پکیج تصفیه فاضلاب


پکیج تصفیه فاضلاب
5/5 - (7 امتیاز)

پکیج تصفیه فاضلاب کاربرد گسترده‌ای در صنعت آب و فاضلاب دارند. از آنها برای تصفیه انواع فاضلاب های بهداشتی، انسانی و صنعتی استفاده میشود. برای تصفیه فاضلاب در مکان هایی که حجم تولید فاضلاب روزانه کمتر از 500 متر مکعب باشد. از پکیج تصفیه فاضلاب و برای مواردی که تولید فاضلاب بیشتر از این مقدار باشد از تصفیه خانه های بتنی استفاده میشود.

اگر نیاز به مشاوره تخصصی در زمینه فاضلاب خود دارید. میتوانید به صورت رایگان با متخصصین ما در ارتباط باشد.

پکیج تصفیه فاضلاب

ظرفیت و ابعاد پکیج تصفیه فاضلاب

برای محاسبه حجم فاضلاب تولید شده. باید ابتدا تعداد نفرات تحت پوشش پکیج تصفیه فاضلاب و همچنین کاربری آن مجموعه را در اختیار داشته باشیم.
معمولا در طراحی و ساخت پکیج میزان ظرفیت پکیج را اندکی بیشتر از حجم فاضلاب تولیدی در نظر می گیرند. تا در صورت وجود طرح های توسعه آتی، افزایش جمعیت و یا افزایش سرانه تولید فاضلاب و غیره مشکلی در راندمان پکیج تصفیه فاضلاب پیش نیاید و مجبور به ساخت پکیج تصفیه فاضلاب دیگری نباشیم.

ابعاد پکیج تصفیه بر اساس ظرفیت پکیج و فرآیند مورد استفاده در تصفیه فاضلاب و نوع فاضلاب و استاندارد خروجی پساب بستگی دارد. به طور معمول پکیج فلزی تصفیه فاضلاب نمی تواند بیشتر از 12 متر طول، 3 متر عرض و 3 متر ارتفاع داشته باشد.

کوچکترین پکیج فلزی تصفیه فاضلاب هم می تواند یک متر در یک متر باشد که توصیه می شود این ابعاد کوچک به صورت پلی اتیلنی ساخته شود.

هزینه ساخت پکیج های تصفیه فاضلاب

قیمت پکیج به عواملی چون جنس سازه تصفیه خانه و فرآیند مورد استفاده در تصفیه فاضلاب بستگی دارد.

هزینه پکیج بتنی

قیمت ساخت پکیج بتنی در مقایسه با پکیج فلزی در حجم‌های کمتر از 500 مترمکعب، بخاطر اینکه باید در محل کارفرما اجرا گردد، گران تر است.

هزینه ساخت پکیج فلزی

شرکت بنیان آب پکیج‌های فلزی تصفیه‌خانه در کارگاه میسازد. به محل پروژه انتقال میدهد و تنها عملیات نصب و راه اندازی آنها در محل سایت کارفرما صورت میگیرد. به دلیل وجود نداشتن واسطه در تمامی مراحل ساخت و نصب، پکیج‌های فلزی تصفیه فاضلاب ما ارزانتر و به صرفه‌تر است.

فرآیندهای ساخت پکیج تصفیه فاضلاب

MBBR

همان فرآیند لجن فعال هوادهی گسترده است. که در آن جهت افزایش جمعیت میکروارگانیسم‌ها در حوض هوادهی و به دنبال آن افزایش راندمان تصفیه‌خانه فاضلاب، از پکینگ مدیا معلق در حوض هوادهی استفاده می گردد.

IFAS

این روش مشابه روش MBBR است. که پایه آن لجن فعال با هوادهی گسترده است. با این تفاوت که اینبار از پکینگ مدیا ثابت در حوض هوادهی برای افزایش جمعیت میکروارگانیزم‌ها استفاده می شود.

A2O

روش A2O جهت حذف نیترات و فسفات از پساب خروجی دو واحد بی‌هوازی و آنوکسیک استفاده میشود. که به ابتدای فرآیند لجن فعال درون پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی اضافه میشود.

لجن فعال با هوادهی گسترده

تصفیه با روش لجن فعال با هوادهی گسترده پرکاربردترین روش برای ساخت پکیج تصفیه فاضلاب انسانی بهداشتی است. به دلیل راندمان بالا در تصفیه و تولید لجن کمتر، بیشتر از این سیستم استفاده میشود.

MBR

یکی از جدیدترین و پیشرفته ترین روش در طراحی و ساخت پکیج تصفیه است. که خروجی آن به مراتب با کیفیت‌تر از سایر روش‌های تصفیه فاضلاب است. اما هزینه اجرای آن بسیار بیشتر از سایر روش ها است.

SBR

تمامی فرآیندهای تصفیه در یک مخزن اتفاق می افتد. معمولا در دبی های پایین از این روش استفاده می شود.

مزیت و ویژگی پکیج ها

 • کارایی مناسب جهت تصفیه فاضلاب
 • عدم انتشار بو و آلودگی های میکروبی در محل
 • مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی
 • بهره برداری ساده و بدون نیاز به اپراتور تمام وقت
 • تولید کود طبیعی
 • قابلیت حمل و نقل و جابجایی در هر محل
 • سهولت در بهره برداری
 • دو سال گارانتی و ده سال وارانتی پکیج تصفیه فاضلاب
پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

مراحل تصفیه فاضلاب

تصفیه اولیه فاضلاب

این مرحله جهت حذف انواع مواد شناور که به راحتی ته نشین میشوند مانند: روغن، مواد پلاستیکی، شن و ماسه و غیره کاربرد دارد. مرحله مذکور از پکیج تصفیه فاضلاب، شامل دانه گیری، آشغالگیری، چربی گیری است. قبل از تصفیه بیولوژیکی استفاده میشود.

لجن ته نشین شده در این مرحله که با عنوان لجن اولیه نیز شناخته میشود. در این روش حدود 60 الی 70 درصد مواد جامد معلق حذف شده. پساب از مخزن اولیه به مرحله تصفیه ثانویه منتقل میشود.

تصفیه ثانویه

فرآیند مذکور که به عنوان فرآیند لجن فعال نیز شناخته شده است. وقتی که هوا به مخازن هوادهی توزیع میشود با پساب ترکیب شده و باعث افزایش رشد میکروارگانیسم ها و بوجود آمدن تجزیه مواد آلی میشود.

فاضلاب هوادهی شده به داخل یک مخزن ته نشینی به نام زلالساز ثانویه وارد میشود. که در آن جامدات سنگین ته نشین شده. به عنوان لجن ثانویه نامیده میشود.

بخشی از فاضلاب دوباره به مخزن هوادهی ارسال و باقی مانده آن با لجن اولیه برای پردازش بیشتر به نام نگهدارنده لجن اضافه میشود. BOD تصفیه ثانویه در تصفیه خانه را در حدود 80 الی 90 حذف میکند.

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب ویلا

یکی از منابع مهم برای تامین آب، تصفیه فاضلاب مکانهای مختلف است. تصفیه خانه ها و پکیج های تصفیه فاضلاب به منظور جلوگیری از هدر رفتن آب طراحی می شوند. منابع آبی در سراسر دنیا در حال کم شدن هستند. این موضوع به دلیل پیشرفت صنایع و تکنولوژی های روز دنیا اتفاق می افتد. در این مقاله ما قصد داریم در مورد پکیج تصفیه فاضلاب ویلا توضیحاتی ارائه دهیم.

این روش نیز یکی از راه‌های مد نظر برای غلبه بر مشکل کمبود آب است. انواع پکیج تصفیه فاضلاب ویلا در موقعیت های مناسب در این مکان ها تعبیه می شوند. پکیج های تصفیه فاضلاب ویلا می توانند به صورت رو کار یا تو کار در این محیط ها مورد استفاده قرار بگیرند. اصولا جنس این پکیج ها از فلزات است. تا در برابر عوامل محیطی مقاومت کافی را داشته باشند. آب های حاصل از تصفیه فاضلاب ویلا ها در مصارف مختلفی بهره می گیرند. از این آب ها برای آبیاری مزارع، کشاورزی و غیره استفاده می کنند.

فرآیند تصفیه فاضلاب ویلا ها دارای مراحلی است که باید با دقت بالایی انجام شوند. تصفیه فاضلاب های این مکان و محیط ها کمک می کند تا بحران کم آبی که امروزه در سراسر دنیا وجود دارد، به مشکل قابل حلی تبدیل شود. آب حاصل از تصفیه این فاضلاب ها در صنایع مختلف استفاده میکنند و می توان میزان باقی مانده از آب شرب درکشور را مدیریت کرد.

مزایای استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب ویلا

استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب ویلا می تواند مزایای بسیاری داشته باشد که در این پاراگراف توضیحاتی در مورد آن ارائه خواهیم داد. ویلا ها و ساختمان هایی که در بیرون از شهر احداث می شوند، نیاز دارند به پکیج تصفیه فاضلاب مجهز شوند. این مکان ها نمی توانند به سیستم فاضلاب مرکزی و شهری متصل شوند و به آن ها دسترسی داشته باشند. در این محیط و مکان ها درختان بسیاری وجود دارند. برخی از این درختان نیاز به آبیاری دارند، در نتیجه می توان از آب حاصل پکیج تصفیه فاضلاب ویلا در این موارد استفاده کرد. آب هایی که در ویلا ها مورد استفاده قرار می گیرند، اصولا حاصل استحمام، شست و شو و غیره هستند. از جمله مزایای پکیج تصفیه فاضلاب ویلا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نصب پکیج تصفیه فاضلاب ویلا در این مکان ها می تواند از ورود آلاینده های سمی و غیر سمی به محیط زیست جلوگیری کند.
 • استفاده از این پکیج ها منجر به افزایش شاخص های کیفی می شود.
 • از آب حاصل تصفیه فاضلاب های ویلا ها، می توان برای آبیاری زمین های کشاورزی و درختان موجود در محل مورد نظر استفاده کرد.
 • این پکیج ها می توانند به صورت رو کار یا تو کار در رو یا زیر زمین مورد استفاده قرار بگیرند. پکیج های مذکور به دلیل اینکه از جنس فلزی ساخته می شوند. در محیط های مختلف و شرایط آب و هوایی متفاوت می توانند مورد استفاده قرار بگیرند.
 • همچنین می توانند به صورت سفارشی نیز تولید شوند و متناسب با مکانی که مد نظر شما است و در ابعاد مختلفی طراحی و تولید می شوند.
مزایای پکیج تصفیه فاضلاب ویلا

روش های مورد استفاده در پکیج تصفیه فاضلاب ویلا

در انواع پکیج تصفیه فاضلاب ویلا روش های مختلفی به کار گرفته می شوند. به صورت ظاهری این پکیج ها در ابعاد مختلفی طراحی و به بازار عرضه می شوند. در نظر داشته باشید که پکیج های تصفیه فاضلاب از تجهیزات و اجزای مختلفی تشکیل شده اند. از جمله این تجهیزات می توان به دستگاه های فیلتراسیون، آشغال گیر ها، سیستم هوا دهی، تجهیزات تزریق مواد شیمیایی، تاسیسات، تابلو های برق و غیره اشاره کرد. روش های مورد استفاده در تصفیه فاضلاب پکیج ها نیز متفاوت هستند که از جمله می توان به روش های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی اشاره کرد.

مرحله فیزیکی که شامل مراحل آشغالگیری است. مواد جامد و معلق در فاضلاب ها توسط فیلتر های تعبیه شده، حذف می شوند. مرحله بیولوژیکی که تصفیه فاضلاب به دو صورت هوازی و بی هوازی انجام می شود. سیستم های هوادهی کاربرد های گسترده ای دارند. در تصفیه بیولوژیکی، میکروارگانیسم های موجود در این فاضلاب ها حذف می شوند. در نظر داشته باشید که استفاده از تصفیه شیمیایی برای تمامی فاضلاب ها استفاده نمی شود. این مرحله از تصفیه مواد شیمیایی برای لخته سازی به فاضلاب تزریق می شوند.

پکیج های تصفیه فاضلاب به روش MBR

انواع پکیج های تصفیه فاضلاب در فرآیند MBR با توجه به نحوه عملکرد و مکان و موقعیت قابل استفاده مختلف است که از جمله می توان به روش های زیر اشاره کرد:

 • بیوراکتور غشایی جریان جانبی: این روش به اختصار به نام SMBR شناخته می شود. در این فرآیند فیلتراسیون ها در بخش خارج از مخزن بیوراکتور قرار گرفته اند. زمانی که تصفیه بیولوژیکی توسط لجن های فعال انجام می شود، پساب به فیلتر ها وارد شده سپس از آن جدا می شوند.
 • غوطه ور : روش مذکور به نام IMBR شناخته می شود. فیلتر ها در این روش کاملا درون آب قرار می گیرند. از این فیلتر ها مواد جامد نمی توانند عبور کنند. در نتیجه آب حاصل از تصفیه فاضلاب و پساب ها کیفیت بسیار بالایی دارند.
 • مسطح: این غشا ها به صورت مسطح و مستطیل هستند. از نظر جنس و نوع این غشاها می توانند با هم تفاوت هایی داشته باشند. برخی از این غشا ها نرم و انعطاف پذیر هستند. برخی دیگر از آنها غیر قابل انعطاف و سخت می باشند.
 • بیوراکتور با غشاهای تو خالی: الیاف های به کار رفته در این نوع غشا ها از نوع تو خالی می باشد. در این روش آب با فشار بسیار بالایی به درون الیاف های تو خالی وارد می شود. به این ترتیب تمامی میکروارگانیسم ها و باکتری های سمی و غیر سمی از آب جدا می شوند. در نهایت آب عاری از هر گونه آلاینده است.

برای مشاوره رایگان راجع به تصفیه فاضلاب میتوانید با مشاوران متخصص ما تماس بگیرید. شرکت بنیان آب ارائه دهنده خدمات مختلف تصفیه آب و فاضلاب مانند: بهره برداری، ساخت، تامین و مشاوره با رزومه درخشان پاسخگو شما است.

02126240128

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب سایت