کاربرد سپتیک تانک در تصفیه فاضلاب چیست؟


کاربرد سپتیک تانک
5/5 - (1 امتیاز)

در این مطلب قصد داریم گستره کاربرد سپتیک تانک را مورد بررسی قرار دهیم. شرکت بنیان آب به ‌عنوان پیمانکار و بهره‌بردار پروژه‌های آب و فاضلاب، عملیات مربوط به پروژه‌های تصفیه‌ خانه و شبکه‌های آب را به انجام می‌رساند. این شرکت مشاوره‌های مربوط به موضوعات آب و فاضلاب را به ‌صورت رایگان ارائه می‌نماید.

جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

به بیان ساده سپتیک تانک سیستمی است که به ‌منظور تصفیه فاضلاب خروجی از مجتمع‌های اداری، مسکونی و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد سپتیک تانک در فرآیند تصفیه فاضلاب به این شکل است که انواع مواد جامد که در فاضلاب وجود دارد حذف می‌شود. در واقع اساس کار این سیستم جمع‌آوری فاضلاب جامد و انحلال این مواد از طریق واکنش‌های شیمیایی می‌باشد. البته دلیل دیگر جمع‌آوری جامدات از فاضلاب این است که این کار باعث پیشگیری از گرفتگی و مسدود شدن لوله‌های فاضلاب نیز می‌شود. به ‌این ‌ترتیب از پخش نمودن میکروب‌های خطرناک موجود در فاضلاب، به سفره‌های آب‌های زیر زمینی به جلوگیری به عمل می‌آید.

کاربرد سپتیک تانک بیشتر در چه مواردی می‌باشد؟

کاربرد سپتیک تانک در تمام دنیا بسیار گسترده ‌است. از این دستگاه در مجتمع‌های مسکونی و یا واحدهای کوچکی مانند ویلا و آپارتمان می‌توان استفاده نمود. همچنین در مورد هتل‌ها و رستوران‌ها که فاضلاب آن‌ها شامل مواد جامد زیادی می‌باشد، استفاده از سپتیک تانک بسیار کاربردی و رایج می‌باشد. در کارگاه‌های کوچک صنعتی نیز برای جمع‌آوری جامدات موجود در فاضلاب دفعی می‌توان از سپتیک تانک استفاده نمود.

کاربرد سپتیک تانک
کاربرد سپتیک تانک

اماکن تفریحی و کمپ‌ها و تفرج‌گاه‌های تابستانی نیز از سپتیک تانک استفاده می‌شود. در مقیاس‌های بزرگ‌تر می‌توان به کاربرد سپتیک تانک در پیش تصفیه فاضلاب مربوط به شهرک‌های ویلایی اشاره داشت. علت استفاده از سپتیک تانک به عنوان پیش تصفیه فاضلاب، ازدیاد جمعیت و افزایش پساب و فاضلاب تولید شده در شهرها می‌باشد. با افزایش میزان پساب، چاه جذبی فاضلاب و باکتری‌های غیرهوازی زمان کافی برای انجام واکنش‌های شیمیایی نخواهند داشت. به ‌همین دلیل امکان تبدیل فاضلاب جامد به مایع یا گاز فراهم نمی‌شود. این‌ موضوع خطرات زیادی برای محیط‌ زیست و آلوده شدن آب‌های زیرزمینی ایجاد می‌کند.

کاربرد سپتیک تانک در مرغداری

یکی از مهم‌ترین مواردی که کاربرد سپتیک تانک در صنعت به شمار می‌رود، استفاده از آن در مرغداری‌ها می‌باشد. کاربرد سپتیک تانک در دامپروری و پرورش طیور جهت پیش تصفیه فاضلاب خروجی از این مراکز می‌باشد. در واقع یکی از پیش‌ شرط‌هایی که اداره محیط‌ زیست برای کسب مجوزهای لازم در تاسیس مرغداری‌ها تعیین نموده ‌است، تصفیه فاضلاب خروجی می‌باشد.

کاربرد سپتیک تانک در صنعت
کاربرد سپتیک تانک در صنعت

به‌ منظور تصفیه فاضلاب این صنایع می‌توان از پکیج های تصفیه فاضلاب نیز استفاده نمود. اما با توجه به هزینه‌های بالای خرید و اجرای این پکیج ها، استفاده از سپتیک تانک مقرون‌ به ‌صرفه‌تر و محبوب‌تر می‌باشد. با استفاده از سپتیک تانک در صنایع دامداری و پرورش طیور علاوه ‌بر این ‌که مشکلات آلودگی محیط‌ زیست برطرف می‌گردد، در مصرف آب نیز صرفه‌ جویی می‌شود. زیرا از آب تصفیه ‌شده در مراکز پرورش دام و طیور با هدف آبیاری فضای سبز می‌توان استفاده نمود. در صنایع مرغداری و دامداری سپتیک تانک با متریال مختلفی مانند پلیمر، کامپوزیت یا فایبرگلاس، آجر و بتن ساخته می‌شود.

نکاتی در مورد خرید سپتیک تانک

در هنگام خرید و نصب سپتیک تانک لازم است که حتما با کارشناسان با تجربه مشورت نمایید. زیرا ویژگی‌های اختصاصی دستگاه سپتیک تانک، با بررسی پروژه و شرایطی که در مجموعه وجود دارد مشخص می‌گردد. تعیین سپتیک تانک مناسب، با توجه به نیاز کارفرمایان و نوع فعالیتی که در محیط انجام می‌شود، صورت می‌گیرد. به بیانی دیگر انواع متریال به ‌کار رفته در طراحی این سیستم بستگی به کاربرد سپتیک تانک در محل دارد.

کاربرد سپتیک تانک با اهداف پیش تصفیه خانگی، بهداشتی و صنعتی دارای ویژگی‌های مختلفی می‌باشد. با گسترش تولید و توسعه سپتیک تانک امروزه تقاضا برای خرید این تجهیزات به ‌طور قابل‌ توجهی افزایش‌ یافته است. به ‌گونه‌ای‌ که این سیستم به ‌منظور تصفیه مقدماتی فاضلاب در اکثر اماکن عمومی مانند مراکز خرید، پارک‌ها، مدارس، ساختمان‌ها و … به ‌طور قابل ‌توجهی مورد استقبال قرار گرفته ‌است.

در مورد کاربرد سپتیک تانک می‌توان به سپتیک تانک کافی‌شاپ، سپتیک تالار، مخازن سپتیک تانک در مجموعه‌های ورزشی، پیش تصفیه فاضلاب کارخانه‌های مختلف، انباره تعفن نیروگاه‌ها و مخزن سپتیک تانک کارگاه‌های مهندسی اشاره داشت.

به‌ منظور تخمین راندمان سپتیک تانک در این اماکن سه عامل اساسی باید لحاظ گردد.

  1. جمعیت ساکنان در مجتمع مسکونی و تخمین میزان فاضلاب تولیدی
  2. تخمین میزان فاضلاب تولید شده در مجتمع بر اساس میزان مصرف آب
  3. مشخص نمودن نوع و ابعاد جامدات موجود در فاضلاب به‌ منظور تخمین حجم نهایی آن

در صورتی ‌که مایل به دریافت مشاوره رایگان در ارتباط با پروژه‌های آب و فاضلاب می‌باشید، کارشناسان شرکت بنیان آب به ‌صورت کاملا رایگان خدمات مشاوره‌ای خود را ارائه می‌دهند. شرکت بنیان آب مجموعه‌ای فعال در زمینه طراحی و بهره‌برداری از پروژه‌های آب و فاضلاب می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب سایت