پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی


پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

یکی از بزرگترین معضلات و نگرانی ها در کشورهای در حال توسعه، مصرف زیاد آب در صنعت و ورود مواد آلی و فلزات سنگین و آلاینده های خطرناک به آن می باشد.
از نظر فنی مهندسی پکیج تصفیه فاضلاب به سیستم های از پیش ساخته شده و مونتاژ شده ای گفته می شود که از جنس فلز یا پلاستیک بوده و آماده ی نصب و کار می باشند.

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی به دستگاهی که بمنظور تصفیه پساب خروجی از کارخانجات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد، گفته می شود.

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی ( پکیج تصفیه فاضلاب شیمیایی ) با توجه به وجود مواد آلی، فلزات سنگین و میکروارگانیسم های خطرناک در فاضلاب تولید شده در محیط های صنعتی، یکی از ضروری ترین تجهیزات در حوزه تصفیه فاضلاب محسوب میشود.

کاربرد پکیج صنعتی

استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی تجهیزات مختلف را کنار هم قرار داده و شرایط مطلوبی را برای حذف مواد شیمیایی آلاینده داخل پساب ها به وجود می آورد. این پکیج ها به عنوان مجموعه ای است که شامل فرایند های تصفیه شیمیایی، فیزیکی، بیولوژیکی می باشد. معمولا در بخش تصفیه استفاده از مواد شیمیایی بسیار مورد تاکید است و این امر به علت دقت بالا در این روش تصفیه است.

در مورد روش های استفاده شده در تصفیه پساب های صنعتی باید گفت این روش ها براساس نوع متریال آلاینده ها انتخاب می شود. اما این پکیج ها عملیات تصفیه را در 3 مرحله ی مختلف انجام می دهند که این مراحل در جزئیات با یکدیگر متفاوت هستند. در تصفیه ی فیزیکی ذرات جامد و معلق به همراه تکه های بزرگ در فاضلاب را از هم جدا می کنند. در شیوه تصفیه بیولوژیکی از روش های مختلف هوازی و بی هوازی متناسب با نوع پسماندها استفاده می شود.

در مورد تصفیه ی شیمیایی باید گفت این فرایند به کمک تصفیه کننده های مختلف و مواد گندزدا انجام می گیرد. همان طور که در ابتدا اشاره کردیم بر استفاده از این روش تصفیه برای فاضلاب های صنعتی بسیار تاکید شده است. با استفاده از این روش متریال خطرناک و سمی که در فاضلاب ها وجود دارد به متریالی با درجه خطر کمتر تبدیل می شوند

درکلیه مراکزی که به دلیل مصرف آب در یک فعالیت صنعتی فاضلاب تولید می شود پکیج تصفیه پساب صنعتی کاربرد خواهد داشت. به منظور تصفیه فاضلاب صنعتی به ویژه وقتی که حجم فاضلاب تولیدی کم باشد، امکان جابجایی تصفیه خانه در آینده وجود داشته باشد و یا نیاز به سهولت و سرعت بیشتر در اجرای پروژه باشد پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

جنس پکیج پساب صنعتی

جنس پکیج های تصفیه فاضلاب ارتباطی به کیفیت و فرآیند تصفیه ندارد. جنس پکیج میتواند پلی اتیلن و یا کامپوزیتی باشد. از جمله مواردی که باید در جنس پکیج صنعتی مورد توجه قرار گیرد به شرح ذیل میباشد:

– مقاومت در برابر خوردگی

– قابلیت ساخت واحد های تصفیه مطابق فرم و شکل مورد نیاز (با در نظر گرفتن تنوع فرآیند های تصفیه)

– مقاومت سازه ای با در نظر گرفتن ابعاد پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی و بارهای وارده به آن

مواردی که در طراحی پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی در نظر گرفته میشود:

1. اشغال فضای کمتر

2. کیفیت پساب خروجی

3. عدم تولید بو و آلودگی های محیطی

4. هزینه بهره برداری کم

5. اپراتوری ساده تر

6. طول عمر تصفیه خانه و تجهیزات مربوطه

7. نوع و میزان فاضلاب

8. میزان فاضلاب صنعتی ورودی به پکیج

9. ابعاد و اندازه های مورد نظر صاحبان صنایع

10. ظرفیت مخزن و…

طراحی ، ساخت ، نصب و راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی با توجه به تنوع صنایع و بار آلودگی بالای آن به صورت کلید در دست EPC سات.

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

اجزاء پکیج پساب صنعتی

تصفیه پساب های صنعتی بر اساس پارامترهای متعددی مثل : استاندارد خروجی، کیفیت فاضلاب و دبی فاضلاب و … تعیین میگردد. از هر روشی که برای تصفیه فاضلاب صنایع استفاده شود هر کدام بصورت مجزا یک سری واحد های مختلف است که به صورت سری پشت سر هم عمل می نماید و عملیات تصفیه را کامل می کند.

یک پکیج تصفیه پساب صنعتی شامل مجموعه ای از این واحد های تصفیه است که در کنار همدیگر با کمترین فضای اشغالی به صورت یکپارچه قرار گرفته اند و پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی را تشکیل می دهند.

برای داشتن پکیج تصفیه پسماند و فاضلاب نیاز به محصولات و تجهیزات متعددی است که در این راستا تولید و طراحی شده که هر کدام از کارایی و کاربردهای مختلفی برخوردار هستند. برخی از این دستگاه ها برای جداسازی ذرات معلق و تصفیه فیزیکی در فاضلاب استفاده می کنند. بعضی از این تجهیزات را برای تصفیه شیمیایی و بیولوژیکی به کار می برند. برخی از مهم ترین اجزای مورد استفاده که در این پکیج ها وجود دارند که شامل گزینه های زیر می شود:

  • مخازن فایبرگلاس یا فلزی که از پوشش اپوکسی برخوردار بوده و در برابر تماس با مواد خورنده از پایداری بالایی برخوردار است.
  • از دیگر تجهیزات مورد استفاده برای تصفیه ابزاری است که برای ذرات جامد کاربرد دارد و به عنوان آشغالگیر استفاده می شود.
  • سیستم های مخصوص هوادهی سطحی و عمیق در کنار پمپ هوا
  • استفاده از پکیج های مخصوص تزریق متریال شیمیایی، کلر زنی و انعقاد دهنده و ….
  • استفاده از سیستم های برق کشی
  • از دیگر ابزارآلات مورد استفاده برای انجام تصفیه پساب ها تجهیزاتی است که مخصوص اندازه گیری فشار و میزان آلاینده ها و شاخص های مربوط به تصفیه است.

مزایای استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

همان طور که از ابتدا تاکنون اشاره کردیم در طی انجام گام ها و روش های گوناگونی که برای از بین بردن آلاینده های موجود در پسماندهای صنعتی و شیمیایی وجود دارد در انتها به چند مزیت در این راستا دست خواهید یافت که این مزیت ها شامل:

  • اولین مزیت از بین بردن مواد شیمیایی خطرناک و مضر پیش از ورود به طبیعت است.
  • با انجام این عملیات امکان استفاده ی مجدد از پسماندهای تصفیه شده در بیشتر بخش های صنعتی وجود دارد.
  • کاهش مصرف آب های زیر زمینی و ایجاد کیفیت در قسمت های مختلف صنعتی را در پی دارد.

صنایعی که سیستم تصفیه پساب صنعتی در آن کاربردیست

به همه ی پساب هایی که در بیمارستان ها، بخش های صنعتی و نیمه صنعتی و …تولید می شود به اصطلاح پسماند یا فاضلاب صنعتی یا شیمیایی گفته می شود. با توجه به این توضیحات کاربرد پکیج های صنعتی در موارد مختلفی انجام می گیرد .

از صنایعی که انواع پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی در آن کاربرد بیشتری دارد میتوان به پتروشیمی، نفت و گاز، نیروگاه صنعتی، فولاد، صنایع شیمیایی، آبکاری و پوشش فلزات، غذایی و لبنی، آرایش و بهداشتی، داروسازی، قالی بافی، شهرک های صنعتی و … اشاره کرد.

فرآیندهای پکیج های صنعتی

با توجه به تنوع و بالا بودن بار آلودگی معمولاً ترکیبی از روشها که معمولاً به صورت منفرد و یا در ترکیب با روش‌های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد عبارت است از:

– روش های فیزیکی و روش های شیمیایی

– بو وآلودگی محیطی در دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی

– روش اکسیداسیون پیشرفته AOP

– روش راکتور بیولوژیکی غشایی MBR

– روش های بیولوژیکی هوازی از جمله EAAS

– روش های بیولوژیکی بی هوازی UABR ، UASB

قیمت پکیج های صنعتی

• میزان تصفیه سازی

• جنس بدنه

• کیفیت پساب خروجی

• شرایط محیطی و اقلیمی محل نصب پکیج

• نوع کاربرد

• اتصالات و لوله های به کار برده شده

• دبی فاضلاب ورودی

عوامل موثر در قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

1 – سرعت اجرا

2 – حجم تصفیه فاضلاب

3 – وسایل مورد نیاز در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی با توجه به نوع فرآیند:

• شفاف کننده برای ته نشینی مواد جامد معلق

• مجموعه ای از رآکتورها و مواد افزودنی شیمیایی برای تنظیم pH و همچنین رسوب دادن فلزات و مواد موجود در پساب

• نوعی فیلتر کردن برای حذف کلیه مواد باقیمانده جامد معلق

• جداکننده روغن و آب یا سیستم شناورسازی توسط هوای حل شده، برای از بین بردن مقادیر کم روغن

• یک صفحه کنترل برای عملکرد خودکار بسته به نوع سیستم

4- جنس اجزا پکیج تصفیه فاضلاب

5- کیفیت تصفیه فاضلاب فاضلاب در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی به چه میزان باید تصفیه شود و چه کیفیتی داشته باشد.

آخرین مطالب سایت