پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی | پکیج تصفیه فاضلاب انسانی


در سالهای اخیرا با توجه به رشد روز افزون مواد آلی و آلاینده رها شده در محیط از طریق جوامع انسانی لزوم استفاده از پکیج های تصفیه فاضلاب اهمیت بالایی پیدا کرده است.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی که با بدنه معمولا فولادی (با جنس پلاستیک فشرده یا کامپوزیت) ساخته میشود، یک مجموعه از قبل ساخته شده میباشد که بعد از انتقال به محل استفاده، سریعا آماده استفاده میشود. و خروجی آن شامل آب زلال، بدون رنگ و بو میباشد.

یکی از پر اهمیت ترین تجهیزات تصفیه فاضلاب که می تواند فاضلاب تولید شده در محلهای روستایی و مسکونی و یا جوامع کوچک انسانی و شهری استفاده شود پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی می باشد.

پکیج تصفیه فاضلاب

مزایای پکیج تصفیه پساب بهداشتی

– عدم ایجاد بو
– قابلیت افزایش ظرفیت
– آماده شده بصورت لیفتراک و انتقال به محل نصب
– جلوگیری از اصراف اب
– مصرف انرژی پایین و بازده بالا
– فاضلابهای بهداشتی قابل تجزیه بیولوژیکی

انواع پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

1. RBCدیسک های بیولوژیکی چرخان
2. SBR اصلاح شده
3. MBR راکتور بیولوژیکی غشایی
4. هوادهی گسترده
5. SBR راکتور ناپیوسته متوالی

کاربرد سیستم تصفیه فاضلاب بهداشتی

از کاربرد های پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی میتوان به رستورانها، پادگان، ساختمانهای اداری، کارخانجات، مجتمع ها و ویلاهای مسکونی، کمپ های کارگری و مجتمع های تفریحی، کارگاه ها، هتل ها ، مراکز اقامتی و …. اشاره کرد.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

اجزاء تشکیل دهنده پکیج های بهداشتی

مخزن ذخیره لجن

مخزن هوادهی، مهمترین جز از اجزای پکیج بهداشتی میباشد، در این مخزن توسط دمنده ها، هوا تولید شده و توسط دیفیوزرهای تعبیه شده در کف مخزن، هوا در کل مخزن بصورت منظم پخش میشود این هوای پخش شده موجب تکثیر باکتری های هوازی شده و پروسه بیولوژیکی تصفیه فاضلاب انجام میشود.

به عبارت دیگر میشود گفت که مواد آلی موجود در فاضلاب بهداشتی – انسانی تجزیه شده و تبدیل به لخته ها و توده های بیولوژیکی میشوند.

آشغالگیر

این مرحله جهت جداسازی آشغال های موجود و اجزای بزرگ در فاضلاب میباشد. این آشغالگیر میتواند بصورت آشغالگیر دستی یا اشغالگیر مکانیکی میباشد.

مخزن نگهداری پساب و کلر زنی

پساب شفاف شده از قسمت ته نشینی، توسط ایرلیفت پمپ به مخزن نگهداری پساب انتقال داده میشود. پمپ ایرلیفت پمپی است که توسط هوا، عمل لیفت و انتقال را انجام میدهد.

سیستم تامین هوا، دمنده هوا

تامین هوای مورد نیاز جهت انجام پروسه تصفیه بیولوژیکی، توسط دمنده ها هوادهی میباشد که مهمترین پارامتر این بخش میزان ظرفیت تولید هوا (متر مکعب در ساعت)، و فشار مورد نیاز جهت انتقال هوا (حداکثر ارتفاع مخازن هوادهی) میباشد.

مخزن ته نشینی

در این مرحله لخته های بیولوژیکی تولید شده در مخزن هوادهی، در سطح انتهای مخزن ته نشین شده و پساب شفاف شده از خروجی بالای مخزن خارج میشود.

مخزن نگهداری پساب و کلر زنی

از این مخزن برای کلر زنی و گندزدایی پساب استفاده میشود، یعنی کلر بصورت هیپوکلرید سدیم یا کلسیم به پساب تزریق میشود. و در برخی موارد کلر به خط لوله مارپیچ شکل تزریق میشود.

لوله های انتقال هوا و لجن و تجهیزات جانبی

شامل پایه های نگهدارنده و تمامی لوله کشی هایی است که به منظور انتقال هوای تولیدی توسط بلوئر، انتقال لجن و … میبایست توسط تیم نصب انجام گیرد.

تابلو برق

تابلو برق جهت کنترل اجزای الکترومکانیکال و برقی تصفیه خانه میباشد. این تابلو توسط مهندسین متخصص متناسب با توان اجزای برقی و تعداد آنها، طراحی و اجرا میشود.

بخشهای مهم در طراحی پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

حوض هوادهی

در این روش به شکل هوادهی عمقی (استفاده از دیفیوزرها) می‌باشد. در این بخش تجزیه بیولوژیکی فاضلاب ورودی صورت می‌گیرد. به دلیل نداشتن بو معمولا روش هوازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حوض ته نشینی ثانویه

با تجزیه فاضلاب، لجن تولیدی بخش هوادهی در این قسمت ته نشین شده و بخشی از لجن ته نشین شده به قسمت هوادهی و مابقی آن به تانک لجن منتقل می‌شود تا پس از هضم، لجن دفع شود. خروجی این بخش توسط ویناچ‌هایی که در قسمت بالایی قرار گرفته به بخش کلرزنی منتقل می‌شود.

هاضم لجن

لجن خروجی از ته نشینی ثانویه در این قسمت تثبیت شده و دفع می‌شود.

کلر زنی

برای حذف باکتری ها و آلاینده های مضر باقیمانده در فاضلاب، کلرزنی انجام میشود تا کیفیت فاضلاب افزایش پیدا کند.

روشهای نصب پکیج تصفیه فاضلاب انسانی(بهداشتی)

مدفون : این روش نصب کمترین فضا را اشغال میکند و جنس آن معمولا پلاستیکی میباشد

زمینی: برای مکانی که زمین ارزان و فضای کافی موجود باشد مناسب است.

پشت بامی: پکیج تصفیه فاضلاب روی پشت بام نصب میگردد.

فهرست