تصفیه فاضلاب کارخانه

5/5 - (2 امتیاز)

5/5 - (2 امتیاز)

با افزایش روز افزون محدوده شهرها و زیاد شدن صنایع تولیدی  و کارخانه ها در داخل محدوده شهر که وجود این مراکز صنعتی در داخل محدوده های شهری و مسکونی پیامد های مختلفی را به همراه دارد چون علاوه بر آلودگی صوتی ، ترافیک ، آلودگی هوا و غیره مشکلات زیست محیطی و بهداشتی را نیز به همراه دارد . جابجایی این صنایع به خارج از محدوده های شهری نیز به سادگی امکان پذیر نبوده و نیازمند هزینه و سرمایه گذاری کلان است.

این امر نه تنها در ایران بلکه در اکثر کشورهای صنعتی به عنوان مشکل روز صنایع تولیدی مطرح می باشد و باید برای تک تک آنها چاره اندیشی شود . امروزه تخلیه پساب های حاوی مواد شوینده و پاک کننده ها و سایرمحصولات شیمیایی از طریق کارخانجات سازنده و یا صنایع مصرف کننده باعث بروز مشکلات زیست محیطی عمده ای میشود.

تصفیه فاضلاب صنعتی امروز در حل مشکلات ذکر شده در بالا بهترین و مناسب ترین روش برای جلوگیر از مشکلات فوق میباشد. پارامترهای مهمی در تصفیه فاضلاب کارخانه دخالت دارد. هرچه مواد موجود در فاضلاب غلظت بیشتری داشته باشند، نیاز است که از نظر میزان سمی بودن و خطراتی که برای محیط زیست ایجاد می کنند بیشتر سنجیده شوند. میتوان گفت روش های فیزیکی، مکانیکی، بیولوژیکی و شاخه های هوازی و بی هوازی اصلی ترین مواردی هستند که به تفکیک نوع کاربری کارخانه تاثیر گذار است.

تصفیه فاضلاب کارخانه

انواع تصفیه فاضلاب کارخانه بر اساس کاربرد

تصفیه فاضلاب کارخانه نوشابه سازی

فاضلاب صنعت نوشابه سازی شامل موادی مانند نیترات، فسفات، COD و BOD و TSS و … می باشد و بهترین روش برای تصفیه فاضلاب کارخانه نوشابه سازی تصفیه فاضلاب به روش بی هوازی می باشد.

تصفیه پساب صنعت نشاسته

این کارخانه ها بیشترین حجم کربوهیدرات اعم از نشاسته و قند و سایر پکتین ها را دارند. یکی از روش های تصفیه فاضلاب کارخانجات نشاسته به صورت اکسیداسیون بیولوژیکی است و محلول ضدعفونی کننده فاضلاب صنایع نساجی را در این زمینه توصیه می کنیم.

تصفیه فاضلاب کارخانه لبنیات

در فرآیند تصفیه فاضلاب صنایع لبنی نیاز است که آنالیز دقیق تری روی فاضلاب خام صورت بگیرد تا پارامترهای محیط زیستی نیز بررسی شود. به همین علت برای تصفیه پساب لبنی از روش های فیزیکی و بیولوژیکی استفاده میشود.

تصفیه فاضلاب کارخانه روغنی

تصفیه فاضلاب کارخانجات روغنی به دلیل بالا بودن غلظت چربی و همینطور روغن و مواد نفتی  به روش الکتروشیمیایی صورت می گیرد به طوری که آب تصفیه می شود، امولسیون های چربی شکسته می شود و مواد آلی طبیعی از آب حذف می شود و انعقاد و شناورسازی الکتریکی نیز برای تصفیه فاضلاب صنایع روغنی صورت می گیرد.

تصفیه پساب کارخانه نساجی

این کارخانجات باعث خروج پسابهای رنگی مضر برای محیط زیست می شوند . برای تصفیه فاضلاب صنایع رنگرزی و نساجی نیاز است که در ابتدا پساب خروجی استاندارد سازی شود و از آب به شکل مجدد استفاده شود.

تصفیه فاضلاب صنعت کشتارگاه

صنعت کشتارگاه بعلت آلودگی زیاد  و وجود مواد آلی و خون و محتویات روده و معده و …. جهت تصفیه فاضلاب کارخانه کشتارگاه از روش تصفیه بیولوژیکی استفاده می شود.

تصفیه فاضلاب صنعت پتروشیمی

برای تصفیه فاضلاب صنایع نفتی و پتروشیمی به واسطه تنوع مواد آلاینده آلی و غیر آلی باید مجموعه ای از فرایندها صورت بگیرد. و روش مناسب برای تصفیه فاضلاب کارخانه پتروشیمی به روش فیزیکی می باشد.

تصفیه  پساب صنعت دارویی

فاضلاب های صنایع دارویی تنوع زیادی داشته و مواد سمی موجود در این فاضلاب ها بسیار زیاد است. برای تصفیه فاضلاب صنایع دارویی نیاز است که روش های شیمیایی و بیولوژیکی در کنار هم استفاده شود تا تصفیه به طور خاص صورت بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست