پکیج تصفیه فاضلاب نساجی

4.5/5 - (2 امتیاز)

تصفیه فاضلاب نساجی(Textile effluent treatment)جز دسته پساب های بسیار آلوده ای است که در طی فرایند های صنعتی تولید می شود. به همین جهت لازم است یک پکیج تصفیه فاضلاب نساجی تهیه و نصب شود تا از بروز معضلات مختلف زیست محیطی جلوگیری شود.

مصرف آب در صنعت نساجی خیلی زیاد است به همین جهت حجم فاضلاب تولیدی بالا در این صنعت سبب می شود تا اهمیت تصفیه فاضلاب صنعت نساجی و رنگرزی افزایش پیدا کند. فاضلاب تولید شده در صنعت نساجی تحت تاثیر نوع تکنولوژی و تکنیک های مورد استفاده در این صنعت قرار دارد. بر اساس نوع الیاف، مواد اولیه، نوع کارخانه رنگرزی و نساجی پساب تولید شده در این صنعت دارای خواص مختلفی و متفاوتی است.

مهمترین مزایای تصفیه فاضلاب در صنعت نساجی

1. در صنعت نساجی مصرف آب بسیار بالا است و در اکثر مناطق کشور ایران با مشکل کمبود آب مواجه هستیم که با تصفیه فاضلاب با استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب نساجی می توان حجم زیادی از آب مصرف شده را دوباره مورد استفاده قرار داد و در مصرف آب صرفه جویی کرد.

2. در پساب حاصل از صنعت نساجی مواد آلاینده بسیار خطرناکی وجود دارد که وجود این مواد شیمیایی سبب افزایش رشد باکتری ها و در نهایت منجر به شیوع انواع مختلف بیماری ها می شود. به همین جهت فرایند تصفیه فاضلاب بسیار حیاتی می باشد.

3. چنانچه بدون این که تصفیه ی فاضلاب نساجی با پکیج تصفیه فاضلاب نساجی صورت بگیرد و فاضلاب در محیط زیست تخلیه شود منجر به ایجاد خسارات جبران ناپذیر زیست محیطی می گردد.

پکیج تصفیه فاضلاب نساجی

تصفیه بیولوژیکی در تصفیه فاضلاب نساجی و رنگرزی

در تصفیه بیولوژیکی فاضلاب نساجی با پکیج تصفیه فاضلاب نساجی بر خلاف سایر تکنیک های تصفیه بیولوژیکی در صنایع مختلف که ترکیبی از روش های بی هوازی و هوازی است فقط از نوع MBBRکه هوازی است.استفاده میشود. با این روش هزینه های لازم برای نصب و تهیه تجهیزات کاهش می یابد و راندمان فرایند تصفیه بالا می رود.

آشنایی یا روند روش هوازی MBBR:

در این روش از باکتری های هوازی جهت تصفیه فاضلاب نساجی با پکیج تصفیه فاضلاب نساجی استفاده می شود. باکتری ها در حالت معلق قرار ندارند و به بستر می چسبند، به همین جهت باکتری های می توانند مواد اولیه بیشتری را به عنوان سوخت مورد استفاده قرار دهند و پسابهای زیادی را تجزیه کنند. به همین جهت با خروج مقدار زیادی آلودگی دیگر نیاز به تصفیه مجدد لجن نیست.

تانک ته نشینی (Sedimentation tank):

در تانک ته نشینی پکیج تصفیه فاضلاب نساجی به محلول زمان داده می شود تا مقدار کم لجن ته نشین و مایع رویی فاضلاب از طریق لوله ها خارج شود. لجن باقی مانده در تانک نیز به سوخت حاوی متان و کود تبدیل شود.

کلرزنی:

یکی از موادی که جهت ضد عفونی در تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد کلر است. در نتیجه استفاده از کلر به عنوان ضد عفونی کننده آب نهایی حاصل از تصفیه با پکیج تصفیه فاضلاب نساجی را جهت آبیاری زمین های کشاورزی استفاده می شود از دیگر روش هایضد عفونی کننده می توان به ازن زنی، استفاده از نور یو وی با راندمان بسیار بالا اشاره کرد.

ماهیت فاضلاب رنگرزی و نساجی – پکیج تصفیه فاضلاب نساجی

پساب های تولید شده در مراحل مختلف صنعت نساجی متفاوت هستند و مراحل مختلفی که جهت تصفیه فاضلاب نساجی با پکیج تصفیه فاضلاب نساجی صورت می گیرد شامل:

مرحله Desizingو sizing : در مرحله ی Desizing آلاینده هایی چون گلوکز، نشاسته، رزین ها، موم، چربی، مقادیر بالای BOD و PVA در این مرحله از رویپرچه شسته می شوند و این ترکیبات وارد فاضلاب می شوند.

– مرحله Kiering: در این مرحله مقادیر بالای BOD، موم، پودر، سودا، سیلیکات سدیم و تکه های پارچه جدا می شوند.

مرحله سفید گری (Bleaching): موادی مانند اسید، پراکسید هیدروژن، کلر، هیپوکلریت و غیره وارد فاضلاب می شوند.
– مرحله مرسریزاسیون (Mercerizing): در این مرحله ترکیباتی چون سود یا آمونیاک از روی الیاف پارچه جداسازی می شوند.

– رنگرزی (Dyeing): مواد مختلف رنگی و شیمیایی، کاهنده هایی چون سولفید ها، استیک اسیدها، مواد تثبیت کننده رنگ و صابون جزِئی از اجزای تشکیل دهنده پساب هستند که توسط پکیج تصفیه فاضلاب نساجی از فاضلاب نساجی حذف می شوند.

– چاپ (Printing): پساب حاصل از این مرحله حاوی نشاسته، مواد تثبیت کننده رنگ، نمک های اسیدی، فلزی و نشاسته است که در این مرحله حذف می شود.

– مرحله تکمیل (Finishing): در مرحله تکمیل پساب حاوی مواد ضد آب، نشاسته، ضد بی و غیره می باشد که همراه با مراحل قبلی وارد تصفیه فاضلاب می شود.

مزایای و کاربردهای تصفیه فاضلاب نساجی و رنگرزی با پکیج تصفیه فاضلاب نساجی

با پیشرفت تکنولوژی، فناوری های مربوط به تصفیه فاضلاب نساجی با پکیج تصفیه فاضلاب نساجی پیشرفت های زیادی داشته اند. آب حاصل از تصفیه فاضلاب را می توان در صنایع مختلف و خود صنعت نساجی دوباره مورد استفاده قرار داد. از مهمترین کاربردها و فواید آن شامل موارد زیر می شود:

1. کاهش میزان مصرف آب گرم و کاهش میزان شستشو

2. استفاده از حمام رنگ متحرک به جای حمام نوع ثابت

3. به کار گرفتن تکنیک شستشو با جریان مخالف

4. به کار گرفتن ماشین آلات با نسبت پایین مواد به مایع

5. امکان بازیافت مواد حمام رنگ مصرف شده در طی فرایند تصفیه پساب نساجی

6. استفاده و بازیافت آب و نمک جهت آبیاری زمین های اطراف

7. امکان استفاده از آب با مواد جامد حل شده پایین (TDS) جهت مصرف مواد کمتر در فرایندهای بعدی

8. در نتیجه استفاده از آب بازیافتی حاصل از تصفیه فاضلاب نساجی،تشکیل رسوب و ایجاد خوردگی کاهش می یابد.

9. افزایش راندمان کار بویلرها

10. به دلیل بازیافت نمک در تصفیه پساب نساجی نیازی به اضافه کردن نمک برای مرحله رنگرزی نیست

11. روش های معمول در تصفیه فاضلاب نساجی و رنگرزی با پکیج تصفیه فاضلاب نساجی

12. برای تصفیه فاضلاب با پکیج تصفیه فاضلاب نساجی روش های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که در کلیه این روش ها pH فاضلاب باید با دقت تحت کنترل قرار بگیرد. اهمیت کنترل pH به وجود میکروارگانیسم ها در فاضلاب بستگی دارد. جهت تشکیل ته نشینی سریعتر در مراحل اولیه از مواد منعقد کننده استفاده می شود، این امر نیاز به مجهز کردن با ابزارهای بسیار دقیق می باشد.

در طی انجام و استفاده از این روش ها لجن در پکیج تصفیه فاضلاب نساجی تولید می شود که می توان این لجن ها را به کود های شیمیایی و سوخت تبدیل کرد، اما در ابتدا باید این لجن ها را به مکان هایی منتقل و تخلیه کرد و سپس فرایند های لازم را روی آن اجرا کرد. به همین جهت روش های تصفیه فاضلاب نساجی با پکیج تصفیه فاضلاب نساجی که سبب افزایش راندمان کلی می شود قابل توصیه است.

13. تصفیه فیزیکی: در تصفیه فیزیکی فاضلاب نساجی با پکیج تصفیه فاضلاب نساجی از دستگاههای اتوماتیک جهت آشغالگیری استفاده می شود تا پرز، تکه های پارچه و الیاف موجود در فاضلاب نساجی را جدا کنند تا در کار قطعات مکانیکی مشکلی ایجاد نشود.

14. مکانیسم عمل راکتور PCER: در این مرحله تصفیه با پکیج تصفیه فاضلاب نساجی به جای استفاده از مواد منعقد کننده شیمیایی جهت انعقاد و رسوب پساب ها با استفاده از روش انعقاد الکتروشیمیایی، انعقاد صورت می گیرد. در این روش از الکترود هایی استفاده می کنند تا با فعالسازی کاتدها انرژیِ برق و آزاد سازی گاز H2 در سطح کاتد صورت می گیرد. عوامل COAGULATE در سطح آند قرار می گیرد و پساب ها به قطب کاتد و آند متصل می شود و لخته تشکیل می گردد و در نهایت رسوب می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست