تصفیه فاضلاب با فرآیند MBBR


اجزای مختلف تصفیه فاضلاب به روش MBBR

یکی از منابع مهم تامین آب، فاضلاب و پسابها است. در این راستا از فرآیندهای بسیاری استفاده می کنند. یکی از فرآیند های مهم که در تصفیه بیولوژیکی استفاده می شود، فرآیند MBBR است. این اصطلاح اختصاری از عبارت Moving Bed Biological Reactor است. این روش ها بر روی پکیج های مختلفی پیاده سازی میکنند. در این مقاله قصد داریم در مورد انواع پکیج تصفیه فاضلاب با فرآیند MBBR، مزایا و عملکرد آن توضیحاتی ارائه دهیم. این روش تصفیه فاضلاب از جمله فرآیندهای بیولوژیکی هوازی محسوب میشود. این روش تصفیه فاضلاب از زیر شاخه های فرآیند لجن فعال است.

این فرآیندها به فرآیندهای هوادهی گسترده شباهت بسیاری دارند. همچنین این فرآیند نیز مانند بسیاری دیگر از روش های تصفیه فاضلاب شامل مراحل مختلفی اعم از آشغالگیری، هوادهی، ته نشینی، کلر زنی و ذخیره سازی لجن است. این فرآیندها از جمله روش های تصفیه فاضلاب هوازی است. در این فرایند بیولوژیکی سطح نسبت به حجم در مخزن هوادهی افزایش پیدا میکند. در نتیجه این فرآیند ابعاد مخزن هوادهی کاهش پیدا می کنند. زمانی که ابعاد مخزن کاهش پیدا می کند هزینه ساخت و ساز مخازن نیز به مراتب کم می شوند.

فرآیند MBBR از جمله فرآیند هایی هستند که می توان از آن برای تصفیه فاضلاب های صنعتی و بهداشتی بهره گرفت. فاضلاب های بهداشتی و صنعتی از جمله پساب هایی هستند که آلاینده های بسیاری در آن ها وجود دارد. این آلاینده ها حاوی برخی مواد سمی و غیر سمی هستند، که باید در تصفیه فاضلاب حذف شوند.

تصفیه فاضلاب با فرآیند MBBR

مزایای روش پکیج های تصفیه فاضلاب با فرآیند MBBR

روش های تصفیه فاضلاب با فرآیند MBBR دارای مزایا و البته محدودیت هایی است. که در این پاراگراف در مورد آن توضیحاتی ارائه خواهیم داد. از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • این فرآیند از جمله روش های بیولوژیکی شناخته می شود. در این فرآیند ها از میکروارگانیسم های بسیاری استفاده می شود. این روش تصفیه فاضلاب، مقاومت بسیار بالایی نسبت به شوک های وارده از فاضلاب های سمی، هیدرولیکی، آلی و غیره وجود دارد.
  • در این روش تصفیه فاضلاب لجن بسیار کمی نسبت به سایر فرآیند های تصفیه بیولوژیکی تولید می شود.
  • از دیگر مزایای استفاده از انواع پکیج تصفیه فاضلاب با فرآیند MBBR می توان گفت که تا حد بسیاری می توان ظرفیت تصفیه را تا حد بسیاری افزایش داد. این پکیج ها می توانند در ابعاد مختلفی برای مجموعه های متفاوت تولید شوند.
  • انجام این فرآیند ها نسبت به سایر روش های بیولوژیکی نیاز به نگهداری کمتری دارند. که مشکلات کمتری وجود دارد.
  • در این روش می توان ابعاد مخزن های هوادهی پکیج های تصفیه فاضلاب را تا حد بسیاری کاهش داد. که می توان ابعاد کل پکیج ها کم کرد.
  • پکیج هایی که با این روش برای تصفیه فاضلاب ساخته می شوند، هزینه های طراحی و تولید پایین تری نسبت به سایر روش ها دارند.
  • این روش بازدهی و راندمان بالاتری نسبت به سایر روش های تصفیه فاضلاب بیولوژیکی دارد. که این مورد در حذف بار آلی بسیار بیشتر مشهود است.
اجزای مختلف تصفیه فاضلاب به روش MBBR

اجزای مختلف تصفیه فاضلاب به روش MBBR

تصفیه فاضلاب هایی که با روش بیولوژیکی انجام می شود دارای مراحل و اجزای مختلفی است. این اجزا شامل موارد زیر است که هر کدام بر روند انجام عملیات تصفیه تاثیر بسزایی دارند.

  • آشغال گیر: نخستین مرحله از تصفیه فاضلاب با روش MBBR مرحله آشغالگیری است. در این مرحله یک آشغالگیر دهانه ریز با جنس استنلس استیل نصب می شود. این دریچه از ورود مواد جامد و معلق به مرحله بعدی تصفیه فاضلاب جلوگیری می کند.
  • پمپاژ: این قسمت که مرحله بعدی در این فرآیند تصفیه است شامل یک مخزن پلی اتیلن با دو پمپ مستغرق است. این مرحله که به عنوان ایستگاه پمپاژ نیز شناخته می شود، فاضلاب را به مرحله بعدی پمپاژ می کند.
  • پکیج فلزی: این واحد در تصفیه، از قسمت های مختلفی اعم از هوادهی، ته نشینی، کلر زنی، ذخیره لجن و … تشکیل شده است. جنس بدنه پکیج ها از ورقه های فلزی با ضخامت 6 میلی متر ساخته شده است. ضخامت دیواره های فلزی به کار رفته در کف پکیج حدود 8 میلی متر است. شاسی مخزن های مورد استفاده در پکیج های فلزی از جنس کربن استیلی است.

انواع پکیج تصفیه فاضلاب با فرآیند MBBR دارای اجزای دیگری هستند که هر کدام یک نقش مهم در روند تصفیه ایفا می کنند. این اجزا شامل سیستم های تولید و توزیع هوا، سیستم های آماده سازی و تزریق محلول کلر، تابلو کنترل و … است.

برای مشاوره رایگان راجع به تصفیه فاضلاب میتوانید با مشاوران متخصص ما تماس بگیرید. شرکت بنیان آب ارائه دهنده خدمات مختلف تصفیه آب و فاضلاب مانند: بهره برداری، ساخت، تامین و مشاوره با رزومه درخشان پاسخگو شما است.

02126240128

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب سایت