پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی | پکیج تصفیه فاضلاب انسانی


پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

در سالهای اخیرا با توجه به رشد روز افزون مواد آلی و آلاینده رها شده در محیط از طریق جوامع انسانی لزوم استفاده از پکیج های تصفیه فاضلاب اهمیت بالایی پیدا کرده است. پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی که با بدنه معمولا فولادی (با جنس پلاستیک فشرده یا کامپوزیت) ساخته میشود، یک مجموعه از قبل ساخته شده است که بعد از انتقال به محل استفاده، سریعا آماده استفاده میشود. و خروجی آن شامل آب زلال، بدون رنگ و بو است.

یکی از پر اهمیت ترین تجهیزات تصفیه فاضلاب که می تواند فاضلاب تولید شده در محلهای روستایی و مسکونی و یا جوامع کوچک انسانی و شهری استفاده شود پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی می باشد.

شرکت بنیان آب سازنده و بهره بردار انواع پکیج تصفیه فاضلاب در کشور است که ۱۱ سال سابقه در زمینه صنعت آب و فاضلاب دارد. در صورتی که نیاز به مشاوره و مشورت افراد متخصص در این صنعت دارید کافی است که با ما تماس بگیرید تا کارشناسان خبره ما به شما در این زمینه مشاوره بدهند.

پکیج تصفیه فاضلاب

مزایای پکیج تصفیه پساب بهداشتی

– عدم ایجاد بو
– قابلیت افزایش ظرفیت
– آماده شده بصورت لیفتراک و انتقال به محل نصب
– جلوگیری از اصراف اب
– مصرف انرژی پایین و بازده بالا
– فاضلابهای بهداشتی قابل تجزیه بیولوژیکی

انواع پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

1. RBCدیسک های بیولوژیکی چرخان
2. SBR اصلاح شده
3. MBR راکتور بیولوژیکی غشایی
4. هوادهی گسترده
5. SBR راکتور ناپیوسته متوالی

ویژگی پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی

تصفیه فاضلاب های بهداشتی و انسانی توسط پکیج های بسیاری انجام می شود. این پکیج ها می توانند در جنس های مختلفی تولید شوند. از جمله می توان به پکیج های فلزی، پلی اتیلنی و … اشاره کرد. در این پکیج ها روش های بسیاری به کار گرفته می شوند. از روش هایی که برای تصفیه فاضلاب های بهداشتی و انسانی در این پکیج ها طراحی می شود، تصفیه بیولوژیکی است. پیش از تصفیه بیولوژیکی، باید مراحلی انجام شود که فاضلاب و پساب ها برای این فرآیند آماده شوند. این مراحل شامل تصفیه اولیه، گند زدایی و … هستند. از جمله ویژگی پکیج های تصفیه فاضلاب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • این پکیج ها باید کارایی مناسبی داشته باشند. پکیج های تصفیه فاضلاب باید از سازمان محیط زیست تاییدیه اخذ کنند.
  • پکیج های تصفیه فاضلاب برای بخش های مختلفی به کار برده می شوند، از جمله ویژگی های مهم آن ها می توان به عدم انتشار بو اشاره کرد.
  • طراحی و تولید این پکیج ها به راحتی انجام می شود. راه اندازی آن ها نیز می تواند بسیار سریع انجام شود.

از آب های حاصل از پساب های تصفیه شده می توان برای آبیاری و کشاورزی استفاده کرد.

انواع پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

پکیج های تصفیه فاضلاب از جنس های مختلفی تولید می شوند. از جمله این پکیج ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پکیج های فلزی

انواعی از پکیج های تصفیه فاضلاب هستند که از جنس کربن استیل و فولاد ضد زنگ ساخته می شوند. از این پکیج ها در کارگاه ها، مجتمع های اداری و تجاری، محیط های مسکونی، مجتمع های تفریحی و مراکز خرید استفاده می شود.

پکیج های پلی اتیلنی

این پکیج ها از جنس پلی اتیلن سنگین ساخته می شوند. در این نوع پکیج های تصفیه فاضلاب از روش های هوادهی گستردهEAAS و یا MBBR استفاده می کنند. هر کدام از روش های تصفیه فاضلاب در مقیاس کوچکتر در این پکیج ها طراحی و اجرا می شوند.

کاربرد سیستم تصفیه فاضلاب بهداشتی

از کاربرد های پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی میتوان به رستورانها، پادگان، ساختمانهای اداری، کارخانجات، مجتمع ها و ویلاهای مسکونی، کمپ های کارگری و مجتمع های تفریحی، کارگاه ها، هتل ها ، مراکز اقامتی و …. اشاره کرد.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

اجزاء تشکیل دهنده پکیج های بهداشتی

مخزن ذخیره لجن

مخزن هوادهی، مهمترین جز از اجزای پکیج بهداشتی میباشد، در این مخزن توسط دمنده ها، هوا تولید شده و توسط دیفیوزرهای تعبیه شده در کف مخزن، هوا در کل مخزن بصورت منظم پخش میشود این هوای پخش شده موجب تکثیر باکتری های هوازی شده و پروسه بیولوژیکی تصفیه فاضلاب انجام میشود.

به عبارت دیگر میشود گفت که مواد آلی موجود در فاضلاب بهداشتی – انسانی تجزیه شده و تبدیل به لخته ها و توده های بیولوژیکی میشوند.

آشغالگیر

این مرحله جهت جداسازی آشغال های موجود و اجزای بزرگ در فاضلاب میباشد. این آشغالگیر میتواند بصورت آشغالگیر دستی یا اشغالگیر مکانیکی میباشد.

مخزن نگهداری پساب و کلر زنی

پساب شفاف شده از قسمت ته نشینی، توسط ایرلیفت پمپ به مخزن نگهداری پساب انتقال داده میشود. پمپ ایرلیفت پمپی است که توسط هوا، عمل لیفت و انتقال را انجام میدهد.

سیستم تامین هوا، دمنده هوا

تامین هوای مورد نیاز جهت انجام پروسه تصفیه بیولوژیکی، توسط دمنده ها هوادهی میباشد که مهمترین پارامتر این بخش میزان ظرفیت تولید هوا (متر مکعب در ساعت)، و فشار مورد نیاز جهت انتقال هوا (حداکثر ارتفاع مخازن هوادهی) میباشد.

مخزن ته نشینی

در این مرحله لخته های بیولوژیکی تولید شده در مخزن هوادهی، در سطح انتهای مخزن ته نشین شده و پساب شفاف شده از خروجی بالای مخزن خارج میشود.

مخزن نگهداری پساب و کلر زنی

از این مخزن برای کلر زنی و گندزدایی پساب استفاده میشود، یعنی کلر بصورت هیپوکلرید سدیم یا کلسیم به پساب تزریق میشود. و در برخی موارد کلر به خط لوله مارپیچ شکل تزریق میشود.

لوله های انتقال هوا و لجن و تجهیزات جانبی

شامل پایه های نگهدارنده و تمامی لوله کشی هایی است که به منظور انتقال هوای تولیدی توسط بلوئر، انتقال لجن و … میبایست توسط تیم نصب انجام گیرد.

تابلو برق

تابلو برق جهت کنترل اجزای الکترومکانیکال و برقی تصفیه خانه میباشد. این تابلو توسط مهندسین متخصص متناسب با توان اجزای برقی و تعداد آنها، طراحی و اجرا میشود.

بخشهای مهم در طراحی پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

حوض هوادهی

در این روش به شکل هوادهی عمقی (استفاده از دیفیوزرها) می‌باشد. در این بخش تجزیه بیولوژیکی فاضلاب ورودی صورت می‌گیرد. به دلیل نداشتن بو معمولا روش هوازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حوض ته نشینی ثانویه

با تجزیه فاضلاب، لجن تولیدی بخش هوادهی در این قسمت ته نشین شده و بخشی از لجن ته نشین شده به قسمت هوادهی و مابقی آن به تانک لجن منتقل می‌شود تا پس از هضم، لجن دفع شود. خروجی این بخش توسط ویناچ‌هایی که در قسمت بالایی قرار گرفته به بخش کلرزنی منتقل می‌شود.

هاضم لجن

لجن خروجی از ته نشینی ثانویه در این قسمت تثبیت شده و دفع می‌شود.

کلر زنی

برای حذف باکتری ها و آلاینده های مضر باقیمانده در فاضلاب، کلرزنی انجام میشود تا کیفیت فاضلاب افزایش پیدا کند.

روشهای نصب پکیج تصفیه فاضلاب انسانی(بهداشتی)

مدفون : این روش نصب کمترین فضا را اشغال میکند و جنس آن معمولا پلاستیکی میباشد

زمینی: برای مکانی که زمین ارزان و فضای کافی موجود باشد مناسب است.

پشت بامی: پکیج تصفیه فاضلاب روی پشت بام نصب میگردد.

آخرین مطالب سایت