تصفیه فاضلاب


با گسترش روز افزون جمعیت، افزایش سطح بهداشت و همچنین تغییر در سبک زندگی انسانها، همگی منجر به افزایش میزان مصرف آب می شود. از سویی دیگر نیز با توجه به بحران جهانی آب، ضرورت بازچرخانی آب و استفاده مجدد از آن به وسیله تصفیه، همه و همه باعث شد تا موضوع تصفیه فاضلاب بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

تصفیه فاضلاب چیست؟

فاضلاب، آبی است که در نتیجه ی مصرف انسان ها آلوده می شود. به عمل زدودن آلودگی ها از آب مصرفی انسان نیز تصفیه فاضلاب گویند که خود به روش ها و شیوه های مختلفی صورت می پذیرد.

ضرورت تصفیه فاضلاب

– کاربرد آبهای تصفیه شده در مصارف کشاورزی، رشد اقتصادی و …
– حفظ رودخانه ها و آب های آزاد که زیستگاه ماهی ها و آبزیان می باشند.
– بالا بردن سطح بهداشت عمومی افراد، جوامع و بهداشت محیط زیست
– تفریح و افزایش کیفیت زندگی بشر و تفریحات سالم مثل شنا، ماهیگیری، قایقرانی… در فضایی تمیز و سالم
– مانع شدن از آلودگی سفره های زیر زمینی و آب های سطحی

تصفیه فاضلاب

انواع فاضلاب

فاضلاب خانگی

فاضلاب خانگی شامل فاضلاب آشپزخانه، سرویس بهداشتی، حمام، شستشوی لباس ها و ظروف، نظافت و … می باشد. برای تصفیه فاضلاب خانگی از پکیج تصفیه فاضلاب خانگی استفاده میشود. روش دیگر تصفیه فاضلاب خانگی نیز استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب خانگی می باشد.

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب خانگی به مراتب بیشتر از سپتیک تانک فاضلاب خانگی می باشد چرا که فاضلاب را کاملا تصفیه و قابل مصرف می کند اما در عین حال سپتیک تانک فاضلاب نیز بسیار ارزان و مقرون به صرفه می باشد.

تصفیه فاضلاب خانگی از تصفیه انواع فاضلاب های دیگر از اهمیت بیشتری برخوردار است چرا که حجم بسیار بالایی از فاضلاب را به خود اختصاص داده است .

فاضلاب صنعتی

به فاضلاب تولیدی از مراکز صنعتی که معمولا نتایج شستشو دستگا ها و یا آب خروجی برای خنک کردن دستگاه ها و سایر قسمت ها از یک مرکز صنعتی دفع می شود را فاضلاب صنعتی می گویند. برای تصفیه فاضلاب صنعتی از تلفیقی از روش های بیولوژیکی، شیمیایی و فیزیکی استفاده می شود و فرآیند تصفیه در آنها به مراتب پیچیده تر از فاضلاب بهداشتی، انسانی، خانگی و… می باشد.

فاضلاب بهداشتی

فاضلابی را که در اثر انجام امورات مربوط به بهداشت توسط انسان برای امور روزمره خود مصرف می شود، فاضلاب بهداشتی می گویند.

 فاضلاب شهری

به آبی که از خروجی لوله های فاضلاب شهر، خارج می شود فاضلاب شهری می گویند. از اهداف تصفیه فاصلاب شهری می توان به حفظ محیط زیست، استفاده از پساب تصفیه شده، استفاده از کود حاصل شده و … اشاره کرد.

فاضلاب صنعتی

به فاضلاب تولیدی از مراکز صنعتی که معمولا نتایج شستشو دستگا ها و یا آب خروجی برای خنک کردن دستگاه ها و سایر قسمت ها از یک مرکز صنعتی دفع می شود را فاضلاب صنعتی می گویند. برای تصفیه فاضلاب صنعتی از تلفیقی از روش های بیولوژیکی، شیمیایی و فیزیکی استفاده می شود و فرآیند تصفیه در آنها به مراتب پیچیده تر از فاضلاب بهداشتی، انسانی، خانگی و… می باشد.

فاضلاب انسانی

در فاضلاب انسانی وجود مواد آلی و تجزیه پذیر بیولوژیکی به راحتی قابل تصفیه می باشد و می توان از پساب تصفیه شده آن برای مصارف کشاورزی، آب فلاش تانک ها و تخلیه به چاه جاذب جهت تغذیه سفره آب های زیز زمینی بهره برد. لازم به ذکر است که انواع فاضلاب ذکر شده فوق به روش های گوناگون تصفیه میشوند.

سطح های تصفیه شدن فاضلاب به شرح زیر میباشد:

مقدماتی : زدایش اجزای اصلی فاضلاب مثل سنگها، شناور ها، ماسه ها، چوبها
اولیه : زدایش یک قسمت از مواد جامد معلق و مواد آلی فاضلاب
اولیه پیشرفته : زدایش بیشتر مواد جامد معلق و مواد آلی از فاضلاب، به وسیله افزودن مواد شمیایی یا با استفاده از صافی
ثانویه : زدایش مواد آلی تجزیه پذیر زیستی و مواد جامد معلق
ثانویه با زدایش مواد مغذی : زدایش مواد آلی تجزیه پذیر زیستی، مواد جامد معلق و مواد مغذی مثل نیتروژن، فسفر
سومین : زدایش مواد جام معلق ته نشین شده بعد از تصفیه ثانویه
پیشرفته : زدایش مواد حل نشده و معلق باقیمانده پس از تصفیه بیولوژیکی

تصفیه فاضلاب بهداشتی

اجزای اصلی مربوط به تصفیه و فاضلاب

استاندارد های تصفیه ثانویه فاضلاب مربوط به زدایش مواد آلی قابل تجزیه کل مواد جامد معلق و عوامل بیماری زاست. بیشتر روش های استاندارد دقیق که در سال های اخیر ابداع شده است مربوط به زدایش مغذیها، فلزات سنگین و آلوده کننده های اولیه است. چنانچه فاضلاب، مورد استفاده مجدد واقع شود، فلزات سنگین و در بعضی موارد، زدایش مواد جامد مصرفی حل شده را می توان اعمال کرد.

فاضلاب بر حسب نوع ترکیب فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی موجود در آن شناخته می گردد. خواص فیزیکی ، شیمیایی و بیولوژیکی اجزای اصلی فاضلاب می باشند. باید توجه نمود که خواص فیزیکی و مشخصات شمیایی و بیولوژیکی موجود با یکدیگر مرتبط اند. برای مثال دما به عنوان خاصیت فیزیکی، هم بر گازهای محلول و هم بر فعالیت بیولوژیکی در فاضلاب تاثیر می گذارد.

نفش فناور های نوین در تصفیه فاضلاب و انواع آن

استفاده از فناوری‌های پیشرفته باعث کاهش و به حداقل رساندن ضایعات و زباله‌های جانبی تولیدی و بازیابی محصولات با ارزش از ضایعات می‌شود. روش‌های جدید از نظر اقتصادی مقرون به صرفه بوده و نیاز به تجهیزات، انرژی و هزینه اولیه کمتری هستند.

فناوری پلاسما

این فناوری به عنوان نسل جدید فناوری در زمینه تصفیه آب و فاضلاب، نسبت به سایر فناوری‌های موجود دارای مزایایی بیشتری از جمله مقرون به صرفه بودن در کاربردهای صنعتی، افزایش ظرفیت تصفیه خانه‌های فاضلاب و عدم استفاده از مواد شیمیایی است.

جرقه‌های ایجاد شده در داخل آب یا فاضلاب صنعتی، در اثر برخورد با ذرات محلول و مولکول‌های آب باعث افزایش انرژی و در نتیجه دمای موضعی در محیط می‌شوند. در اثر این پدیده، کاویتاسیون پلاسمایی رخ داده و حباب‌هایی در ابعاد نانو و میکرو متری در داخل محیط آبی ایجاد می‌شود.

در اثر واپاشی حباب‌ها دمای موضعی آب یا پساب بالا رفته و می‌تواند باعث از بین رفتن باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌های موجود در آب یا پساب شود. از طرفی این جباب‌ ها حاوی الکترون و یون می‌باشند که با واپاشی آنها انواع رادیکال‌های قوی و گندزدا تشکیل می‌شوند این رادیکال‌ها در نهایت باعث ایجاد لخته و رسوب در فاضلاب می‌شوند که در نهایت به صورت جامد قابل جداسازی است.

فناوری ازن و ازن ژنراتور

از بین فناوری های متعدد موجود در فرایندهای تصفیه آب و فاضلاب، استفاده از فناوری ازن به دلیل قابلیت گندزدایی بالاتر و سایر مزایایی که نسبت به کلر دارد در صنایع مختلف بسیار رواج یافته است.

ازن مولکولی با ۳ اتم اکسیژن، گازی آبی رنگ با بوی زننده است که به دلیل دارا بودن خاصیت اکسیدکنندگی قوی به صورت یک ضدعفونی کننده در فرایند تصفیه فاضلاب و آب در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

خاصیت گندزدایی و ضدعفونی کنندگی ازن بسیار بیشتر از کلر، دی اکسید کلر، کلروآمین ها و سایر ضدعفونی کننده ها می باشد که به همین دلیل از بین برنده‌ی بسیاری از باکتری ها، ویروس ها، تخم ها و کیست های انگلی می باشد که با توجه به نوع صنعت و ترکیبات فاضلاب، کاربردهای مختلفی می‌یابد.

فرآیند غشایی

این فرایندها به دلیل دارا بودن مزایایی مانند کاهش مصرف انرژی، انتقال جرم با راندمان بالا و سهولت کاربرد ، اهمیت بسزایی در صنایع مختلف از جمله تصفیه خانه‌های صنعت آب و فاضلاب صنعتی همچون تصفیه فاضلاب‌ پتروشیمی‌ها دارد.

فرآیند جاذب‌های طبیعی

آیروژل الیاف کربن یک جاذب بسیار قوی، غیر سمی، طبیعی و قابل بازیافت است که کربن یک ماده با سطح ویژه بسیار بالا و دانسیته کم است که می‌تواند مواد آلی مختلف را بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ برابر وزن خود جذب کند.

آیروژل الیاف کربن می‌تواند انواع آلاینده‌های آلی موجود در فاضلاب‌های صنعتی‌ را جذب کند این ماده را می‌توان از مواد سلولزی مختلف مثل کتان یا کاغذ باطله تولید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست