ممبرانی در هوادهی به فاضلاب‌ها و ایجاد جریان و حرکت در مخزن است. دیفیوزرها در حوضچه‌هایی با میزان بالای آلاینده بکار می روند. در حقیقت یکی از کارهای اصلی دیفیوزر ایجاد تلاطم و هوادهی مکانیکی به فاضلاب است. این هوادهی به این منظور ایجاد می شود که اولا با ایجاد تلاطم حاصله در فاضلاب از ته نشین شدن مواد چربی و لجن در ته حوضچه جلوگیری می‌شود. دومین کاربرد دیفیوزر این است که با افشانک‌های هوای خود از ایجاد شدن شرایط بی هوازی جلوگیری می‌کند. در حقیقت دیسک‌های دیفیوزر با قرار گرفتن در یک شبکه به اشکال مورد نیاز حوضچه، اقدام به هوادهی و تلاطم فاضلاب می کنند. این اقدام توسط انواع گوناگونی از دیسک دیفیوزر صورت می‌پذیرید که انواع متفاوتی دارند.

یک دیسک دیفیوزر در حال هوادهی
یک دیسک دیفیوزر در حال هوادهی به فاضلاب. دیفیوزر ها با رساندن اکسیژن به میکروارگانیزم ها، تصفیه فاضلاب را بدون بو انجام می دهند.

انواع و کاربرد دیفیوزر چیست؟

دو دسته بندی کلی برای دیفیوزرها بر اساس کاربرد دیفیوزرها وجود دارد.

  • دیفیوزر متخلخل
  • غیرمتخلخل

دیفیوزرهای متخلخل دارای انواع همچون دیسکی، گنبدی و صفحه‌ای و لوله‌ای هستند. دیفیوزرهای دیسکی یا در پایه‌های آلومینیومی قرار میگیرند یا بتنی. این تنها دسته بندی دیفیوزرها نیست و انواع متفاوتی از لحاظ حباب تولیدی آنان هم وجود دارد. دیفیوزرها از لحاظ میزان حباب تولیدی خود به ریز حباب، حباب متوسط و درشت حباب تقسیم می‌شوند. هر کدام از این انواع دیفیوزر جایگاه استفاده و کاربرد بخصوص خود را دارند. به عنوان مثال دیفیوزر ریز حباب با تولید میزان بیشتری از حباب و اکسیژن رسانی بیشتری توانایی بیشتری در ایجاد محیط هوازی دارد. در ادامه به انواع آنها می‌پردازیم.

دیفیوزر صفحه‌ای

کاربرد دیفیوزر صفحه‌ای در انتقال هوا به دلیل وجود سطوح حباب سازی بیشتر و تعداد بیشتر دیسک ها در شبکه دیفیوزر،  و هوادهی گسترده است. دیفیوزر صفحه‌ای مناسب برای فاضلاب‌هایی با میزان بالای چربی است.

دیفیوزر صفحه ای توان زیادی برای ایجاد تلاطم دارد و مناسب برای فاضلاب هایی با میزان بالای چربی است
دیفیوزرهای صفحه ای توان زیادی برای ایجاد تلاطم دارد.

دیفیوزر گنبدی

کاربرد دیفیوزر گنبدی در توانایی ایجاد طیف کوچک حباب‌ها و دارا بودن قدرت هوادهی بالا و ایجاد تلاطم مناسب برای فاضلاب مخزن می‌باشد.

دیفیوزر های گنبدی توانایی ایجاد تراکم بالا حباب و هوا دهی بزرگی را به مخزن دارند
دیفیوزرهای گنبدی توانایی ایجاد تراکم بالا حباب و هوا دهی بزرگی را به مخزن دارند.

دیفیوزر میله‌ای

کاربرد دیفیوزر میله‌ای در ایجاد تلاطم قدرتمند بواسطه حباب‌های درشتی است که ایجاد می کند که باعث جلوگیری از رسوب لجن می شود. دیفیوزرهای میله‌ای با توان ایجاد حباب درشت که مانع ته نشین شدن انواع محتویات فاضلاب می شود.

دیفیوزر های پنلی سوراخ شده با سوزن

کاربرد دیفیوزرهای پنلی با داشتن پیشانی بزرگ و قابلیت تنظیم هوادهی قابل استفاده در انواع مختلفی از تصفیه‌ها است اما انعطاف پذیری سایر دیفیوزرها را دارا نیست.

گروه صنعتى و مهندسى بنيان آب

با توجه به نیاز روزافزون به مدیریت پسماند و مدیریت منابع آبی، استفاده از حداکثر ظرفیت برای تصفیه پسماند، عاملی برای پایایی منابع آبی به شمار می رود. گروه صنعتى و مهندسى بنيان آب با توجه به این نیاز و بهره مندی از تخصص و تجربه، آماده به نصب و راه اندازی تاسیسات تصفیه فاضلاب در کل کشور است. بنیان آب با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا و تولید سیستم های تصفیه فاضلاب در کارخانه اختصاصی خود، گامی بلند به سمت پاسخ به این نیاز برداشته است. گروه صنعتى و مهندسى بنيان آب آماده به ارائه مشاوره رایگان در جهت تصفیه فاضلاب های صنعتی و انسانی با هر درصد آلودگی در هر نقطه ای از کشور، می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب سایت