تصفیه فاضلاب با فرآیند SBR


تصفیه فاضلاب با روش SBR

تصفیه فاضلاب امروزه یک امر ضروری و مهم است. که یکی از منابع مهم تامین آب است. روشهای انتخابی برای تصفیه فاضلاب میتواند متفاوت باشد. که هر کدام از آن ها مزایا و معایب خود را دارند. در این مقاله ما قصد داریم در مورد انواع پکیج تصفیه فاضلاب با فرآیند SBR توضیحاتی ارائه دهیم. پکیج های تصفیه فاضلاب با این روش در انواع و ابعاد مختلفی تولید میشود. مزایای بسیاری در این روش وجود دارد. که باعث شده است اکثر کسب و کارهای دنیا سیستمهایی بر اساس این روش طراحی و تولید کنند.

فرآیند تصفیه در روش SBR در دو مخزن انجام می شود. این روش به صورتی است که یک سیستم هوازی تمامی مراحل را در این دو مخزن انجام می دهد. مخازن مورد استفاده در این روش کاملا به صورت روبسته هستند. در پکیجهایی که با فرآیند SBR طراحی شده اند، مراحل مختلفی انجام می شود. این مراحل در فرآیند تصفیه با روش SBR شامل آشغالگیری، دانه گیری، متعادل سازی، چربی گیری، زلال سازی اولیه و غیره انجام میشود. پس از این مراحل فرآیندهای هوادهی، ته نشین و زلال سازی ثانویه انجام می شود. در این مرحله تخلیه پساب تصفیه شده در مخزن ثانویه انجام میشود. فاضلاب ها در ابتدا وارد مخزن اولیه می شوند و در این مخازن ذخیره می شوند.

مراحل مختلف در پکیج تصفیه فاضلاب با فرآیند SBR

اجزای تشکیل دهنده پکیج تصفیه فاضلاب SBR

پکیج های تصفیه فاضلاب SBR از اجزای مختلفی تشکیل شده اند. این پکیج از سه قسمت اصلی ساخته شده است. که می توان به مخازن تصفیه، پنل کنترل و مکانیسم تصفیه اشاره کرد. هر کدام از این قسمت ها نقشهای عمده ای در انواع پکیج تصفیه فاضلاب با فرآیند SBR دارند. در ادامه به توضیح این سه قسمت می پردازیم.

  • مخازن تصفیه فاضلاب: میتوان گفت مخازن تصفیه فاضلاب از مهمترین و اصلی ترین اجزای یک پکیج تصفیه فاضلاب است. مخازن این سیستم های تصفیه فاضلاب به طوری طراحی شده اند که ظرفیت تصفیه در این پکیج ها محدودیت ندارد. در این سیستم های تصفیه می توان از مخازن بتنی، پلاستیک، فایبر گلاس و غیره استفاده کرد. در سیستم و پکیج های تصفیه فاضلاب مخازن به کار رفته در آن ها رو بسته است. این مورد باعث می شود که هیچ گونه آلودگی و بو در محیط منتشر نشود. نصب این مخازن به صورت تکی، سری و موازی انجام می شود.
  • کنترل پنل: این پنل ها به صورت باکس تعبیه شده اند. این پنل ها از یک کیت هوشمند الکترونیکی به منظور مدیریت پکیج و سیستم تصفیه فاضلاب برای هوادهی تشکیل شده اند. این پنل های کنترل در دو نوع Outdoor و Indoor وجود دارند. در نظر داشته باشید که اجزای الکتریکی و مکانیکی داخل مخازن نصب نمی شوند. کنترل پنل پکیج ها شامل بلوئر های هوادهی، سامانه های کنترل عملکرد سیستم و غیره است.
مکانیسم های تصفیه:

مکانیسم های تصفیه فاضلاب از اجزای مختلفی تشکیل شده اند. این مکانیسم های می توانند شامل ایرلیفت پمپ، سیستم های هوادهی عمقی و غیره باشد. فرآیند های انتقال فاضلاب تصفیه شده با یک مکانیسم تلمبه ای بر اساس تکنیک های ایرلیفت طراحی شده است. در طراحی این مکانیسم یک یا چندین دیفیوزر تعبیه شده است. نقش این دیفیوزر ها توزیع هوا در کف و فعال سازی میکروارگانیسم ها است.

مزایای تصفیه فاضلاب به روش SBR

فرآیند های تصفیه فاضلاب که می توان گفت روش SBR یکی از مهمترین آن ها است دارای مزایای بسیاری می باشد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • انواع پکیج تصفیه فاضلاب با فرآیند SBR به طوری طراحی شده اند که در محیط اطراف بو را منتشر نمی کنند. آلودگی های دیگر نیز با این روش تصفیه به محیط اطراف انتشار پیدا نمی کنند. این فرآیند های تصفیه به علت اینکه به صورت آب بند و هوا بند انجام می شوند، به همین دلیل بو در محیط اطراف انتشار پیدا نمی کند.
  • پکیج های تصفیه فاضلاب می توانند به صورت دفنی نیز طراحی و تولید شوند. به همین دلیل این پکیج ها هیچ گونه فضایی را بر روی زمین اشغال نمی کنند. اگر این پکیج ها در زیر زمین دفن شوند و در مسیر تردد ماشین باشند، به طوری آن ها را تعبیه می کنند که آسیبی به آن ها وارد نشود. در برخی مناطق نیز بر روی این پکیج های فاضلاب فضای سبز طراحی می کنند.
  • قطعات فلزی که برای مخازن پکیج های این فرآیند طراحی می شوند، دچار خوردگی نمی شوند.

برای مشاوره رایگان راجع به تصفیه فاضلاب میتوانید با مشاوران متخصص ما تماس بگیرید. شرکت بنیان آب ارائه دهنده خدمات مختلف تصفیه آب و فاضلاب مانند: بهره برداری، ساخت، تامین و مشاوره با رزومه درخشان پاسخگو شما است.

02126240128

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب سایت