تصفیه فاضلاب کاغذ سازی


تصفیه فاضلاب کاغذ سازی
5/5 - (4 امتیاز)

صنعت کاغذ سازی یکی از صنایع مهم کشور است. این صنعت سالیانه حجم زیادی آب مصرف میکند. که این آب تبدیل به فاضلاب یا پساب کاغذ سازی میشود. یکی از راه های کاهش مصرف آب و استفاده مجدد از آب که علاوه بر صرفه محیط زیستی صرفه اقتصادی دارد، ساخت تصفیه فاضلاب کاغذ سازی است. اگر در این زمینه نیاز به مشاوره دارید. کافی است که با مشاوران بنیان آب تماس بگیرید و مشاوره رایگان بگیرید.

شاید تصور اینکه تولید کاغذ، به عنوان یکی از اساسی‌ترین کالاهای مورد نیاز جامعه، نه تنها در مرگ هزاران هزار درخت دست دارد. بلکه موجب بروز هزار و یک مشکل دیگر در محیط زیست نیز می‌شود. برایتان باورنکردنی باشد اما این مسئله تنها یک تصور نیست بلکه یک حقیقت محض است. چراکه تولید کاغذ نه تنها موجب قطع میلیون‌ها درخت و آسیب‌دیدگی محیط زیستی که برای زندگی شدیدا به آن نیاز داریم می‌شود.

بلکه موجب کاهش اکسیژن در آب‌، به وجود آمدن رنگ‌، بو و مزه نامطلوب در آب، کاهش فتوسنتز، مرگ ماهی‌ها و غیره می‌شود. البته بروز این مشکلات همگی از اثرات آلودگی فاضلاب صنعت کاغذ سازی هستند اما چاره کار چیست؟ بهترین راهکار برای مقابله با آسیب‌دیدگی محیط زیست و تمامی مشکلاتی که ناشی از آلودگی فاضلاب کاغذ سازی هستند. به کار گرفتن پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی است که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهید شد.

تصفیه فاضلاب کاغذ سازی

آسیب‌های ناشی از فاضلاب کارخانجات کاغذ سازی

صنعت کاغذ سازی، جزو آن دسته از صنایعی است که به میزان قابل توجهی در تولید فاضلاب نقش دارد. از طرفی پساب کارخانجات کاغذ سازی دارای COD و همچنین مقادیر زیادی از آلاینده‌های مضر است که تخلیه آن آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به محیط زیست وارد می‌سازد. به گونه‌ای که پساب کارخانجات کاغذ سازی به دلیل برخوردار بودن از ترکیبات مختلف استخراجی مضر، روی زندگی موجودات آبزی تاثیر می‌گذارند و موجب مرگ آن‌ها می‌شوند. همچنین مانع فتوسنتز گیاهان، کاهش نفوذ نور خورشید به آب و همچنین کاهش میزان انحلال اکسیژن می‌شوند. بنابراین مرگ درختان تنها آسیبی نیست که صنعت کاغذ سازی به محیط زیست وارد می‌کند. درنتیجه تمامی این مشکلات نشان‌دهنده ضرورت تصفیه فاضلاب کاغذ سازی هستند.

مزایای تصفیه فاضلاب کاغذ سازی

•حذف آلاینده‌های ناشی از تولید کاغذ جهت حفاظت از محیط زیست.

•بازگرداندن پساب تصفیه شده به چرخه مصرف آّب جهت صرفه‌جویی در مصرف آب و کاهش هزینه‌های ناشی از مصرف آب.

•جلوگیری از مرگ ماهی‌ها و سایر موجودات آبزی.

•رنگ، بو و مزه نامطلوب در آب ایجاد نمیشود.

•ممانعت از کاهش اکسیژن در آب.

•جلوگیری از کاهش فتوسنتز گیاهان و آسیب‌دیدگی آن‌ها.

پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی

اکنون که با آسیب‌های ناشی از فاضلاب کارخانجات کاغذ سازی و همچنین مزایایی که تصفیه فاضلاب کاغذ سازی دارد آشنا شدید. مطمئنا اهمیت استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی را به خوبی درک می‌کنید.

استفاده از این پکیج برای تصفیه فاضلاب کارخانجاتی که در صنعت کاغذ سازی فعالیت دارند چندین و چند کاربرد دارد. که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به امکان استفاده مجدد از پساب تولید شده و همچنین جلوگیری از آلودگی آّ‌ب‌های سطحی و آسیب‌دیدگی محیط زیست اشاره کرد. در ادامه شما را با انواع روش‌هایی که در پکیج تصفیه‌کننده فاضلاب کاغذ سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد، آشنا خواهیم کرد.

انواع روش‌های تصفیه فاضلاب کارخانجات کاغذ سازی

برای تصفیه فاضلاب این صنایع، روش‌های متعددی از جمله تصفیه بیولوژیکی، تصفیه هوازی، تصفیه بی‌هوازی، تصفیه فیزیکی و تصفیه شیمیایی وجود دارد. که در ادامه به هر یک از این روش‌ها اشاره خواهیم کرد.

بیولوژیکی

از آن‌جایی که فاضلاب صنایع کاغذ سازی از مقدار زیادی مواد آلی تشکیل شده است، دارای ارگانیسم‌های بیماری‌زا، فلزات سنگین و همچنین مواد سمی است. به همین دلیل روش تصفیه بیولوژیکی که در تقاطع دو علم زیست‌شناسی و بیوشیمی قرار دارد نسبت به روش تصفیه فیزیکی شیمیایی برای از بین بردن مواد آلی فاضلاب کارخانجات کاغذ سازی خیلی موثرتر است.

از این‌رو بسته به میزان مواد آلی موجود در فاضلاب کارخانجات کاغذ سازی از روش تصفیه بیولوژیکی استفاده می‌شود. که شامل دو فرآیند تصفیه هوازی و بی‌هوازی می‌باشد. درواقع به فرآیند تصفیه فاضلاب کاغذ سازی که در آن اکسیژن وجود دارد، فرآیند بیولوژیکی هوازی میگویند. به فرآیندی که در آن اکسیژن وجود ندارد، فرآیند بیولوژیکی بی‌هوازی گفته می‌شود. که در ادامه بیشتر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

تصفیه هوازی

همانطور که اشاره کردیم در تصفیه بیولوژیکی هوازی، اکسیژن دخیل است. به همین دلیل در این روش برای از بین بردن مواد آلی موجود در فاضلاب کاغذ سازی از مخازن ساده سپتیک یا چاله‌های اکسیداسیون استفاده می‌شود. به گونه‌ای که سیستم‌های هوادهی پراکنده میزان اکسیژن در پروسه تصفیه فاضلاب کارخانجات کاغذ سازی را به حداکثر رسانده و همین پروسه موجب به حداقل رسیدن بو در تصفیه فاضلاب کاغذ سازی می‌شود.

تصفیه بی‌هوازی

دومین فرآیند تصفیه بیولوژیکی در پکیج تصفیه فاضلاب، تصفیه بی‌هوازی است. که در این روش هیچ اکسیژنی برای از بین بردن مواد آلی موجود در فاضلاب کاغذ سازی به کار برده نمی‌شود و به جای آن از باکتری‌های بی‌هوازی استفاده می‌شود. به گونه‌ای که باکتری‌های بی‌هوازی مواد آلی موجود در فاضلاب کاغذ سازی را تصفیه و تجزیه می‌کنند.

تصفیه فیزیکی شیمیایی

یکی از روش‌های پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی، روش تصفیه فیزیکی شیمیایی است. این روش برای از بین بردن فلزات سنگین، روغن و گریس، مواد معلق، آلاینده‌های سمی یا نمک‌ها با غلظت زیاد، جذب و حذف مواد آلی، تجزیه مواد آلی غیر قطبی و غیره در پروسه تصفیه فاضلاب صنعت کاغذ سازی استفاده می‌شود.

تصفیه فیزیکی

تصفیه فیزیکی یکی دیگر از روش‌های تصفیه فاضلاب است. که در این روش از فیلترها، صفحه‌های حفره‌دار، شفاف‌کننده‌ها و غیره برای تصفیه کردن فاضلاب ناشی از صنعت کاغذ سازی استفاده می‌شود.

تصفیه شیمیایی

بارش شیمیایی، خنثی‌سازی، جذب و ضدعفونی با کلر، ازون، نور ماوراء بنفش و تبادل یون همه از فرآیندهایی هستند که در تصفیه شیمیایی فاضلاب کاغذ سازی اجرا می‌شوند.

برای مشاوره رایگان راجع به تصفیه فاضلاب میتوانید با مشاوران متخصص ما تماس بگیرید. شرکت بنیان آب ارائه دهنده خدمات مختلف تصفیه آب و فاضلاب مانند: بهره برداری، ساخت، تامین و مشاوره با رزومه درخشان پاسخگو شما است.

02126240128

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مطالب سایت