پکیج تصفیه فاضلاب


پکیج های تصفیه فاضلاب کاربرد گسترده ای در صنعت آب و فاضلاب دارند و از آنها برای تصفیه انواع فاضلاب های بهداشتی، انسانی و صنعتی استفاده میشود..
برای تصفیه فاضلاب در مکان هایی که حجم تولید فاضلاب روزانه کمتر از 500 متر مکعب باشد از پکیج تصفیه فاضلاب و برای مواردی که تولید فاضلاب بیشتر از این مقدار باشد از تصفیه خانه های بتنی استفاده میشود.

پکیج تصفیه فاضلاب

ظرفیت و ابعاد پکیج تصفیه فاضلاب

برای محاسبه حجم فاضلاب تولید شده در یک مجموعه باید ابتدا تعداد نفرات تحت پوشش پکیج تصفیه فاضلاب و همچنین کاربری آن مجموعه را در اختیار داشته باشیم.
معمولا در طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب میزان ظرفیت پکیج را اندکی بیشتر از حجم فاضلاب تولیدی در نظر می گیرند تا در صورت وجود طرح های توسعه آتی، افزایش جمعیت و یا افزایش سرانه تولید فاضلاب و… مشکلی در راندمان پکیج تصفیه فاضلاب پیش نیاید و مجبور به ساخت پکیج تصفیه فاضلاب دیگری نباشیم.

ابعاد پکیج تصفیه فاضلاب بر اساس ظرفیت پکیج و فرآیند مورد استفاده در تصفیه فاضلاب و نوع فاضلاب و استاندارد خروجی پساب بستگی دارد. به طور معمول پکیج فلزی تصفیه فاضلاب نمی تواند بیشتر از 12 متر طول، 3 متر عرض و 3 متر ارتفاع داشته باشد.

کوچکترین پکیج فلزی تصفیه فاضلاب هم می تواند یک متر در یک متر باشد که توصیه می شود این ابعاد کوچک به صورت پلی اتیلنی ساخته شود.

قیمت پکیج های تصفیه فاضلاب

قیمت پکیج به عواملی چون جنس سازه تصفیه خانه و فرآیند مورد استفاده در تصفیه فاضلاب بستگی دارد

قیمت پکیج بتنی

قیمت پکیج بتنی در مقایسه با پکیج فلزی در حجم های کمتر از 500 مترمکعب، بخاطره اینکه باید در محل کارفرما اجرا گردد، گران تر است.

قیمت پکیج فلزی

در پکیج های فلزی تصفیه خانه در کارخانه ساخته می شود و به محل پروژه منتقل می شود و تنها عملیات نصب و راه اندازی آنها در محل سایت کارفرما صورت می گیرد به همین دلیل ارزانتر است.

فرآیندهای ساخت پکیج تصفیه فاضلاب

فرآیند MBBR

همان فرآیند لجن فعال هوادهی گسترده می باشد که در آن جهت افزایش جمعیت میکروارگانیسم ها در حوض هوادهی و به دنبال آن افزایش راندمان تصفیه خانه فاضلاب، از پکینگ مدیا معلق در حوض هوادهی استفاده می گردد.

فرآیند IFAS

این روش مشابه روش MBBR می باشد که پایه آن لجن فعال با هوادهی گسترده می باشد با این تفاوت که اینبار از پکینگ مدیا ثابت در حوض هوادهی برای افزایش جمعیت میکروارگانیزم ها استفاده می شود.

فرآیند A2O

این فرآیند جهت حذف نیترات و فسفات از پساب خروجی دو واحد بی هوازی و آنوکسیک به ابتدای فرآیند لجن فعال درون پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی اضافه شده است.

فرآیند لجن فعال با هوادهی گسترده

تصفیه با روش لجن فعال با هوادهی گسترده پرکاربردترین روش برای ساخت پکیج تصفیه فاضلاب انسانی بهداشتی می باشد و به دلیل راندمان بالا در تصفیه و تولید لجن کمتر، بیشتر از این سیستم استفاده می شود.

فرآیند MBR

جز جدیدترین و پیشرفته ترین روش در طراحی و ساخت پکیج تصفیه می باشد که خروجی آن به مراتب با کیفیت از سایر روش های تصفیه فاضلاب است؛ اما هزینه اجرای آن بسیار بیشتر از سایر روش ها است.

فرآیند SBR

تمامی فرآیندهای تصفیه در یک مخزن اتفاق می افتد و معمولا در دبی های پایین از آن استفاده می شود.

مزیت و ویژگی پکیج های تصفیه فاضلاب

  1. کارایی مناسب جهت تصفیه فاضلاب
  2. عدم انتشار بو و آلودگی های میکروبی در محل
  3. مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی
  4. بهره برداری ساده و بدون نیاز به اپراتور تمام وقت
  5. تولید کود طبیعی
  6. قابلیت حمل و نقل و جابجایی در هر محل
  7. سهولت در بهره برداری
  8. دو سال گارانتی و ده سال وارانتی پکیج تصفیه فاضلاب
پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

مراحل تصفیه فاضلاب در پکیج تصفیه فاضلاب

تصفیه اولیه فاضلاب

این مرحله جهت حذف انواع مواد شناور که به راحتی ته نشین میشن مثل : روغن، مواد پلاستیکی، شن و ماسه و … کاربرد دارد. این مرحله از تصفیه فاضلاب با پکیج تصفیه فاضلاب، شامل دانه گیری، آشغالگیری، چربی گیری میباشد و قبل از تصفیه بیولوژیکی استفاده میشود.

لجن ته نشین شده در این مرحله که با عنوان لجن اولیه نیز شناخته میشود در این روش حدود 60 الی 70 درصد مواد جامد معلق حذف شده و پساب از مخزن اولیه به مرحله تصفیه ثانویه منتقل میشود.

تصفیه ثانویه

این فرآیند که به عنوان فرآیند لجن فعال نیز شناخته شده است وقتی که هوا به مخازن هوادهی توزیع میشود با پساب ترکیب شده و باعث افزایش رشد میکروارگانیسم ها و بوجود آمدن تجزیه مواد آلی میشود.

فاضلاب هوادهی شده به داخل یک مخزن ته نشینی به نام زلالساز ثانویه وارد شده که در آن جامدات سنگین ته نشین شده و به عنوان لجن ثانویه نامیده میشود.

بخشی از فاضلاب دوباره به مخزن هوادهی ارسال و باقی مانده آن با لجن اولیه برای پردازش بیشتر به نام نگهدارنده لجن اضافه شده و BOD تصفیه ثانویه در تصفیه خانه را در حدود 80 الی 90 حذف میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست