تصفیه فاضلاب بهداشتی – انسانی


تصفیه فاضلاب بهداشتی

فاضلاب بهداشتی انسانی در اثر مصرف روزانه آب، توسط انسانها برای انجام امور روزمره بهداشتی مثل استحمام، شستن لباس، شستن ظروف و نظافت و غیره تولید می شود. تصفیه فاضلاب بهداشتی در دنیای امروز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. که تخلیه نکردن آن صدمات جبران ناپذیری را در پی دارد.

چرا که حجم بسیار زیادی از آب مصرفی موجود در جهان به وسیله مصارف بهداشتی انسان به فاضلاب تبدیل می شود. با تصفیه فاضلاب بهداشتی می توان از پساب تصفیه شده برای مصارف کشاورزی و آبیاری فضای سبز، آب فلاش تانک ها و تخلیه به چاه جاذب جهت تغذیه سفره آب های زیر زمینی بهره برد.

اگر نیاز به مشاوره در زمینه ساخت و بهره برداری تصفیه خانه فاضلاب دارید. شرکت بنیان آب با سابقه ساخت و بهره برداری تصفیه خانه های فاضلاب در ابعاد مختلف آماده مشاوره رایگان به شماست. کافی است با متخصصین ما تماس بگیرید.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

تصفیه فاضلاب انسانی- بهداشتی

فاضلاب های انسانی در سراسر دنیا امروزه به عنوان یکی از مهمترین منابع تامین آب شناخته می شوند. در نظر داشته باشید که شرکت های بسیاری در زمینه تصفیه فاضلاب و پساب های انسانی در سراسر دنیا و البته کشور ما فعالیت های گسترده ای دارند. شرکت تصفیه فاضلاب انسانی اقدام به تولید پکیج های تصفیه فاضلاب برای مکان های مختلف در ابعاد متفاوت می کند.

این شرکت ها قادر به احداث تصفیه خانه ها نیز در بسیاری موقعیت ها هستند. که کار تصفیه می تواند به راحتی از طریق این پکیج ها انجام شود. این شرکت ها می توانند با توجه به سفارش مشتری تجهیزات لازم را برای فرآیند تصفیه در موقعیت های مختلف فراهم کنند. از نکات مهمی که شرکت های تصفیه فاضلاب باید در نظر داشته باشند فرآیند انتخابی برای عملیات تصفیه است.

برای تصفیه فاضلاب های انسانی نیز باید فرآیند های مناسب در نظر گرفته شود. فاضلاب و پساب های انسانی شامل حجم فاضلاب تولیدی از شست و شو، استحمام و غیره هستند. آب های موجود در پساب های انسانی به دلیل اینکه دوباره قابل استفاده باشند، باید طی فرآیند های تصفیه به چرخه مصرف بازگردند.

برای تصفیه فاضلاب بهداشتی -انسانی از سه روش ذیل استفاده میشود:

یک شرکت تصفیه فاضلاب انسانی برای عملیات و فرآیند تصفیه می تواند سه مرحله فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی را در سیستم های خود تعبیه کند.با توجه به کیفیت و حجم فاضلاب و پساب های حاصل از فعالیت های انسانی از روش های مختلفی استفاده میشود.

روش های بسیاری در این راستا برای هر مرحله مد نظر قرار می گیرد. که هر کدام از آن ها مزایا و البته معایب خود را دارند. برای مثال یکی از روش های تصفیه فاضلاب های انسانی به صورت هوازی، استفاده از روش EAAS است. در این روش، سیستم لجن فعال بیشتر مد نظر قرار می گیرد. این سیستم، لجن فعال بسیار کمتری تولید میکند. بعد از اتمام باید گندزدایی صورت بگیرد. که در طی این فرآیند از ورود میکروب و عوامل بیماری زا به داخل آب جلوگیری میشود.

روش بیولوژیکی

تصفیه به وسیله فرآیندهای بیولوژیکی یکی از پرکاربرد ترین روش ها در پکیج تصفیه فاضلاب می باشد. تصفیه بیولوژیکی فاضلاب به وسیله موجودات زنده ای به نام میکروارگانیسم ها انجام می شود.

در این نوع تصفیه از هیچ گونه مواد شیمیایی و یا نیروی فیزیکی استفاده نمی شود. و تنها شرایط رشد و تکثیر برای میکروارگانیسم ها که عامل اصلی تصفیه می باشند، محیا می گردد.روش بیولوپیکی با تلفیق دو روش دیگر از روش های رایج در تصفیه می باشد.

روش فیزیکی

از لحاظ سادگی و کم هزینه بودن روش فیزیکی گزینه مناسب و کاربردی است. که به همین علت نیز در بیشتر مواقع از روش فیزیکی برای تصفیه فاضلاب استفاده میشود. این روش شامل : فیلتراسیون، آشغالگیری، چربی گیری، شناور سازی، دانه گیری و ته نشینی میباشد.

روش شیمیایی

روش شیمیایی بعلت پیچیده بودن فرآیند جداسازی یا تبدیل مواد، هزینه بالای خرید و نگهداری مواد شیمیایی، پیچیده ترین روش در زمینه تصفیه فاضلاب بهداشتی – انسانی بوده و به همین دلیل استفاده از این روش در فرآیند تصفیه چندان زیاد نیست و شامل : تنظیم PH، انعقاد و لخته سازی، گندزدایی، کلر زنی و ازن زنی میباشد.

کیفیت فاضلاب انسانی

کیفیت این نوع فاضلاب به عواملی چون سطح فرهنگ، سطح رفاه و بهداشت و عوامل دیگر بستگی دارد. که آنها را کمی از یکدیگر متمایز می سازد. اما همگی در یک بازه محدود آلاینده ها قرار دارند.

در واقع میتوان گفت به دلیل مشترک بودن منشاء تولید فاضلاب (انسانی – بهداشتی) در تمام جهان تقریبا کیفیت فاضلاب مشابه بوده و فاضلاب بهداشتی انسانی حاصل از ترکیب آب خاکستری شامل: استحمام، شستشوی ظروف، شستشوی لباس و غیره و آب سیاه شامل: سرویس بهداشتی می باشد که در کشور های توسعه یافته تاسیسات این دو قسمت برای راحتر شدن مراحل تصفیه از یکدیگر جدا می باشد. ولی در ایران هر دو آنها وارد یک شبکه فاضلاب مشترک می گردد و به عنوان فاضلاب تحت سیستم تصفیه فاضلاب انسانی قرار گیرند.

سرانه تولید فاضلاب بهداشتی

حجم فاضلاب تولیدی به ازای هر یک نفر در طول شبانه روز را سرانه تولید فاضلاب می گویند. برای احداث یک واحد تصفیه به سرانه تولید فاضلاب نیاز داریم.

سرانه تولید در همه جا یکسان نیست و بستگی به عوامل بسیاری چون سطح بهداشت، فرهنگ، شرایط آب و هوایی و غیره دارد. (میزان فاضلاب تولیدی یک مجموعه را می توان از روی قبض مصرف آب نیز برآورد کرد).

فرآیندهای تصفیه فاضلاب انسانی

سیستم تصفیه فاضلاب انسانی – بهداشتی عمدتا با تلفیقی از روش های فیزیکی و شیمیایی و فرآیندهای بیولوژیکی صورت می گیرد، مهم ترین این فرایند ها عبارت اند از:

روش A2O

از این فرآیند جهت تصفیه فاضلاب انسانی در مکانهایی که علاوه بر کاهش BOD، COD و غیره از فاضلاب، حذف نیترات و فسفات نیز در دستور کار قرار گیرد.

این فرآیند همان فرآیند لجن فعال با هوادهی گسترده می باشد که برای تصفیه تکمیلی فاضلاب بهداشتی و حذف پارامتر هایی که برای آب های سطحی و چاه های جاذب که از مهم ترین مکان های تخلیه فاضلاب هستند، انجام گرفته است.

روش IFAS

تصفیه فاضلاب با فرآیند IFAS نیز همچون فرآیند MBBR می باشد که اساس آن همان روش لجن فعال با هوادهی گسترده است؛ با این تفاوت که در این فرآیند از پکینگ مدیا ثابت به جای پکینگ مدیا شناور استفاده می گردد.

از مزیت های این روش می توان به کاهش سرمایه گزاری اولیه، راندمان تصفیه مناسب، شوک پذیری بالا، کاهش حجم مخزن اشاره کرد.

روش EAAS (لجن فعال هوادهی گسترده)

از این فرآیند برای تصفیه فاضلاب بهداشتی جوامع کوچک همچون شهرک های مسکونی، کارگاه ها، کارخانجات، هتل ها و بیمارستانها و… مورد استفاده قرار می گیرد.

مقاومت این سیستم نسبت به شوک های هیدرولیکی و کیفی فاضلاب بسیار بالاست و در حال حاضر در اکثر تصفیه خانه های فاضلاب از این فرآیند جهت تصفیه فاضلاب مورد استفاده میشود.

روش MBBR

در مکان هایی که با محدودیت فضا مواجه هستیم می توان از تصفیه فاضلاب به روش MBBR برای تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی استفاده کرد.

این روش همان فرآیند لجن فعال با هوادهی گسترده می باشد و از مزایای دیگر این سیستم باید به شوک پذیری بالا و همچنین افزایش ظرفیت تصفیه خانه فاضلاب در طول دوران بهره برداری با اضافه و کم نمودن مقدار پکینگ مدیا در حوضچه هوادهی اشاره کرد.

پارامترهای طراحی تصفیه خانه فاضلاب بهداشتی :

– کیفیت فاضلاب ورودی به تصفیه خانه با توجه به آنالیز فاضلاب ورودی
– دبی ورودی به تصفیه خانه با توجه به سرانه تولید فاضلاب
– کیفیت پساب خروجی از تصفیه خانه با توجه به محلی که قرار است خروجی تصفیه خانه صرف آن شود

تصفیه فاضلاب بهداشتی

روند تصفیه فاضلاب انسانی در تصفیه خانه

ابتدا فاضلاب انسانی در ابتدا به وسیله لوله کشی های موجود در ساختمانها وارد شبکه جمع آوری فاضلاب شده و در ورودی سپتیک تانک فاضلاب ابتدا از یک سبد آشغالگیر عبور داده می شود .

سپس در یک کانال دانه گیری، دانه های شن و ماسه موجود در فاضلاب حذف می گردد و بوسیله پمپ های لجن کش موجود در ایستگاه پمپاژ، به داخل پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی هدایت می شود.

در این مرحله فاضلاب وارد قسمت ته نشینی شده و لخنه های لجن تشکیل شده در مخزن هوادهی تحت تاثیر نیروی جاذبه در حوضچه ته نشینی، ته نشین شده و بوسیله ایرلیفت پمپ قسمت مازاد لجن به مخزن ذخیره لجن انتقال میابد و در آنجا تا زمان تخلیه، نگهداری می شود.

و در آخر خروجی زلال از سرریز های کنگره ای شکل ته نشینی وارد قسمت کلر زنی شده و پس از ضد عفونی و میکروب زدایی، از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی خارج می شوند.

برای مشاوره رایگان راجع به تصفیه فاضلاب میتوانید با مشاوران متخصص ما تماس بگیرید. شرکت بنیان آب ارائه دهنده خدمات مختلف تصفیه آب و فاضلاب مانند: بهره برداری، ساخت، تامین و مشاوره با رزومه درخشان پاسخگو شما است.

02126240128

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب سایت